home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA

Preuzeto sa : Novosti.rs

Japanska marka automobila “Micubiši”, zahvaljujući kompaniji “Inoto”, odnedavno je ponovo prisutna na tržištu Srbije. Jedan od aduta, brenda koji na poklopcu motora ima stilizovane dijamante, sa kojim se ušlo u žestoku tržišnu utakmicu svakako je novi model mini SUV vozila, koje je “Micubiši” nazvao ASX.

Na prvi pogled ASX je “Micubiši”! To je za poklonike ovog brenda ono najvažnije. Drugi i svaki naredni pogled otkrivaju da su japanski majstori napravili ono što se od njih i očekivalo. Skladno vozilo, “mišićave” spoljašnosti, sa naglašeno sportskim crtama, izuzetnog komfora i performansama kakve i dolikuju kompaniji koja je svoje terence prekalila na čuvenim Dakar relijima.

Sasvim novi je i motor. Japanci su iskombinovali efikasnost dizela sa “MIVEC” (Mitsubishi Innovative Valve timing Electronic Control - Inovativnom elektronskom kontrolom rada ventila) poboljšanjem performansi. Ovaj, na našem testu, 1.8 Litarski DI-D MIVEC motor obezbeđuje dovoljan obrtni moment potreban za energičan start, sa maksimalnom snagom od 150Ks za uživanje u dugim vožnjama. (U ponudi je takođe energetski efikasni 1.6 - litarski MIVEC motor).

Zahvaljujući start-stop sistemu motor se gasi pri zaustavljanju u saobraćaju, štedeći gorivo i smanjujući emisiju CO2 bez ometanja rada elektronskog sistema.

Motor se ponovo pokreće u trenutku, tako da nećete morati da čekate ni delić sekunde. Za povećanu efikasnost, indikator promene brzine će vam na multi-informacionom displeju preporučiti najbolji trenutak za promenu brzine s obzirom na trenutne uslove vožnje.

“ASX” ima dugačko međuosovinsko rastojanje, sa “MacPherson” dijagonalnim prednjim i multilink zadnjim vešanjem. Amortizeri i stabilizatori udara precizno su podešeni za sportsku vožnju, osiguravajući skretanje u krivinama i nesumnjivu stabilnost. Servo volan je direktan i lak za vožnju .

Kad sednete za volan, primetićete da čak i sa svojim aerodinamičnim oblikom, ASX ima iznenađujuće uzdignut položaj sedenja. Kombinovano sa kosom haubom, ovo omogućuje bolju preglednost puta, a time i lakše upravljanje i povećanu bezbednost. Povišena tačka sedenja takođe omogućava lakši ulazak i izlazak i čini čak i duga putovanja komfornijim.

Panoramski stakleni krov dodaje novu dimenziju vožnji, omogućavajući vama i vašim putnicima da uživate u pogledu iz svakog pravca. Uvlačenjem zaštite od sunca, otkriva se ploča staklenog krova u punoj veličini koja se prostire preko prednjih i zadnjih sedišta. Noću je krov atraktivno osvetljen LED lampama.

Ljubitelji muzike uživaće u “Rockford FOSGATE Premium” sistemu ozvučenja od 710 Wsa devet zvučnika. Zvučnici, raspoređeni po unutrašnjosti vozila, precizno se uklapaju u površine vrata što deluje kao kućište zvučnika koje poboljšava frekvenciju. U prtljažniku je kao kod “autlendera” ugrađen ogromni “subvufer”!

Naravno, već je standard USB i sporedni audio ulaz - link za ajpod ili MP3 uređaj. Tu je i “blutut”, a pozivanje željenog broja telefona je moguće izvršiti glasovnim komandama bez puštanja volana iz ruku.

ASX sadrži operativni sistem bez ključeva koji vam omogućava da započnete vožnju, a da pri tome ne morate da vadite ključeve iz džepa. Sve što je potrebno za pokretanje je pritisak na dugme smešteno na sredini instrument table sa stisnutim kvačilom i menjačem u neutralnom položaju.

