home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA

Fiat predstavlja tri svetske premijere na 83-ćem Međunarodnom sajmu automobila u Ženevi: 500L Trekking, 500 GQ i dvobojna Panda 4x4. Pored toga, štand Fiat-a će predstaviti i neke druge popularne modele kako bi prikazao sadržajnu i dobro artikulisanu Fiat-ovu liniju: 500S, Punto 2013 sa ‘Sporting’ paketom opreme, Freemont Lounge AWD i Sedici sa novim Nitro kitom.

 Na štandu će biti prisuatn i novi 500e, mali elektromobil nulte emisije koji će se moći kupiti samo u S.A.D. počev od drugog tromesečja 2013. godine.

Događaj u Švajcarskoj je ujedno i prilika da se prikažu finansijski proizvodi kloje nudi FGA Capital, kao i dodatna oprema proizvedena od strane firme Mopar®.

Naposletku, tokom sajma, posetioci će imati priliku i da sa dive prototipu Panda Monster Truck koji se nalazi na aerodromu u Ženevi.

Svetska premijera: 500L Trekking

           Izgled terenca, visok stav i specifična oprema za zaljubljenike u sport i vanjske aktivnosti.

           ‘Traction+’ sistem upravljanja vučom standardan deo opreme.

           Na raspolaganju sa svim tipovima motora  u liniji, uključujući novi 1.6 MultiJet II turbo-dizel sa 105 ks.

           Inovativna oprema: 520 Watt Beats Hi-Fi audio sistem, ‘Lavazza 500 Espresso Experience’ komplet za kafu i 'City Brake Control'.

           U prodaju širom Evrope počev od juna meseca.

Namenjen za zaljubljenike u sport i outdoor aktivnosti, novi Fiat 500L Trekking spaja izgled terenskog vozila sa pametnim pogonom na prednje točkover zahvaljujući tehnologiji "Traction+", inovativnom sistemu upravljanja vučom koji poboljšava upravljanje na teškim i klizavim terenima , garantujući izvrsne startne performanse. Sve ovo nije na uštrb prostornim i funkcionalnim svojstvima  modela 500L, Fiat ‘City Lounge’  koji može da objedini mala zadovoljstva i najlepše životne emocije: deca, prijatelji,putovanje, muzika i internet zajednica.

U prodaji u Evropi počev od  juna, novi 500L Trekking će doprineti konsolidaciji izvrsnih performansi modela Fiat City Lounge, koji je za samo pet meseci ostvario oko 38.000 narudžbina u Evropi, od čega više od pola van Italije. Posebno u Italiji, to je najprodavaniji automobil srednje veličine i drugoplasirani dizel model. Što je još važnije, čak i pre nego je čitav plan za izbacivanje na tržište kompletiran širom Evrope, Fiat 500L je jedniji model koji beleži stalan rast u svom segmentu u Evropi, uprkos ekonomskim problemima kontinenta. Između ostalog, novi Fiat je nedavno izabran za 'Najbolji novi model 2013. godine' od strane čitalaca italijanskog automobilskog magazina Quattroruote, plasiravši se ispred najboljih nemačkih konkurentskih modela. 

Izgled terenskog vozila, visok vozni položaj i specifičan enterijer

Kako bi istakao svoju svoju terensku narav, 500L Trekking u standardnoj izvedbi ima posebne branike sa zaštitnim delom, kako bi se postigao još agresivniji i dinamičniji izgled, te visok stav kako bi mogao da se vozi uspešnije preko surovog terena. Takođe kao deo standardne opreme, nove 17-inčne diamond alu-felne sa zimskim M+S gumama osiguravaju maksimalno oslanjanje na put i vuču, čak i u najtežim uslovima naslanjanja točkova na površinu. U eksterijeru se takođe ističu novi detalji koji ulepšavaju stil verzije, poput krilovitih odlivaka sa bruniranjem u stilu kamena, satenske ručke i polirani čelični bočni odlivci.

Kada je u pitanju unutrašnjost, Trekking verzija poseduje novi haj-tek opšiv tkanine na sedištimasa umetcima od eko-kože. Kupci mogu da biraju između dve različite kombinacije: magnesio siv tekstil sa kožnim umetcima za potpuno putnu atmosferu, ili crni tekstil sa belim umetcima radi izraženije gradske šik pojave.

Napokon, 500L Trekking dolazi u 6 različitih boja karoserije - beloj, tamno metalik sivoj, crnoj, pesak, burgun, tamno metalik zelenoj i novoj ekskluzivnoj Sole žutoj – koje se uparuju sa crnim ili belim krovom.

