
Preuzeto sa : Politika.rs
Odnošenje bahato parkiranog četvorotočkaša, od ove godine naplaćuje se u zavisnosti od mase automobila i složenosti situacije. – Nije isto ukloniti džip i „jugo”, niti da li je vozilo ostavljeno na trotoaru ili u sred raskrsnice, kažu u JKP „Parking servis”
Služba za uklanjanje vozila javnog komunalnog preduzeća „Parking servis” od ovog meseca posluje po tarifnom sistemu, kojim se odnošenje nepropisno parkiranih četvorotočkaša naplaćuje u skladu sa masom vozila. Umesto podele na putnička, terenska, teretna i druga, novi cenovnik predviđa četvorostepenu kategorizacijuvozila po kilogramima – na osnovu koje danak bahatih vozača pauku iznosi od 4.000 do 19.867 dinara.
Razlog za uvođenje ovakvog sistema Boban Kovačević, direktor „Parking servisa”, objašnjava činjenicom da je masa vozila proporcionalna troškovima uklanjanja.
– Nije isto da li neko na trotoaru ostavi „jugo” ili džip „hamer”. Za odnošenje teškog i glomaznog vozila potrebno je više truda i vremena, a na ovaj način izbegavamo i druge problematične situacije. Dešavalo se da vlasnik dođe po automobil, službenik mu po tadašnjim kriterijumima obračuna tarifu, a on zatim tvrdi da njegovo vozilo nije terensko nego putničko – objašnjava Kovačević.
Umesto dosadašnjih 2.000 dinara, nepropisno parkiranje se po novom Zakonu o bezbednosti saobraćaja kažnjiva sa 5.000 dinara. Ta mandatna kazna nije uračunata u cenu odnošenja vozila, pa je odlučeno da građani po dolasku na lokacije JKP „Parking servis” ne moraju da je plate odmah. Na parkinzima Staro sajmište, Slavija, Vidin kapija i Ada Ciganlija neophodno je nadoknaditi tarifu za odnošenje, dok se mandatna kazna plaća u roku od osam dana, na šalterima pošta ili banaka, putem uplatnice koja se dobija pri preuzimanju kola.
Cena usluge pauk-službe zavisi i od situacije u kojoj se nalazi nepropisno ostavljen automobil.
– Postoji regularna i naknada za uklanjanje vozila u specifičnim uslovima rada. Skuplje će se tarifirati četvorotočkaš koji je parkiran na zelenoj površini, prugi, mestu za osobe sa invaliditetom, raskrsnici, šahtu, u žutoj traci ili tunelu. Pristup vozilu na takvom mestu je otežan, a radnici bivaju izloženi većem riziku. U tim situacijama neretko dolazi i do blokade saobraćaja – ističe Kovačević.
Prema „najgorem scenariju” bahati vozač koji ostavi džip od dve tone u žutoj traci moraće da izdvoji 24.867 dinara u šta je uračunato odnošenje najteže kategorije vozila u specifičnim uslovima i mandatna kazna za nepropisno parkiranje. Ove stavke, kao što je navedeno, moraće da plati odvojeno.
Kovačević podvlači da tarife odnošenja nisu pretrpele izmenu, već da su iz starog cenovnika premeštene u novu kategorizaciju.
– Sve cene su u skladu sa odlukom Vlade Srbije o određivanju maksimalne naknade za uklanjanje vozila. Beogradska služba zapravo posluje po nižim tarifama od onih koje su dozvoljene kao najviše – kaže Kovačević.
Autor : M. Luković
Jel može da se otvori privatna služba za paukove? Po ovakvim cenama bi se zaista isplatilo...
Ono što mi nikako nije jasno zašto odnose autobile s mesta gde je zabranjeno ali ne ugrožava saobraćaj? Zašto jednostavno ne naplate kaznu i ćao? U inostranstvu u takvim slučajevima stave kandžu na točak i nateraju te da pozoveš određeni broj, neko od njih dođe, platiš kaznu i skinu ti kandžu... Nema bespotrebnih troškova odnošenja!
Jezik pregrizo; Doziveo sam to u inostranstvu na svojoj kozi i kad privatnici krenu da nose beri kozu na siljak... Ukinuli su ih posle 2 meseca; Za to vreme su u gradu od 300,000 stanovnika imali oko 10,000 odnosenja :) Prosecno vreme nepropisnog parkiranja do odnosenja ispod 5 min. Hohstapleri su koristili istu frekvenciju ko i taksisti i davali im 5% (10$) po dojavi :)
Ne pričam o tome, već da recimo u velikom procentu slučajeva nije potrebno odnošenje, još i njega da plaćamo umesto samo kazne!
Pre mesec-dva parkirao sam bukvalno na 10min auto u slepoj ulici koja vodi ka pešačkoj zoni. Nisam nikog blokirao niti ugrozio saobraćaj ili pešake. I umesto da samo dobijem kaznu od 2000din, morao sam da platim i "uslugu" odnošenja od 6000din.
Ma bilo bi dobro da postoje i privatni paukovi. Ko bi onda smeo da nepropisno parkira, cim bi se odmakao od automobila stigao bi pauk. :)
Muka mi je od novopecene "gospode" koja parkiraju gde im se hoce, kod mene u samom centru NS jedan takav parkira na trotoaru ispred zgrade, kada ima problema sa zakonom gurne sluzbeniku 10 evra u dzep i opet po starom.
Meni su odneli auto sa utabane zemlje gde nije bilo nijedne travke a rekli su mi da sam parkirao na zelenu površinu.
Moj lični stav:
-Radi uvodjenja reda na ulicama potpuno podržavam rad "pauka",ali po prioritetima(po stepenu ugrožavanja saobraćaja)
-Tabela II(Tarife,"u posebnim uslovima")je čist bezobrazluk i potpuno nezakonita kategorija,i ovo bi neko hitno trebao da obori pred nadležnim Sudom,jer ako se ovo bezvlašće nastavi,ovi će početi da nas odnose iz naših domova!
I samo odnosenje paukom vozila - privatne svojine je neustavno i zato se u mnogim zemljama i primenjuju lisice i sl., upravo zato sto je odnosenje paukom sustinski protivzakonito.
Niko ne sme bez odluke suda da na bilo koji nacin otudji privatnu svojinu!
Gore navedeni cenovnik nije tacan! Isti je objavila i politika. Jutros su mi odneli auto 1200 kg, 8830 dinara + 5000 kazna. %$#%$&%*!@#
Vozilo je bilo parkirano na trotoaru a za pesake je pored mog parkiranog automobila ostao trotoar sirine 4-5 metara. Zivim u centru gde nema dovoljno mesta za sva vozila, i pored svega nikada nisam parkirala u traci, na zelenoj povrsini... strogo pazim, sada sam ga ostavila na trotoaru tik ispred znaka za zonu, nije na pesackom....
U parking servisu su mi rekli da je bilo parkirano u traci odnosenje bi iznosilo 4000, posto je na trotoaru onda 8830!?!?
Sad su mi jasni svi (koji me i dalje nerviraju) koji ostave auto u sred trake i upale sva 4.
Ako parkirate na trotoaru, ista vam je kazna kao da ste parkirali na mestu rezervisano za invalide, na zelenoj povrsini, na pesackom...!?!?!?