Povratak Buicka Regal Grand National GNX

Buick Regal Grand National GNX, jedan od najslavnijih američkih automobila 1980ih godina, ponovo ulazi u proizvodnju. Nažalost, ovaj automobil neće proizvoditi Buick već kompanija SLP koja se proslavila prethodnih godina sa modernim verzijama Pontiaca Firebird (na bazi Chevrolet Camara) i Dodge Daytone i Plymouth Superbirda (na bazi Dodge Challengera).
Međutim, za razliku od navedenih automobila, moderni Grand National neće deliti linije sa klasičnim modelom već će biti zasnovan na modernoj verziji koja se takođe prodaje u Evropi kao Opel Insignia.
Očekuje se minimalno 300KS iz I4 motora i pogon na sva četiri točka što je velika razlika u poređenju sa klasičnim modelom koji je imao zadnji pogon i 3.8L turbo V6 motor.
Buick Grand National se proizvodio od 1982. do 1987. godine, a ime je dobio po tada najjačoj NASCAR seriji. GNX verzija je postojala samo 1987. godine sa 3.8L turbo V6 motorom i 276KS, a na performansama su mogli da joj pozavide mnogi sportski automobili kao što su Chevrolet Corvette i Porsche 911. Proizvedeno je samo oko 500 primeraka po početnoj ceni od $30,000.
Autor: Zoran T. – Autoblog.rs
Crtež: SLP
ako vec hoce da koriste grand national gnx oznaku onda trebaju uraditi retro model, jer je taj auto legenda, a ne nesto na bazi opela ...
trebali bi ga napraviti na chevy camaro platformi sa 3.6 v6 turbo motor koji stiže uskoro za mnoge gm modele.
mile antena, a šta znači ta ,,grand national gnx" oznaka?
Pošto si ti nezadovoljan ovime, kažeš da je auto legenda a ne da ga prave na bazi Opela.
Ja neznam, zato pitam tebe ti se razumeš u to.
Jel misliš da će da pogreše sa ovim modelom?
turbo buicki iz 1980ih su fenomenalni, to su neunistive masine. po auto shows sam ih vidjao sa po 1,000 hp i dalje su street legal. iako mnogi veruju da je saab imao prvi pravi turbo motor koji je funkcionisao kako treba i da ga je gm kupio zbog toga, to nije istina. buick je eksperimentisao sa turbo motorima jos 1950ih godina i do sredine 1970ih imao turbo modele.
imam dosta magazina iz 1980ih i kada je ovaj buick regal predstavljen najavljivali su ga kao vozilo darth vader. :)
a nikad necu zaboraviti kada sam ga prvi put video na jednom auto show pre 10-ak godina. nisam imao pojma sta je, i malo sam popricao sa vlasnikom i tip je originalni vlasnik, a najvise me je nasmejalo kada je rekao da ga je otplacivao tako sto se trkao sa corvettama i mustanzima za pare. jednostavno grand national je bio klasa za sebe, niko nije ocekivao tako brz auto sa "buick" oznakom jer su buicki uglavnom penzionerski auti.
danas originalni modeli sa malo milja na satu ... lagano $100,000.
http://americanclassicars.com/wp-content/uploads/2010/10/BuickGNX.jpg
za prethodne modele Regala ime je verno reprezentovalo voznu dinamiku, sa ovim mi se cini da ce biti drugacije