Vuča + sistem

Osnovna osobina nove Trekking verzije modela Fiat 500L jeste usvajanje Fiat-ovog inovativnog sistema upravljanja vučom “Traction +”, koji poboljšava vuču na surovim i klizavim terenima i košta znatno manje nego konvencionalni 4x4 pogon.

Novi “Traction +” sistem koristi napredan hardver prisutan na automobilima izvedenim sa ESC funkcijom, ali predstavlja znatno više od proste nadogradnje funkcije ESC. Zahvaljujući posebnim algoritmima za kontrolu i upravljanje kočionim sistemom, upravljačka jedinica elektronski stimuliše samo-blokiranje elektromehaničkog diferencijala. Optimizacija softvera i činjenica da se sila primenjuje kroz normalan (hidraulični) kočioni sistem čini radnje sistema naprednijim nego kod konvencionalnih sistema. Iako su performanse lako uporedive, sistem je mnogo lakši. Sistem se aktivira pomoću tastera na upravljačkoj ploči i može da radi na brzinama do 30 km/h.

Sledi opis rada. U uslovima kada bilo koji pogonski točak ostvaruje slabo ili nikakvo naslanjanje na putnu površinu, upravljačka jedinica opaža klizavu površinu i komanduje hidrauličkom sklopu da aktivira kočionu sili ka točak koji proklizava, čime se pogonska sila prenosi na točak koji je čvrsto na površini tako da se ovaj bolje oslanja. Ovo olakšava vožnju, održava stabilnost pravca i kontrolu, te omogućava najbolju moguću vuču, čak i preko najgrubljih površina sa slabim naslanjanjem.

Opcije motora

Novi Fiat 500L Trekking naći će se u prodaji, zavisno od tržišta, sa sledećim motorima: 95 HP 1.4 16v, 105 HP 0.9 TwinAir Turbo i 105 HP 1.6 MultiJet II i 85 HP 1.3 MultiJet II turbo dizel motorima (kao i sa Dualogičnim prenosnim sistemom). Briljantan motor kakav je novi 105 HP 1.6 MultiJet II turbo-dizel je potreban kako bi se 500L Trekking pogonio u svim uslovima vožnje, u gradskoj i vangradskoj vožnji, donoseći zabavu, izvrstan opseg vožnje, niske troškove vožnje i nižu učestalost servisnih radnji. Ovako opremljena, nova verzija postiže brzinu od 181 km/h i ubrzava od 0 do 100 km/h za svega 11,3 sekunde. Sve ovo uz smanjenu potrošnju goriva i nivoe emisije gasova: podaci zabeleženi u tipski-odobrenom kombinovanom režimu vožnje bili su 4,5 litrara/100 km odnosno 117 g ugljendioksida /km.

Izvrsni performantni nivoi su takođe osigurani novom kombinacijom motora 85 HP 1.3 MJet sa Dualogic 5-stepenim robotizovanim menjačem, koji, u poređenju sa istom verzijom motora sa manuelnim menjačem, unapređuje nivoe potrošnje i emitovanja izduvnih gasova:sa 4,2 l/100 km na 4.0 l/100 km (kombinovani vozni režim) te sa110 g/km na 105 g/km. Poslednja veličina svrstava 500L na pvo mesto u svom segmentu. Čak i među dizel motorima, nakon što je prethodno postignut najbolji rezultat među benzinskim motorima sa emisijom of 112 g  CO2 /km koji je ostvari model 105 HP 0.9 TwinAir Turbo.

Oprema

Nova Trekking verzija ima na raspolaganju širok izbor standardne i opcione opreme. To obuhvata i tri sadržaja koja su sada dostupni u čitavom opsegu Fiat-a 500L: 520 Watt Beats Hi-Fi audio sistem, ‘Lavazza 500 Espresso Experience‘ spravu za kafu 'City Brake Control' sistem.

520 Watt Beats Hi-Fi audio sistem

Fiat 500L je prvi automobil iz Fiat grupe, kao i jedini evropski automobil opremljen audio sistemom 520 Watt Beats Hi-Fi, sa najfinijim kvalitetom zvuka, na kojem su inženjeri Fiat grupe radili zajedno sa osnivačima Beats-a, legendarnim reperom i producentom, Dr. Dre-om i predsednikom producentske kuće Interscope Geffen A&M Records i producentom snimanja Džimijem Ajovinom.

Konkretno, sistem se diči ukupnom snagom od 520 vati – podelom 80-vatnih srednjih vufera, dva 40-vatna visokotonska zvučnika, dva 60-vatna puno-opsežna i jednim 80 + 80 Watt podvuferom  – i pojačalom sa DSP-om i 8 kanala, integrišući napredan ekvilajzerski algoritam koji je razvio Beats, a koji je konstruisan da oživi čitav zvučni spektar koji umetnik oseća tokom snimanja u studiju. Tako da Beats Hi-Fi audio sistem na modelu Fiat 500L, sa svojim čistim zvukom visoke definicije, sprovodi revoluciju u načinu na koji se muzika može osetiti u automobilu. 

