
Foto: YouTube / Autoalex v2
Dugotrajno stajanje nije dobro ni za jedan automobil. Ali kad se potpuno isprazni Tesla, problemi postaju značajno veći, što su na vlastitoj koži iskusili YouTuberi s kanala "Autoalex v2".
Model S 90D iz 2017. godine je stajao punih šest meseci na parkingu bez priključenog kabla za punjenje. Kad su napokon pokušali da ga pokrenu, stvari nisu išle glatko. Tesla nije prepoznavao punjač pa nije ni počeo punjenje.
Poput klasičnih automobila, i Tesla ima 12-voltnu bateriju koja napaja električne sisteme, uz glavnu visokonaponsku bateriju koja pokreće vozilo. Problem je što automobil ne reaguje na daljinsko otključavanje jer je potpuno prazan, navodi Index.hr.
Hauba se inače može otvoriti mehanički pomoću kabla skrivenih u blatobranima jer se 12-voltna baterija nalazi ispod prednjeg poklopca (tzv. frunka). Ali u ovom slučaju kablovi su bili zarđali i pukli su pri pokušaju otvaranja.
Tesla je potpuno blokiran, ni korisnička podrška nije mogla pomoći. Savet je bio odvesti automobil u ovlašćeni servis. Ipak, u videu se vidi da su uspeli polako da razmaknu haubu i kroz otvor odvijačem otpuste sigurnosni mehanizam, piše Auto Bild.
Kad su napokon uspeli zameniti 12-voltnu bateriju, pojavio se novi problem. Ekrani nisu pokazivali znakove života. Štaviše, nije mogla da se isključi ni električna ručna kočnica.
Auto je na kraju morao da bude bukvalno poguran na točkovima do najbližeg punjača u susednom dvorištu. Dobra vest: čim su priključili kabl, punjenje je krenulo. Nakon jedne noći na punjaču, sistem je napokon dozvolio otpuštanje parkirne kočnice.
Ipak, ni tada sve nije proradilo kako treba – ekrani su i dalje ostali crni. Rešenje? Ponovo su iskopčali 12-voltnu bateriju i ostavili sve tako nedelju dana. Kad su je ponovo priključili, ekrani su se napokon uključili i pokazali stanje vozila.
Nakon pola godine bez struje, Tesla javlja dve greške: senzor pritiska u gumama ne radi ispravno i potrebno je zameniti osigurač na bateriji.
Izvor: Index.hr / Auto Bild