
Prodaja potpuno električnih automobila u Nemačkoj je ponovo ubrzana u martu, dok je interes za plug-in hibride u snažnoj recesiji, pokazuju novi podaci savezne kancelarije za motorna vozila.
U martu je na ulice izašlo oko 44.100 novih automobila na baterije, 28 posto više nego 12 meseci ranije. Pritom, prodaja je rasla dvostruko većom stopom nego u februaru.
Istovremeno, prodaja plug-in hibrida je pala za skoro 39 odsto godinu-na-godinu, na 16.780 novih automobila.
Analitičari to pripisuju isteku državnih subvencija - krajem godine vlada je smanjila subvencije za električna vozila i potpuno ih ukinula za plug-in hibride.
Mnogi su zato požurili da e-automobil kupe u decembru, pa je prodaja "osetno popustila početkom godine", rekao je Peter Fus (Fuß) iz konsultantske kuće EY, a "udeo e-vozila u prvom kvartalu 2023. je pao za četiri procenta u poređenju sa prošlom godinom, na samo 20 odsto."
Broj svih novoregistrovanih vozila u martu je dostigao 381.361, oko 17 odsto više nego 12 meseci ranije.
"Uprkos tome, broj novih registracija je i u prvom delu godine ostao znatno ispod dugogodišnjeg proseka", rekao je predsednik međunarodnog udruženja proizvođača automobila Reinhard Zirpel.
"Tržište se sada održava na računu velikog broja nerealizovanih narudžbina" i to stanje se može promeniti nakon drugog tromesečja, rekao je Zirpel.
Fabrike automobila mesecima nisu mogle da realizuju sve porudžbine jer im je proizvodnja usporena zbog krize sa čipovima.
Autor: SEEbiz / DPA
Foto: Arhiva Autoblog.rs / Opel