
Kako prenosi Tanjug, predsednica Vlade Srbije, Ana Brnabić trebalo je rano jutros da se sastane sa predsednikom Saveza samostalnih sindikata Srbije, Ljubisavom Orbovićem i štrajkačkim odborom radnika fabrike „Fijat” u Kragujevcu, kako bi razgovarali o rešenju problema u fabrici u Kragujevcu, ali na sastanak je došao samo Ljubisav Orbović.
Predstavnici Štrajkačkog odbora iz nepoznatih razloga nisu pojavili, iako su bili pozvani i potvrdili dolazak, saopštila je vladina Kancelarija za saradnju s medijima.
Zbog izuzetne važnosti koju fabrika „Fijat” u Kragujevcu ima za ekonomiju Srbije, za grad Kragujevac, domaće kompanije koje su angažovane od strane FIAT-a i za zaposlene radnike i njihove porodice, predsednica Brnabić naložila je danas da se započne sa pregovorima na najvišem nivou.
„To znači da će u pregovorima posredovati lično predsednica Vlade i da u njima učestvuju menadžment „Fijata” iz Italije, poslovodstvo iz Srbije i predstavnici štrajkačkog odbora. Štrajkački odbor pozvan je da hitno uđe u pregovore i tako pokaže odgovornost prema radnicima „Fijata” i celoj Srbiji, jer „Fijat” čini važan deo domaće ekonomije”, navodi se u saopštenju.
Današnji razgovori trebalo je da budu nastavak prvih razgovora koji su u četvrtak započeti na ličnu inicijativu predsednice Vlade Srbije, Ane Brnabić sa ciljem da se štrajk prekine i nađe prihvatljivo rešenje za sve strane.
Izvor: Tanjug.rs
Foto: arhiva
Fijat kod drugih pravi još 3 modela, kod nas ručna
Ručna kočnica i dalje podignuta i iako deluje da su svi spremni da je spuste, još se ne zna kada će Fijat ponovo biti, barem, u prvoj brzini.
Štrajk je fabriku već koštao nekoliko hiljada ne proizvedenih automobila. Pa zašto Italijani ne reaguju?
“Ako namerava da izađe strani ulagač onda je njegovo ponašanje logično, ono što nije logično od početka je što država nije očuvala nikakve konce u tom poslu. Ako je oročeno ulaganje onda će ono po svoj prilici biti okončano i to bi nama onda donelo veliku štetu”, kaže Milan Kovačević, savetnik za strana ulaganja.
“Ta cena radne snage kod nas je mala i konkurentna velike pare investirane i od fijata i od države i mislim da nikom nije u interesu da se povlači ne znam zasto bi fijat jednu takvu fabriku gasio”, kaže
Naši sagovornici se ipak slažu u tome da su radnici u pravu, jer su njihove plate verovatno najniže ne samo u poređenju sa zaradama u ostalim fijatovim fabrikama već i u kontekstu autoindustrije u Evropi i Americi.
“Republika Srbija mora ozbiljno da shvati ovu situaciju i da sa svim znanjem autoindustrije da uzme i savetnike i da kao treći partner sedne za sto uđe u diskujsiju ako je potrebno i medijacija da se izvede”, kaže Milan Parivodić, bivši ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom.
“Verovatno će morati kompromis tj povećati platu ali pitanje je hoće li fijat to uraditi ako namerava da izadje, tako da je dosta teško reći sta će se dogoditi “, kaže Kovačevi.
Štrajk u najvažnijoj srpskoj fabrici već je ranio privredu, a dobri poznavaoci prilika upozoravaju da je godišnja proizvodnja u Kragujevcu pala ispod 100.000 automobila i da za razliku od Srbije Fijat u Poljskoj i Turskoj pravi još tri modela.
Izvor: B92.net
„Fijat” za plate troši manje nego što dobija iz budžeta
Kompanija oslobođena i plaćanja poreza na zarade, a troškove obuke zaposlenih u iznosu od 12 miliona dinara plaća država
Kompanija „Fijat Krajsler automobili Srbija”, čiji radnici već deset dana štrajkuju zbog niskih plata, za zarade zaposlenima potroši mnogo manje novca, nego što dobije iz državnog budžeta na ime raznih premija, subvencija, dotacija i donacija.
Kako može da se vidi iz finansijskog izveštaja za 2016. naša država je kao suosnivač ove kompanije, u kojoj ima 33,33 odsto udela, uplatila na račun ove firme 3,78 milijardi dinara.
Izdaci za zarade, sa druge strane, bili su za čak milijardu dinara manji i iznosili su svega 2,78 milijardi.
Izvor: Politika.rs
Zamrzavanje štrajka u Fijatu vodi u pregovore?
Samostalni sindikat kragujevačkog Fijata i podružnica UGS Nezavisnost Fijat Krajsler automobila Srbija (FCA), održaće u nedelju zajedničku sednicu dve skupštine sindikata i doneti stav kako odgovoriti na inicijativu premijerke Ane Brnabić u posredovanju oko okončanja generalnog štrajka u Fijatu, saznaje N1 u Štrajkačkom odboru FCA.
"Taj zaključak oba sindikata iznećemo pred radnike na skupu ispred upravne zgrade FCA u ponedeljak. Konačna odluka će zavisiti od toga šta učesnici štrajka žele", rekao je za N1 predsednik Štrajkačkog odbora Fijat Krajsler automobila Srbija Zoran Marković.
On dodaje da je danas razgovarao telefonom s premijerkom Brnabić, izneo joj naredne korake sindikata u naredna dva dana i pojasnio da jutrošnji sastanak sazvan na njenu inicijativu nije održan zbog nesuglasicama među sindikatima.
Marković kaže da je saznao od njegovog kolege sindikalca iz italijanskog sindikata metalaca da je "jedan od uslova Alfreda Altavile, izvršnog direktora Fijat grupe za Evropu, Bliski istok i Afriku, za početak pregovora sa Štrajkačkim odborom zamrzavanje štrajka u Kragujevcu".
"Usledili bi pregovori Altavile i generalne direktorke kragujavačkog Fijata Silvije Verneti s jedne strane i Štrajkačkog odbora sa druge strane, uz posredovanje srpske premijerke Ane Brnabić", kaže Marković.
Izvor: N1 info