home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA

Oko 23.000 jeftinih kineskih automobila povučeno je sa tržišta u Australiji zbog otkrića azbesta u njihovim motorima, preneo je AFP. Uvoznik “Ateko automotiv” zatražio je od kompanija “Čeri” i “Grejt vol” da prekinu prodaju ovakvih automobila, a australijska služba za zaštitu konkurentnosti i potrošača pažljivo nadgleda situaciju.

Azbest je pronađen u dihtunzima motora i izduvnom sistemu, preneo je AFP.

Australijski zvaničnici navode da je azbest opasna i zabranjena supstanca i da na motorima i izduvnom sistemu treba da radi samo kvalifikovano osoblje, uz primenu odgovarajućih bezbednosnih procedura.

Sindikat australijskih industrijskih radnika saopštio je da je neprihvatljivo da se ovakvi automobili uvoze u Australiju, koja je zabranila uvoz i korišćenje azbesta 2004. godine.

“Azbest ubija ljude, jednostavno rečeno. Ne treba da ga bude u kućama, građevinskom materijalu ili automobilima. Ako kompanije ne mogu da garantuju da ovakve smrtonosne supstance nema u njihovim vozilima, onda im jednostavno ne treba dozvoliti da uvoze svoje proizvode”, saopštio je sekretar sindikata Pol Bastijan.

Prisustvo azbesta u kineskim automobilima utvrdili su carinici, a potom je usledila šira istraga i povlačenje vozila sa tržišta.

Udisanje azbestnih vlakana u dužem periodu može da izazove teška obolenja, uključujući maligni tumor pluća.

Autor: Srna

Foto: Chery



čitanja : 1315



Komentari

Kako mogu da povuku 23.000 prodatih automobila?

Autor Predrag 15 Avg 2012, 13:00

E sada treba da nastupi Yugo da popuni nedostatak na tržištima :)) Ako ništa drugo bar nije napravljen od azbesta ;)

Autor Predrag 15 Avg 2012, 13:04

Kod nas su i skole pravljene od azbesta pa nikom nista...
Zato smo tako "pametna" nacija!

Autor carobnjak 15 Avg 2012, 13:20

Kinezi su to.

Autor milan 15 Avg 2012, 13:34

Koliko znam kočine obloge za Zastavina vozila su bila od azbesta. Škríip

Autor B. M. 15 Avg 2012, 13:38

B.M.
Nekada davno. 2004. sam uspeo da kupim neku Fiaz-ovu zalihu za svog prvog Tempa (kočile su odlično i nisu škripele), a Zastava ih godinama nije ugrađivala.

Prva ugradnja je bio jezivi Cobest Mladenovac, a kasnije nešto manje jeziv Fritech Prokuplje.

Doboš papuče su pravili sami i bile su odlične.

Autor Predrag 15 Avg 2012, 14:02

@dusan
hehe :))

Pravili su odlične frikcione obloge! Fiaz i IKL su bile naše najbolje fabrike rezervnih delova, u rangu sa najboljim u svetu. Ogromna je šteta što su obe propale. Amortizeri iz Prištine i Trepča akumulatori su takođe bili jako, jako dobri. Sve to više ne postoji. Bilo je još fabrika za primer...

Autor Predrag 15 Avg 2012, 15:20

Dihtunzi i kočione obloge na bazi azbesta su odlični ali ih ekolozi zabraniše. Eto ja lično sam pojeo i udahnuo sigurno 100-200g azbesta. A u mom gradu su cevi za vodosnabdevanje u magistralnim vodovima i dalje azbestne.
Šta reći na ovo preterivanje u vesti iznad. Brisanje nelojalne konkurencije...

Autor Mange 15 Avg 2012, 15:35