Lavazza 500 Espresso Experience

Po prvi put ikad u svetu automobila, Fiat 500L je prvi standardan proizvodni model na kojem je ugrađen  espreso Lavazza 'A Modo Mio' pod sistem koji je savršeno integrisan u putnički odeljak u deku koji je Fiat posebno predvideo za njega. Zahvaljujući tome, po prvi put možete uživati u vrhunskom bogatom i kremastom ukusu jedinstvenog italijanskog ekspresa u automobilu, dok ste udobno smešteni,u potpunoj sigurnosti, bez da vas ometaju bilo kakvi spoljni kablovi. Sa 12 V utičnicom na središnjoj konzoli, kafe aparat radi samo dok radi motor –iz sigurnosnih razloga auto mora da miruje – aparat isporučuje kafu za manje od dva minuta. Razvijen u bliskoj saradnji sa Lavazza-om, kafe aparat 500L se može naručiti kao redovna opciona oprema za svega 249 evra.

'City Brake Control'

Fiat 500L je jedno od najbezbednijih vozila u čitavom moto svetu, što potvrđuje prestižnih Euro NCAP 5 zvezdica sa ukupnim skorom od 83/100. Sveobuhvatna zaštita je sada unapređena sa inovativnom kočionom funkcijom 'City Brake Control', aktivnim sigurnosnim sistemom koji opaža prisustvo prepreka ispred automobila i automatski koči ako vozač propusti da brzo reaguje kako bi izbegao sudar.

Osmišljen kako bi pomogao u usklađivanju gradskog saobraćaja i vožnje pri brzinama nižim od 30 km/h, 'City Brake Control' sklop – zavisno od određenih parametara kakvi su dinamika vozila, ugao upravljanja, položaj i pritisak gas papučice – može u potpunosti izbeći sudar ("Izbegavanje sudara") ili minimizovati posledice mogućeg sudara ("olakšavanje posledica sudara").

Pored toga, sofisticirani uređaj na Fiat-u 500L inkorporira tri dodatne funkcije: Automatsko naglo kočenje (AEB), predpunjenje i podršku kočenju. Sve to uz poštovanje želja vozača , te uz punu kontrolu nad vozilom u rukama vozača, pokreće se pri naglom kočenju kada se sudar čini neizbežnimi kada vozač nije uspeo da odreaguje, predviđajući ono što sledi. Funkcija "predpunjenja"umesto toga, vrši prethodno punjenje kočionog sistema kako bi se obezbedio brži odgovor i kada dođe do automatskog kočenja, i kada koči vozač. Podrška kočenju, s druge strane, prepoznaje opasne situacije i menja reakciju pedale kočnice kako bi se postiglo brže kočenje.

Svetska premijera: 500 GQ

           Predstavljanje auta za gospodu, posebne serije za gradske muškarce trećeg milenijuma.

           Ostvaren uz saradnju sa magazinom za muškarce Gentlemen’s Quarterly, koji uređuje Kondé Nast.

           Narandžasti detalji i sportski izgled za one koji vole da se izdvajaju svojim stilom.

           U prodaji u Evropi počev od sledećeg juna.

           Izložbeni automobil u ekskluzivnoj dvobojnoj mat sivoj/ugljenično-crnoj livrejisanoj boji na izložbi.   

Međunarodni sasjam automobila u Ženevi domaćin je svetskog debija posebne serije modela Fiat 500 GQ koji je razvijen kroz saradnju sa magazinom za muškarce Gentlemen’s Quarterly, koji uređuje Kondé Nast, a koji definiše stilske i kulturne trendove širom sveta svakog meseca. U prodaji od sledećeg juna, dok će izložbeni model nove verzije biti prikazan na Fiat-ovom štandu. Ovaj model se izdvaja svojim ekskluzivnim i dvobojnom mat sivom/ugljenično-crnom livrejisanom kombinacijom.  

Kao rezultat partnerstva sa svetski poznatim magazinom za muškarce, Fiat 500 GQ je posvećen gradskom muškarcu trećeg milenijuma: zaljubljeniku u sofisticiranu estetiku i beskompromisan stil, mladom potrošaču koji je uvek povezan sa svojom internet zajednicom, koji živi život punim plućima, zabavljajući se, baveći se kulturom i društvenim životom savremenog grada.