Visokokontrastna instrument tabla istaknuta je zbog povećane vidljivosti i stilizacije. Srebrom oivičeni brojčanici osvetljeni su belom bojom, za luksuzni osećaj, a LCD multiinformacioni ekran u boji zgodno pokazuje preostalu količinu goriva, pređeni put i udaljenost, prosečnu potrošnju goriva, spoljnu temperaturu i status automobila. Putnici na zadnjem sedištu imaju dosta prostora za noge i glavu, a presvlake sedišta su dostupne u luksuznoj koži ili mekom tekstilu.

Razne pregrade za odlaganje stvari smeštene su po čitavoj unutrašnjosti uz puno prostora.

Prtljažnik je zapremine 442 l sa pet putnika. Električna zadnja vrata koja se lako otvaraju dovoljno su široka da pruže obiman prostor čak i najkabastijim predmetima, a nizak pod omogućava lako unošenje i iznošenje teškog prtljaga. Takođe, postoji i dupli pod prtljažnika. Uključuje 26 litara skladišnog prostora ispod poda (sa priborom za popravku gume).

Osnovni model, sasvim zadovoljavajuće opremljen, košta 17.990 evra.

BEZBEDNOST

U slučaju sudara, ASX je opremljen sistemom od sedam vazdušnih jastuka. Prednja sedišta zaštićena su prednjim vazdušnim jastucima, sa dodatnim vazdušnim jastukom za kolena vozača. U slučaju bočnog sudara, putnici u oba reda zaštićeni su vazdušnim zavesama koje se prostiru duž bočnih strana.

Sistem aktivne kontrole stabilnosti koristi senzore za analizu kretanja vozila i prepoznavanje proklizavanja. Upravljajući snagom motora i primenjujući kočionu silu na odgovarajuće točkove, ASC vam pomaže da zadržite stabilnost i kontrolu nad vozilom.

Pomoć pri kretanju na uzbrdici (HSA - Hill Start Assist) omogućava lakše pokretanje na strmoj uzbrdici sprečavajući automobil da krene unazad. Kada ustanovi nagib, vozilo automatski drži kočnicu sve do davanja gasa.

SJAJNA SVETLA

Kako bi što veći deo puta bio vidljiv, u ASX su ugrađena i HID (High Intensity Discharge) prednja svetla superširokog opsega. Kada se upale, ona šalju šire snopove svetla osvetljavajući mnogo širi deo puta ispred vas.

TEHNIČKI PODACI

Motor: 1.8 D-ID Turbo dizel

Pogon: 4WD

Zapremina:1.798 ccm

Snaga:150 KS

Obrtni moment:300 nm

0-100 km-čas: 9,7 sek.

Maks.brzina: 200 km/čas

Potrošnja:Lit-100 km.

Grad:6,9

Van grada:5,0

Kombinovano:5,7

Rezervoar:60 lit.

Dužina:4.295 mm

Širina:1.770 mm

Visina:1.615 mm

Prtljažnik:442/1.219 lit.



čitanja : 19985



Komentari

Je*o marku kojoj je Mijaljevic diler.
Ko ne zna, isti je prosle godine dobio sut kartu od Toyote jer.. ma usotalom procitajte sami, citat sa Toyotinog foruma:
-------
Izgubio je licencu zbog toga sto su zguzvali coveku yarisa koji je tamo bio na nekom banalnom servisu i lagali ga dve nedelje kako samo sto nisu zavrsili i cekaju deo, provalio ih je i napravio im haos...
---------------

