
Međutim, automobil koj je privukao pažnju je Grande Panda 4x4 sa “elektrifikovanom zadnjom osovinom”. Istina, radi se samo o konceptu modela koji se sklapa u Kragujevcu, ali sa pogonom na sva četiri točka. I, prve pozitivne reakcije su stigle iz Sjedinjenih Američkih Država gde Fiat već dugo ne može da se pohvali sa dobrom prodajom. Fiat tvrdi da je novi koncept Grande Pande „direktan naslednik“ originalne Pande 4x4, koja je debitovala 1983. godine. Sa niskom cenom i povećanim klireensom, taj model je odmah stekao popularnost među ljubiteljima terenske vožnje.
Automobil iz Kragujevca ponovo u Americi
Brend nije objavio planove proizvodnje, ali je Fiatov šef za Evropu, Gaetano Torel, rekao za “Autokar” da bi automobil na kraju mogao da se pojavi na putevima. „Sigurno ćemo imati ovaj automobil na putevima u budućnosti, ali ne sutra“, potvrdio je Torel. Pod pretpostavkom da Fiat počne sa proizvodnjom Grande Pande 4x4, verujemo da bi italijanska kompanija trebalo da razmotri njegovo predstavljanje u Severnoj Americi.

Prošle godine, firma iz Torina je prodala manje od hiljadu primeraka svog električnog modela Fiat 500e u SAD, što ukazuje na to da nije popularan među Amerikancima. Međutim, “jenkiji” su očarani podignutim krosoverima koji izgledaju sposobni za terensku vožnju, a nova Grande Panda 4x4, uprkos svojim malim dimenzijama, “kaže” da se ne plaši da zaprlja točkove.
Više od 100 Italijana radi u Šumadiji
Pitanje je samo kako će Fiat da 4x4 verziju ubaci u proizvodnju? Fabrika u Kragujevcu i dalje ne radi punim kapacitetom, koji bi trebalo da bude 500 hibridnih i električnih Grande Pandi dnevno. Italijanski mediji su pisali da je početkom maja proizvodnja “skočila” sa 80 na oko 120 automobila dnevno, ali i da se očekivalo da to bude 180 na svaka 24 sata. Inače, u Kragujevcu je i oko 100 radnika iz Italije, iz fabrika u Modeni i Melfiju, međutim, tempo je sporiji od očekivanog.
Od januara, kada je prodaja počela, Fiat je dobio više od 15 hiljada porudžbina za kompakt iz Kragujevca. Problem je nedostatak delova, pogotovo za hibridni model, na koji će kupci da čekaju oko šest meseci. Na električnu Grande Pandu se čeka do avgusta na isporuku.
Izvor: Sportal.blic.rs
Foto: Arhiva Autoblog.rs / Fiat