
Policajac Jesse Hartman iz Frimonta u Kaliforniji je bio prisiljen da odustane od automobilske potere za kriminalcem, vozeći pritom i do 200 km/h, jer je njegova patrolna policijska Tesla S ostala bez struje.
Hvatao je drugo vozilo iz jednog kriminalnog dela u Santa Klari za kojim je bila raspisana potraga, a koje je prethodno primetio na parkingu u poslovnom delu Irvingtona. Kad mu je iz stanice potvrđeno da registarske tablice odgovaraju vozilu koje se traži, Hartman je upalio rotaciju, ali vozač u drugom automobilu se dao u beg kada je i počela potera u koju su se uključili i pripadnici Kalifornijske državne policije za autoputeve, izjavio je predstavnik policije za DailyMail.
Na snimku komunikacije Hartmana sa stanicom čuje se kako policajac upozorava kolege da je zbog jurnjave baterija Tesle S gotovo ispražnjena, da mu je preostalo desetak kilometara dometa te da će morati da uspori. Kad je njegova Tesla S ostala bez struje južno od mestašca Milpitasa, u poteru su se uključila druga patrolna vozila. Nakon još 16 kilometara, ubrzo je pronađeno napušteno vozilo osumnjičenog kojem više nisu ušli u trag.
U Međuvremenu je policijska Tesla S prevezena do najbližeg punjača.
Predstavnica policije Geneva Bosques je za DailyMail izjavila da ne može da komentiraše tačan razlog zašto baterija Tesle S tog dana nije bila napunjena 100 posto, jer je Hartman preuzeo vozilo s 50 posto napunjenosti, te dodala da se to nažalost dešava s vremena na vreme, ako policajac na kraju smene ne priključi Teslu na punjač.
Dodali su i da ne postoji pisano pravilo kada i ko puni patrolna vozila benzinom ili strujom, ali postoje opšte smernice da na početku smene policijski službenik mora da raspolaže s bar pola rezervoara za gorivo ili 50 posto napunjenosti baterije.
"Ovaj događaj ni na koji način ne menja naš stav prema patrolnim vozilima na struju, za sada Tesle S ispunjavaju sva naša očekivanja, pa i više od toga, Još uvek smo u prvih 6 meseci pilot programa s policijskim Teslama i pratimo sve podatke", izjavili su iz policije Frimonta.
Tesla S je s jednim punjenjem baterije u stanju da pređe 425 kilometara što se pokazalo odličnim podatkom, a električne Tesle su preuzeli kako bi se smanjila emisija štetnih gasova za 25 posto u odnosu na 2005. godinu.
Šta su policajci mogli da nauče iz ovog iskustva? Da domet baterije Tesle obezbeđuje 425 kilometara vožnje, ali da nije nikako primerena za potere gde se ostvaruju visoke brzine kada se baterija rapidno prazni. Za takve poslove su još uvek bolji benzinci...
Izvor: Jutarnji.hr