Nova posebna serija koja treba da se pojavi na tržištu zasnovana je na modelu 500S, ali se eksterijer razlikuje zahvaljujući dvobojnoj karoseriji, (metalik siva/crna), hromiranim kućištima retrovizora, posebnim 16-inčnim alu-felnama i ‘GQ’ logom na stubu, kao i nekim ekskluzivnim svojstvima ove verzije: narandžasti 500 logo na radkapnama, narandžaste kočione stege (samo na verziji motora 100 HP 1.4) i siva estetska obloga.

Slično tome, automobil poseduje ekskluzivan narandžasti Fiat 500 GQ logo koji se nalazi na instrument ploči kožna sedišta sa uparenim opšivom. Preciznije, novi tapacirung je izveden tako da pruži najbolju moguću ergonomičnost, garantujući udobnost i karakter u jedinstvenom rešenju. Unutrašnji izgled automobila za gospodu je kompletiran sportskom pedalnom jedinicom sa aluminijumskim efektom i kožnom presvlakom ručice menjača.

Budući dostupan u konfiguracijama limuzine i kabrioleta, novi Fiat 500 GQ može biti opremljen benzinskim motrima 69 HP 1.2, 85 HP 0.9 TwinAir i 100 HP 1.4, kao i  motorom 95 HP 1.3 MultiJet (svi se kombinuju se manuelnim menjačem).

Sa novim modelom 500 GQ, linija ikoničnog Fiat-a 500 je kompletirana, sa preko milion prodatih primeraka širom sveta počev od 2007. godine. Kao jedinstven izraz stila i ličnosti, linija 2013 uključuje dve karoserije (limuzina i kabriolet) i 5 verzija motora (69 HP 1.2, 85 HP 0.9 TwinAir Turbo, 100 HP 1.4 16v, 69 HP 1.2 EasyPower i 95 HP 1.3 MultiJet 16v).

Fiat 500e

           Ikona italijanskih automobila sa motorom na akumulatorski pogon sa 111 ks (83 kW).

           Fiat zadovoljava stvarne potrebe svojih kupaca, o kom god tržištu da je reč, kada su u pitanju emisije CO2.

           U ponudi za kupovinu samo u S.A.D. počev od drugog tromesečja 2013.

           Manje od sata 'punjenja' i opseg vožnje od 140 km.

           Nivoi potrošnje od svega 29 kw/h na 160 km godišnji trošak punjenja akumulatora procenjen na 50 dolara.

Posetioci Sajma automobila u Ženevi imaće priliku da prisustvuju evropskoj premijeri modela 500e, malog elektromobila nulte emisije, koji je nedavno predstavljen na Sajmu automobila u Los Anđelesu, koji će se naći u prodaji samo na tržištu S.A.D. počev od druge četvrtine 2013.

Zajedno sa potpuno novim 500 GQ i 500S verzijama, na sajmu u Ženevi, 500 nastavlja da izaziva divljenje zahvajujući neumornom ponovnom otkrivanju sopstvenih mogućnosti. Nov gradski automobil nulte emisije naglašava sposobnost Fiat-ovog brenda da odgovori potrebi za smanjenje emisija CO2, koje god tržište ili vladina politika da su u pitanju.

Jedinstven stil iskorišten za efikasnost

Oblikovanje automobila koji su spolja kompaktni a unutra prostrani, sa empatičnom, ekološki-kompatibilnom  izvedbom ali koji su i dalje zabavni za vožnju: ovde je prosto reč o pristupu Fiatovog brenda koji favorizuje stilski i dizajnerski pogled. Isti pristup primenjen na modelu 500e, projektujući svoj italijanski dizajn u budućnost, kroz siluetno modeliranje u vazdušnom tunelu i futurističke retro reference sa obeleženom najsavremenijom matricom izgleda . Kako bi se postiglo aerodinamičko poboljšanje od 13%, Fiat 500e nudi osam eksterijernih varijacija i preko 140 sati ispitivanja i honovanja u vazdušnom tunelu.

U unutrašnjosti, 500e 2013 spaja futuristički retro dizajn sa jedinstveni svojstvima unutrašnjosti elektromobila, stvarajući jednostavan ali inovativan enterijer. Novi 7-inćni TFT digitalni displej ulepšava instrument ploču, gde su, zahvaljujući jasnom i preciznom grafičkom rasporedu boja, prikazane sve funkcije vozila, zajedno sa nivoima punjenja akumulatora i pregledom podataka putovanja. Pored toga, novi TomTom navigacioni sistem dopušta vozaču da vidi program punjenja vozila, kapacitet i merenja energetskih tokova,  a vozač čak može naći i najbližu benzinsku pumpu u stvarnom vremenu.

