home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA
Gorivo

Studija koju je od kompanije EnergyComment naručila ekološka organizacija Greenpeace (Grinpis) jasno definiše koliko je evropska naftna industrija dodatno zaradila nakon ruske invazije na Ukrajinu. Prodajom dizela i benzina u Evropi korporacije su ostvarile dodatni prihod od najmanje 3 milijarde evra.

Procena Greenpeacea je da dodatni prihod naftne industrije u Evropskoj uniji iznosi prosečno 107 miliona evra dnevno – 94 miliona evra od prodaje dizela i 13 miliona evra od prodaje benzina, prenosi Revija HAK.

Analiza hamburške istraživačke i konsultantske kompanije EnergyComment se fokusira na rastuće marže na putu od prve tačke, međunarodnih cena sirove nafte, do evropskih cena goriva na benzinskim stanicama bez poreza i ostalih stavki. Zanimljivo je da su cene na pumpama rasle puno brže od cene sirove nafte. Između januara i marta cena sirove nafte je porasla samo za oko 19 centi po litru.

Sličan, iako slabiji trend može se primetiti i kod benzina. Visoke marže jasno pokazuju da je naftna industrija iskoristila krizu, porasle su cene duž lanca snabdevanja dok se njena prosečna troškovna baza jedva promenila.

Na kraju, ovakvi potezi rezultiraju povećanom inflacijom, rastom cena u svim segmentima…

Izvor: Revijahak.hr

Foto: Pixabay/Greenpeace



čitanja : 678



Komentari