Autor lok 29 Dec 2010, 11:12

@ lok
Nije to ništa u Lazarevcu GP motors zastupnik renault-dacia koncerna, zaposlio klince iz ulice i njihove ortake iz kafića, 2 gimnazijalca, veterinara, autoelektričara i 1 klinca sa rudarskom školom (bagerista), a prodavačica mu završila frizersku školu. Skupila se ekipa iz kraja.
Kad god menjaju pločice pokvare i senzor ABS-a, a kad naidje neki budža, ostali čekaju po 3-4 sata da se on usluži. Devojka na tehničkom pregledu ne silazi s mobilnog i samo priča, sedite u naš kafić, sad će to da bude gotovo.
Najgore što je i 1 priučeni vulkanizer išao da se školuje na Voždovcu 10 dana i ima licencu za mehaničara renaul-dacia automobila.
Srbijo zemljo dembelijo

Autor Dejan L 29 Dec 2010, 11:42

@lok

pises nepouzdane "rekla kazala" informacije. Zar mislis da se zbog toga gubi licenca? To znaci da nijedan ovlasceni servis u Srbiji ne bi mogao da radi.
Mijaljevic je izgubio licencu jer je Toyota u sred krize imala prevelike, rekao bih nerealne zahteve u vezi standarda oko poslovnog prostora koji moraju da se ispune. Iz istog razloga je MAG presao u nove protosrije u 19a bloku na Novom Beogradu.
Malo objektivnosti i iskrenog pisanje ne bi skodilo, ionako smo u velikom deficitu istog.

Autor Cassano 29 Dec 2010, 13:06

Nisu napisali koliko ovaj 1.8DiD sa ksenonima košta... sve mora da se posmatra u akspektu cene, odnosno onoga šta se za te pare dobije, a cena je koliko vidim 29480e, što nije malo.

Ono što takođe nisu spomenuli je samo 170mm ground clearance, što je VEOMA jadno za jedan SUV. Pa i Škoda Octavia Scout ima celih 180mm, a ona je karavan a ne džip!

Neverovatno kako sebi dopuštaju ovakve propuste... Da podsetim, Outlander ima celih 215mm, dakle zna Mitsubishi kako se to radi, ali pravi šminkerski crossover a ne SUV!

Autor Miki 29 Dec 2010, 19:42

Suzuki SX4-190mm

Autor Zocky,Beograd 30 Dec 2010, 00:57

Nemam ja ništa protiv ASX-a, zaista izgleda kao solidan crossover (daleko je on od SUV-a), ali imam protiv pristrasnih i placenih novinara koji neobjektivno pisu i ne žele da pomenu i loše strane onoga o čemu pišu, već pominju samo dobre strane isključivo za potrebe marketinga samog proizvoda!

Autor Miki 30 Dec 2010, 07:08

Miki, a je l ti planiras da kupis ASX-a kad si se toliko razocarao klirensom?
Bas si hteo da vozis ASX-a van asfalta pa te ovaj podatak mnogo razocarao, toliko da si odustao od kupovine.

Obicno oni koji nikad nista ne kupuju najvise pljuju.

Evo, mogao si da napises da je klirens na benzinskoj varijanti 19.5 cm, kod Rav 4 18 cm, Qashqaijev ne moze da se procita na sajtu uvoznika....

Bilo je tesktova po novinama, prenetih i ovde na auto blogu u kojima je pominjan mali klirens kod ASX-a.

I da, ti si redovan pljuvac pa pretpostavljam da radis za nekog od Mitsubishijevih konkurenata.
https://autoblog.rs/blog/auto/video/2010/11/08/abs-show-video-mitsubishi-asx

Autor Dejan 30 Dec 2010, 10:59

@Dejan: Baš grešiš, pre manje od godinu dana kupih novu Grand Vitaru DDiS, 200mm klirens, šasija, permanentni 4WD sa mogućnošču blokade diferencijala i redukcijom. Dakle pravi SUV a ne šminkeraj kao ostali u toj cenovnoj klasi na tržištu (sa izuzetkom lade nive, koja je dinosaurus iz prošlog veka, bukvalno). Ne vozim previše pravi offroad, manje nego što bih želeo (*ebiga, nema se vremena a ni društva), ali često idem po lošim ali lepim putevima Srbije gde bi mi sa običnim autom bila pomalo frka.