Ispod komandne table, Fiat 500e 2013 nalazi se nov elektronski prenosni sklop lak za upravljanje sa tasterom za izbor režima vožnje. A, radi dodatnog stilskog dodira, putnički odeljak je dostupan u crnoj ili beloj boji, što je sve istaktnuto svetlim električno-narandžastim svojstvima, koja dodatno naglašavaju jedinstvenu ličnost ovog posebnog modela iz linije 500.

Performanse najbolje u klasi

Projektovan da bude beskompromisan elektromobil, Fiat 500e 2013 se uzda u dobitnu formulu koja nudi kompaktan automobil – karakteristike linije 500 – dodajući novi motor na akumulatorski pogon, koji razvija 111 ks (83 kW) i koji se ponovo puni za manje od četiri sata zahvaljujući unutrašnjem modulu za punjenje od 240 V u dva nivoa (OBCM).

EPA – Agencija za zaštitu životne sredine S.A.D. ocenila je performanse u vangradskoj vožnji novog Fiat-a 500e: rezultat je 108 MPGe, vrednost koju do sad nije postiglo nijedno električno vozilo na tržištu S.A.D. Detaljnije, MPGe je merna jedinica razvijena od strane EPA kako bi utvrdila koliko milja elektromobil može da pređe sa električnom energijom koju stvara akumulator, u istoj količini energije koju daje galon benzina.

Test koji je obavila EPA pokazao je da potpuno napunjen  Fiat 500e ima opseg od oko 140 km, što je najbolja vrednost među svim električnim vozilima na tržištu S.A.D. koje proizvode najveći proizvođači automobila.

Pored toga, agencija je procenila da je godišnji trošak za energente oko 500 dolara. Ova procena je izračunata predviđanjem cene električne energije za pređenih 24,000 km sa performansnim specifikacijama kombinovanog režima gradske/vangradske vožnje. Fiat 500e se diči indeksom od 116 MPGe u kombinovanom režimu vožnje i 122 MPGe u gradskoj vožnji. Napokon, EPA testovi izveštavaju da je potrošnja energije automobila svega 29 kW/h na 100 milja.

Kupac može da pristupi podacima o modelu Fiat 500e koristeći novu aplikaciju za pametne telefone,koja je kompatibilna sa ajfonom i androidom, koja prikazuje stanje automobila u stvranom vremenu, upravljajući nivoima punjenja akumulatora, snimajući potrošnju energije, locirajući automobil i najbliže mesto za punjenje električnom energijom, planirajući i šaljući pravce za kretanje vozila i šaljući tekstualne poruke, upozorenja i obaveštenja.

Naposletku, kako bi novi Fiat 500e 2013 ponudio prvoklasnu pokretljivost i kočioni kapacitet, inženjeri su razvili vešanje za elektični motor, kroz konsolidaciju izvanredne evropske vozne dinamike po kojoj su Fiat i model 500 poznati širom sveta.

Svetska premijera: dvobojni Panda 4x4 koncept

           Tri izložbena automobila sa jedinstvenom livrejom: troslojni beo, troslojni crveni i dvobojni zeleni/bež.

           Dvobojna farba odražava vanjski svet, savršeno mesto za model Panda 4x4.

           Sa prestižnom nagradom 'SUV vozilo' 2012. godine koju je dodelio engleski magazin Top Gear, Fiat Panda 4x4 je jedini model sa pogonom na sva četiri točka u A segmentu.

           Počev od izbacivanja na tržište, nova Panda 4x4 i Panda Trekking našla je više od 10.000 kupaca u Evropi, od kojih su više od 70% bili strani kupci.

Pod svetlošću reflektora će se naći i porodica Panda modela, koji će biti predstavljeni u Ženevi, Trekking 85 HP 0.9 TwinAir, Panda 4x4 85 HP 0.9 TwinAir i 75 HP Panda 4x4 1.3 MultiJet verzije. Izloženi automobili se izdvajaju po tri izdržljive livreje: dve od njih su ‘obučene’ u sofisticiranu troslojnu boju – jedna je bela a druga crvena –dok se Panda 4x4 MultiJet još više ističe ekskluzivnom karoserijom u dve boje: Toscana zelena na karoseriji i Accogliente bež na krovnom, delu, što je kombinacija koja priziva prirodu i sjajan vanjski svet, idealno stanište za model Panda 4x4.

Ovo nije puka stilska vežba, već jedinstven eksperiment identifikacije nekih od ovih kombinacija boja za proizvodni model. Naposletku, pitanje boje nikad nije bilo tek stvar estetike kod modela Panda. Naprotiv, to je sastavni deo filosofije proizvoda koja inkorporira ličnost, kreativnost, stil i italijansku dopadljivost.

