
Kako piše Tanjug, eksperti Ekološkog instituta u Frajburgu u Nemačkoj smatraju da automobili na električni pogon nanose veću štetu životnoj sredini nego što se to ranije smatralo.
Savremeni benzinski automobilski motori mogu da snize emisiju gasova sa efektom staklene bašte za 25 odsto, dok električni motori smanjuju zagađenja za samo šest procenata, tvrde nemački eksperti.
Smanjenje negativnog delovanja na životnu sredinu korišćenjem elektromobila je moguće samo u slučaju da se neophodne dodatne količine električne energije obezbede iz obnovljivih izvora.
Nemački eksperti smatraju da su visoki troškovi električne energije najveći problem za masovniji prelazak na elektromobile.
Planovi nemačke vlade na povećanju broja električnih automobila mogli bi da imaju još negativnije posledice po klimu, zaključili su eksperti Ekološkog instituta u Frajburgu, koji su obavili istraživanja po nalogu ministarstva životne sredine Savezne Republike Nemačke, objavio je nemački dnevnik "Die Tageszeitung".
Ukoliko Nemačka do 2022. godine poveća broj elektromobila na milion jedinica, transportna sredstva će smanjiti emisiju gasova sa efektom staklene bašte za šest odsto. Nemački ekolozi su međutim uvereni da bi akcenat na primeni efikasnijih benzinskih motora rezultirao smanjenjem emisije od 25 procenata.
Autor: Tanjug.rs
Foto: Autoblog.rsUopste nije lako odgovoriti na pitanje ko manje zagadjuje. Svi samo gledaju sta auto ispusta na auspuhu i po tome elektricni automobili ne zagadjuju nista.
Ako stvarno zelimo da pricamo koliko auto zagadjuje onda trebamo da obuhvatimo sve sta je vezano za taj automobil. Za elektricne automobile to je koliko zagadjenja se stvori u proizvodnju struje, za gorivo koliko zagadjuju rafinerije. Sve pod pretpostavkom da je otalo zagadjenje isto (proizvodnja plastike, ulja za podmazivanje, farbi i lakova, itd.)
A mi lepo pisali o tome ovde a Nemci odmah udarili istraživanje... Neozbiljni su.
Mozda je i tacno ali jos uvek je naftni lobi najjaci na svetu...i on kontrolise sta je dobro a sta nije...
A jos nisu dosli do toga koliko je stetnija proizvodnja elektroautomobila, imaju ovi u Frajburgu jos mnogo da istrazuju.
pa dovoljno je znanje sa wikipedie o tome koliko je "otrovna" industrija litijumskih baterija i koliko je "prljava" postojeca tehnologija proizvodnje elektricne energije, pa da se zakljuci ovo do cega su dosle shvabe u jednom ozbiljnom, ali sigurno skupom istrazivackom postupku!
Resenje su gorivne celije, ali jos niko nema tehnologiju koja je komercijalno isplativa za implementaciju GC-a!