
Nissan Motor Corporation i NASA su u Detroitu potpisali petogodišnji pakt u kome su se obavezali da će raditi na razvoju autonomnih automobila.
U zvaničnom Nissanovom novinarskom saopštenju navedeno je da će prvi automobil koji će dve kompanije zajednički razviti stići u test fazu tokom ove godine. Nissan će za ovu priliku obezbediti flotu modela Leaf, koji su serijski prilagođeni integraciji sistema za autonomnu vožnju. Poznato je da će se testovi i razvoj izvršavati u Nissanovom centru za istraživanje i razvoj u Silikonskoj dolini kao i u NASA-inom istraživačkom centru Ames u Moffett Fieldu u Kaliforniji.
Kako je poznato, Leaf je unapred razvijan sa idejom o mogućem testiranju sistema za autonomnu vožnju, pa već se u ovaj automobil serijski ugrađuju određeni elektronski uređaji koji omogućavaju jednostavniju proizvodnju autonomnih vozila. Sudeći prema preliminarnim najavama NASA i Nissan fokusiraće se na četiri osnovna polja prilikom razvoja. Planiraju razvijanje tehničkih rešenja za autonomnu vožnju (kočnice, sisteme za ubrzavanje i slično), napredni interfejs između mašine i čoveka (za što jednostavniju tranziciju upravljanja između čoveka i mašine), mrežne aplikacije koje će omogućiti konstantno komuniciranje automobila sa drugim automobilima na putu čime bi se osigurala autonomna vožnja i u gradovima, kao i analiza i razvoj softvera koji su namenjeni kontrolisanju tehnike.
Poslednjim najavama Mercedesa i Audija, kao i komercijalizacijom Hondinog naprednog tempomata, automobilska industrija sve ozbiljnije kreće ka razvoju autonomnih vozila. Svaki važniji proizvođač već ima timove inženjera kojima su na raspolaganju pozamašni budžeti za razvoj autonomnog automobila, a sudeći prema Fordu prva ovakva vozila možemo očekivati već za pet godina. Nissan ih ipak želi prestići.
“Rad između NASA-e i Nissana – jedan usmeren na svemir, a drugi na zemlju je povezan sličnim izazovima. Partnerstvo će ubrzati Nissanov razvoj sigurne i pouzdane tehnike za autonomna vozila sa kojom ćemo početi upoznavati korisnike već 2016. godine” izjavio je CEO Nissana Carlos Ghosn.
Nissanov cilj nije samo razvoj autonomnih vozila koji će funkcionisati samo u posebnim uslovima. Oni ovu tehnologiju žele integrisati i u automobile koji se gotovo isključivo koriste u gradovima. Znamo da na sličnim sistemima radi i Google, koji je nedavno i predstavio prototip autonomnog automobila (koji funkcioniše), kao i Ford koji želi da ovakva rešenja napravi dostupnim većini korisnika (dakle, Ford će verovatno imati najjeftinije autonomno vozilo). Zanimljivo je to da je kompletan razvoj baziran na postojećim tehnološkim rešenjima, što znači da bi vrlo brzo mogli videti prvi autonomni automobil.
Da se NASA nije uključila u ovo samo da bi još jednom pomogla industriji automobila pokazuje i izjava S. Pete Wordena, direktora razvojnog centra Amers. Worden je rekao: “sve potencijalne zajedničke sfere istraživanja sa Nissanom su one na kojima je Ames već radio i značajno doprineo NASA-inim programima. Ames je razvio softwer rovera koji se kreću na Marsu, robote na Međunarodnoj svemirskoj stanici, kao i sledeću generaciju sistema vazdušne kontrole. Radujemo se korišćenju prikupljenog znanja za razvoj uređaja za buduća svemirska istraživanja”.
Na sve nisu ostali nemi ni veliki igrači iz prateće automobilske industrije kao što su Bosch i grupa ZF. Poznato je da obe kompanije rade na sistemima za autonomna vozila, a konsultantska grupa Boston je već procenila da bi samo ova industrijska grana mogla da vredi čak 42 milijade dolara do 2025. godine.
Izvor: Proauto.ba
Foto: Nissan