Sa prestižnom nagradom ‘SUV 2012. godine’ dobijenom od engleskog magazina Top Gear, Fiat Panda 4x4 je jedini 4WD model u A segmentu, koji pobeđuje u čitavom području Alpa, baš kao što su to činile i prethodne dve generacije. Razmislite samo, nakon izbacivanja na tržište, Trekking verzije novih modela Panda 4x4 i Panda Trekking našle su put do više od 10.000  kupaca u Evropi (od toga preko 70% izvan Italije), što predstavlja 17% svih primeraka modela Panda prodatih u Evropi. Ovaj postotak se penje na 50% u Švajcarskoj a u Austriji prelazi 70%. Dakle novi model 4x4 i Trekking verzije će doprineti učvšćivanju vodećeg položaja novog modela Panda u A segmentu u Evropi: 2012. godine novi model je bio najpopularniji gradski automobil u prodaji u Evropi, sa preko 185.000 novih registracija i tržišnim udelom od 15,7%.

Kao jedini gradski automobil sa '4x4' pogonom na tržištu, nova Panda sa pogonom na četiri točka je naslednik najprodavanijeg modela koji se prvi put pojavio pre 30 godina, te koji je izgradio svoje ime kao najmanji i najzanimljiviji "istraživač" u svojoj klasi. Danas, Nova Panda 4x4 je, potvrđeno, 'majstor za sve', spremna za vožnju po kozjim stazama i gradskoj džungli sa istom lakoćom. Pored toga, sa tehničke tačke gledišta nova Panda 4x4 je ponovo poboljšana i ponovo potvrđuje svoj zadivljujući kapacitet za takmičenje sa terenskim automobilima mnogo većih dimenzija (koji su takođe i mnogo skuplji).

Osmišljena za vozače koji vole avanture i život napolju, nova Panda 4x4 poseduje vuču "Torque on demand" (obrtni momenat brzog odgovora) koja se automatski uključuje, kada je potrebno sa lakoćom se izboriti sa određenom situacijom. Panda 4x4 ujedno poseduje i sistem ESC (elektronska kontrola stabilnosti) sa standardnom funkcijom ELD (diferencijal za elektronsku blokadu). Ovaj sistem pruža dodatnu podršku pri vožnji i kretanju na klizavom terenu.

Pored toga, Panda 4x4 nudi i svu dinamiku i udobnost koji su potrebni za izazovne deonice, zahvaljujući, prevashodno, izmenjenom vešanju – sa nezavisnim Mekferson podupiračima na prednjim točkovima i međusobno povezanim točkovima sa torzionom osovinom nazad – i šesto-stepenom menjaču sa niskom prvom brzinom, u spoju sa 85 HP TwinAir Turbo motorom, koji, zahvaljujući visokom obrtnom momentu, naglašava terenska svojstva ovog modela. Izvrsni nivoi performansi su prisutni i na drugom tipu motora u ponudi: 75 HP 1.3 MultiJet II turbo-dizelu.

Napokon, Fiat-ov štand na Međunarodnom sajmu automobila u Ženevi će prikazati i model Panda Trekking, koji predstavlja vezu između verzija 4x2 i 4x4, kroz kombinaciju terenskog izgleda sa pametnim pogonom na prednje točkove i “Traction+” tehnologijom. Gledano po stilu i standardnoj opremi, Trekking verzija je u savršenom skladu sa 4WD verzijom: jedine razlike su estetski tretman felni (aluminijumske umesto bruniranih) i odsustvo zaštitne ploče na donjem delu šasije, te odgovarajuće zaštite ispod motora. 

Fiat modeli, Mopar® dodatna oprema i FGA Capitalni finansijski proizvodi

           Fiat-ov štand će ujedno prikazati i 500S, Punto 2013 sa ‘Sporting’ paketom, Freemont Lounge AWD i Sedici sa novim Nitro Kitom.

           FGA Capital finansijski proizvodi i dodatna oprema od Mopar®-a takođe na sajmu u Ženevi.

           Panda Monster Truck se prikazuje na ženevskom aerodromu.

500S

Sajam predstavlja Fiat 500S u novoj verziji koji se izdvaja ‘Sexy’, ‘Stylish’ i ‘Seductive’ pozicioniranjem, sve sa početnim slovom ‘S’. Sa oštrim izgledom i kompletnom standardnom opremom, modeli koji se prikazuju u Ženevi izvedeni su sa 85 HP 0.9 motorom (kabrio verzija) i vrhunskim motorom 100 HP 1.4 16v koji razvija najveću brzinu od 182 km/h i ubrzava od 0-100 km/h za svega 10,5 sekundi.