Nisam pljuvač, ali mi je zaista muka da u testovima uvek ističu samo dobre osobine onoga što testiraju kao da su sponzorisani. Kao čitalac i potencijalni kupac, želeo bih da znam i drugu stranu medalje a ne da čitam propagandni materijal.

Nemam nikakve veze sa autoindustrijom i nisam od onih koji hvale u nebesa ono što su kupili. Evo ti i loše strane Grand Vitare; motor pomalo zastareo u odnosu na konkurenciju (Reno-ov DCI 1.9L, 130KS, ali samo 5 brzina), pri višim obrtajima bučniji od proseka, a pritom troši više od konkurencije i nema mogućnost prebacivanja na samo 2wd), nema priključak za ipod ili USB, 4.5m dužine a samo 399L prtljažnik, itd.

Kada sam kupovao dobro sam razmotrio sve SUV-ove u rangu do 26-27k i izabrao onaj koji mi je najviše odgovarao po svojim karakteristikama. Na šminkeraj se ne palim ako nema supstance ispod... Dzaba izgled dzipa ako nije nista sposobniji od automobila, barem meni. A razumem da ima ljudi kupuju samo zbog izgleda i statusa, zato sada i ima toliko 2wd-only crossovera u ponudi...

Službeno sam vozio Mitsubishi Pajero (o njemu zaista sve najlepše), Toyotu Landcruiser, i Nissan Patrol, Landrover FreeLander ali i nešto manje terenski sposobne Hyundai Tucson, Kiu Sportage, Skodu Scout itd pa znam o čemu pričam kada su SUV-ovi i terenske sposobnosti i izdrzljivost u pitanju.

Pravi terenci su Landrover Discovery, Toyota Landcruser, Mitsubishi Pajero, Jeep Grand Chirokee, i sl. Preko 215mm klirens, obavezno blokada i redukcija, obično i šasija.

Oni koji donekle mogu da prođu su Outlander, Cherokee, Grand Vitara, stari Sorento itd, tipicno 200-215mm klirens, blokada diferencija, često i i reduktor i šasija. Od jeftinijih istakao bih Daciu Duster, koja skoro pa ulazi u ovu klasu!

Fancy crossoveri su Qashqai, ASX, RAV4, Kia Sportage, iX35, Antara, Kuga, XC60/90, Q5 i slični... Svi manje od 190mm klirens (neki kao ASX DiD i samo 170mm, tuga), bez reduktora i šasije (eventualno neko stavi opciju blokade diferencijala) često nemaju rezervni točak već samo kit za reparaciju (šta ćeš stim kad na terenu podereš gumu???), i to je to.

Pozdrav svima.

Autor Miki 30 Dec 2010, 20:49

Miki
Pa, zar Grand vitara baš da je za off road "sposobnija" od volva XC90? Po čemu?
I, zar ta vitara na reduktoru nema "pozicije" 2H-4H(lock)-N-4L(lock)? Koliko znam, permanentni 4WD pogon ima samo "kratka" sa benz. motorom od 1.6 litara.
Po meni, zbog redutora vitara jeste sposobnija za off road od većine "šminkeraj" vozila te vrste, ali je i ona samo običan "šminkeraj". A i onaj rezervni točak ( koji jeste nephodan ), tamo gde se nalazi, samo može da ti pomogne da napraviš znatnu štetu već pri blagom udarcu u rikverc u većinu prepreka ( jer će odmah da ti stradaju zadnja vrata ).

Autor Moron 30 Dec 2010, 21:13

Ja bih "ternce" podelio na tri kategorije:
-Šminkeraj,
-Glumce SUV,
-Prave terence.

Prvi su bespotrebno masivna, neekonomična vozila sa 2WD, namenjena kolovozu kao i za sva normalna vozila koja izgledom treba nekoga da fasciniraju, možda i prepadnu. Za razliku od običnih vozila imaju lošije držanje, lošije kočnice... Jeti, Duster i sl. sa 2wd.