Novi 500S možete prepoznati po njegovom eksterijeru, sa zadnjim spojlerom, novom bočnom zaštitom, posebnim  spots branikom (prednjim i zadnjim), zatamnjenim staklima, 15-inčnim alf felnama sportskog dizajna (na raspolaganju su 16-inčne alu-felne po zahtevu) i bruniranom završnicom. Enterijer, s druge strane, se izdvaja novim i ekskluzivnim sportskim sedištima sa tkaninom sa vazdušastim ispupučenjima, sa crvenim opšivom i '500S’ logom na naslonima za leđa (po zahtevu, na raspolaganju su i kožne presvlake). Pored toga, radi mišićavije pojave automobila, isti može biti sa opcionim spojlerom i crnim krovom. U skladu sa zavodljivim duhom nove verzije, putnički odeljak modela Fiat 500S  se takođe izdvaja jedinstvenim trkačkim upravljačem, posebnom kuglom menjača i srebro-tretiranom instrument tablom. Slično tome, opsežna linija standardne opreme uključuje manuelno upravljanje klimom i Blue&MeTM sistem sa radio komandama na upravljaču.

Punto 2013 i novi ‘Sporting’ Pack

Međunarodni sajam u Ženevi predstavljaće i priliku za divljenje modelu Punto 2013, koji predstavlja evoluciju Fiat-ovog najprodavanijeg modela, koji je, počev od 1993. Godine prodat u preko 8,7 miliona primeraka širom sveta. Novi opseg nudi racionalniju liniju – kada su u pitanju konfiguracije i motori – zadržavajući mogućost ličnog prilagođavanja svakog pojedinačnog Punta, zahvaljujući novim opcionim paketima, koji su oblikovani tako da zadovolje potrebe brojne i raznovrsne kljientele različitih interesovanja, godišta i zahteva.

Zavisno od tržišta, linija Fiat Punto 2013 obuhvata dve karoserije (troja ili petora vrata), 2 konfiguracije (Easy i Lounge, uz dodatak Pop Star konfiguracije u Švajcarskoj), 8 tipova motora, 4 gorivna sistema (benzin, dizel, metan i TNG), 2 tipa prenosnog mehanizma (manuelni i Dualogic robotizovani) i karakterističnim  opcionim paketima – na primer: Function, Comfort, Sporting i Sport 1 / 2 za švajcarsko tržište- što dopušta maksimalnu personalizaciju, uz značajnu prednost za kupaca.

Fiat-ov štand će prikazati Easy verziju sa troja vrata sa motorom 105 HP 1.4 MultiAir, personalizovanu novim ‘Sporting' paketom koji uključuje: sjajan crni krov, namenske 16-inčne alu-felne sa sjajno crnom  završnicom, bruniranim farovima, sjajnim crnim stubovima i kućištima retrovizora, bočne štitnike i nisko držanje. Istovetan sportski osećaj je prisutan u enterijeru, gde se izdvaja kožni upravljač sa aluminijumskim umetkom i sivim opšivom , zajedno sa kožnim detaljima na ručnoj kočnici i kugli menjača. Izgled enterijera je kompletiran crnim krovnim delom i "Tarmac" završnicom na instrument tabli. Pored toga, prikazana verzija je sa ekskluzivnom belom farbom, koja naglašava smeo stil modela.

Fiat Sedici i novi Nitro Kit

Fiat Sedici opremljen novim Nitro kitom biće prikazan na Fiat-ovom štandu. Zaista, naslanjajući se na uspeh modela Qubo Trekking od prošle godine, Fiat je odlučio da restilizuje komplet opreme sa novom grafikom i novim sadržajima i da se poveća raspoloživost Nitro kita – koji je razvijen u saradnji sa vodećim američkim proiuzvođačem snouborda - za Fiat Panda 4x4 i Fiat Sedici.  

Nedavno izbačen na tržište, novi Nitro kit je usmeren na najdinamičnije kupce  koji žele automobil za uživanje u svim vrstama aportskih aktivnosti na otvorenom, sa  490-litarskim krovnim koferom, krovnim nosačima i svojim “Road Warriors” Nitro snoubordom. Sve ovo i više od toga, sa stilskim detaljima poput nalepnica na karoseriji body stickers i zgodnim rancom sa kul "Nitro - Fiat Free Style Team” grafikom.

Ovo učvršćuje partnerstvo koje su 2009. godine uspostavili FIAT Freestyle Team i Nitro Snowboards kroz evropski sporazum, koji će se nastaviti i 2013. godine. Preciznije, Fiat Freestyle Team podržava “Nitro Road Warriors”, tim veoma darovitih početnika i stručnih vozača, sa Fiatovim automobilima kao zvaničnim vozilima za njihova putovanja širom Evrope, u potrazi za najatraktivnijim odredištima.

Freemont Lounge AWD

Na Fiat-ovom štandu na Međunarodnom sajmu automobila u Ženevi biće prikazan i Fiat Freemont u Lounge AWD 170 HP 2.0 MultiJet konfiguraciji sa 6-stepenim automatskim prenosom, što je verzija koja je raznela evropsku konkurenciju i postala najpopularnija 2012. godine, budući naprodavanija u opsegu sa preko 30% miksa.

Sve vreme od izbacivanja na tržište, model Freemont je zadovoljavao potrebe savremene porodice do savršenstva: kupci koji su  preferirali karavane, mini-van i krosover modele bili su oduševljeni njegovom raznovrsnošću, odličnim odnosom vrednosti za novac i vanjskim duhom. Oko 44.000 Freemont vozila je naručeno do danas, što ovaj model čini šestim u svojoj kategoriji u Evropi 2012. godine. U Italiji, ovaj model je u vrhu lista najprodavanijih modela sa značajnim udelom od 27,5% u svom segmentu u januaru, zadržavajući čvrsto vođstvo kao najprodavaniji sedmosed na italijanskom tržištu.

FGA Capital

Posetiocima će biti predstavljeni proizvodi FGA Capital-a, finansijske kompanije specijalizovane za automobilski sektor, kroz ilustrativne materijale i medijske sadržaje na sajtu. Finansijska kompanija posluje na svim glavnim evropskim tržištima i u Švajcarskoj sa Fidis Finance, sa samo jednom delatnošću: podrška prodaje svih automobila  Fiat grupe kroz ponudu inovativnih finansijskih proizvoda sa dodatnim uslugama visoke vrednosti, koji su usmereni na zastupničke mreže, individualne kupce i kompanije.

Mopar®

I prikazani automobili i poseban prostor na štandu će sadržati ekskluzivnu dodatnu opremu koju je proizveo Mopar®, ogranak Fiat Spa i Chrysler Group LLC koji se bavi delatnostima usluživanja kupaca, rezervnih delova i servisom. Konkretno, kod verzije 500L, biće predstavljeni neki od 140 proizvoda koji model 500 čine automobilom sa najvećim izborom dodatne opreme dostupnim iz kataloga: među ovima su, bele 17-inčne felne, brendirane kapice ventila, velur presvlake, kalupne haube, držač zadnje registarske tablice, aluminijumska pedalna jedinica i donja oplata sa 500L logom. Biće prostora za predstavljanje dodatne opreme u Nitro Kitu, koja izdvaja izloženi Fiat Sedici, dok Panda 4x4 nudi korisne uzdužne krovne nosače i inovativni ‘Blue&ME TomTom’ navigacioni sistem. 

Panda Monster Truck

Tokom sajma, putnici koji budu prolazili pored prijemnog terminala ženevskog aerodroma imaće priliku da se dive ekskluzivnom modelu Panda Monster Truck, monster vozilu koje je Fiat proizveo u saradnji sa Mercurio Cinematografica, set dizajnerom Ireom Faini i radionicom Fabio Gementi.

Potpuno funkcionalan prototip kombinuje model Panda 4×4 with sa Jeep CJ7 4200 donjom zaštitom i poseduje traktorske gume za visoke brzine, prečnika 150 centimetara i širine 50 cm, opremljene posebno obrađenim čeličnim prirubnicama. Kao rezultat, dobijena je 'bigfoot' Panda, visine 390 centimetara, dužine 380 cm  i širine 250 cm. Za pravljenje ovog modela bilo je potrebno tek nešto preko dve nedelje, pri čemu je posebna pažnja obraćena na sistem upravljanja, kvačilo, akcelerator i kočnice između dva autombila. Fiat Panda Monster Truck igra glavnu ulogu u poslednjoj reklami za novi model Panda 4x4. Video sadržaj govori o četiri prijatelja koji su se uputili na vikend u planini, vozeći se u modelu Panda 4x4. Koji se transformiše u Monster Truck, penjući se snažno do hostela, zapanjujući sve prisutne svojim performansama. I kada vozač pomisli da je u normalnom modelu Panda 4×4, izlazi iz auta, završava tako što pada u sneg sa visine od 2 metra, dok se njegovi prijatelji smeju.

PR Fiat Automobili Srbija 



čitanja : 3722



Komentari

Lepo, ali moraju hitno da izbace novi Punto. Konkurencija ih je jako ostavila iza sebe. Punto 2013 deluje vrlo arhaično u poređenju sa modelima poput Renoovog Clia 4. 8 godina je danas predug "životni vek" za jedan mainstream gradski automobil (Grande Punto je debitovao još 2005.).

Autor MV 06 Mar 2013, 23:59