Drugi su takozvani SUV sa pomoćnim 4WD (ako se to uopšte može nazvati), bez reduktora, sa zadnjom haldeks spojkom, ili sl. rešenjem. Auti po meni ni na nebu ni na zemlji, mogu se za nuždu negde provući kao terenci. Kaptiva, Tuscon, IX 35, Jeti, Duster... svi 4wd

I na kraju pravi terenci sa reduktorom i blokadama sa primerenim klirensom i pneumaticima, za ljude koji zavise od takvih vozila.

Autor Mange 30 Dec 2010, 23:43

@Moron: Grand Vitara nema 2H, nego samo 4WD-4H-N-4L. 4WD je standardni pogon na 4 tocka (u odnosu 57:43 čini mi se nazad:napred za suvom kad nema proklizavanja), 4H je sa blokadom centralnog diferencijala 50:50 fiksno, a 4L je isto to ali sa redukcijom približno 2:1.

Rezervni točak (ako imaš parking senzore) neće nikad napraviti štetu, ali je baš na pravom mestu ako treba da menjaš gumu, naročito ako si blatnjav ili smrznut off-road, kada će skidanje istog kod onih džipova koji ga imaju ispod auta da te propisno iznervira. O onima koji imaju samo set za reparaciju, jadni oni kad se ozbiljnije ošteti guma.

Što se XC90 tiče, košta DUPLO više od Grand Vitare, ima Haldex druge generacije (iz 2002-ge), nema šasiju za stukturnu jačinu, nema redukciju ali ima 218mm clearance. Ogibljenje podešeno pre za udobno krstarenje nego za offroad. Stavio bi ga u drugu kategoriju koja može donekle da prođe. Naravno ima i luksuz pride. :)

Za one koji žele SVE, i luksuz i terenske sposobnosti tu je Landrover Discovery 4, ali brate košta preko 70k u HSE opremi!

@Mange: Slicno sam i ja podelio terence, vidi iznad.

Autor Miki 31 Dec 2010, 09:18

Miki
Nisam znao za tu promenjenu verziju "reduktora" kod grand vitare. Koliko je god pre bio glup sistem ( gde je postojao 2 WD, ali je 4 WD uvek bio "lock", bez obzira da li je H ili L ) ), toliko je glup i taj sadasnji sistem ( da ne postoji 2 WD mod ). Inace, pre je kod "L" moda stepen redukcije bio 1,8 : 1.

Autor Moron 02 Jan 2011, 11:44

Ljudi dajte malo oladite sa tim off-road poređenjima... ovo je putnički automobil sa malo većim klirensom i isto tako se i vozi. Nije namenjen da sa njim ideš na Paris-Dakar... Uzmi Pajera ako to želiš! Sami prodajni rezultati ovog automobila i njemu sličnih govore u prilog tome koliko su upotrebljivi, to što im vi ne razumete poentu, to je vaš problem. Uzmite za primer Golfa i stavite mu xenone, panoramu, 4x4, dizel od 150ks, vrhunsko ozvučenje, kožna sedišta itd. pa da vidimo kolika bi mu bila cena. Uvek bi se pre odlučio za ovako nešto! Nažalost nemam para ni za jedno ni za drugo, ali to nije poenta :)
U svakom slučaju budite malo realniji, sa ovakvim vozilima dobijate baš ono što većini ljudi najviše treba... Kompaktni automobil lak za parkiranje i vožnju po gradu koji može da siđe sa asfalta i odlično podnosi Beogradsku (Srpsku) kaldrmu :) pri tom komforan za duga putovanja i ima malu potrošnju! Šta još hoćete??? ASX, QASHQAI, IX35... Sve odlični automobili, a pritom i veoma kvalitetni!

Autor Zoki BG 11 Jan 2011, 23:10