
Prepravljali su kamione i klasične automobile u električna vozila, a jedan od glavnih investitora u ovaj projekat bio je Dejvid Bekam. Nakon tri godine Lunaz povlači kočnicu i zaustavlja sve aktivnosti.
Lunaz se proslavio kontroverznim prepravkama klasičnih automobila u električne. Ova britanska kompanija, u koju je uložio Bekam (ima ili je imao 10% deonica), razvila je zaista jedinstvene automobile. Tamo su se isporučivali Aston Martin DB5 i DB6, klasični Rolls-Roycevi i cela gama Range Rovera prve generacije. Ali novac je donela i druga strana posla, odnosno prerada kamiona u električna vozila.

Ipak, sve govori da budućnost ove kompanije nije sigurna. Lunaz je potpuno obustavio poslovanje i usmerio se na restrukturiranje, otpuštajući veliki deo zaposlenih.
Lunaz tvrdi da je kriza kompanije povezana s promenama na tržištu
Reč je pre svega o odlaganju datuma zabrane prodaje vozila s unutrašnjim sagorevanjem. Prema mišljenju Britanaca, ovom vladinom odlukom kupci su manje voljni da se odluče za električne konverzije.

Ipak, sve ukazuje da ovaj slučaj ima dublje značenje. Bivši zaposlenini kompanije primetili su da su ulagači povukli svoj novac. Da li se ovoj grupi pridružio i Dejvid Bekam, jedan od deoničara, teško je reći. Takva reakcija ulagača je izazvala finansijske probleme.
Zanimljivo, s “proizvodne trake” Lunaza sišlo je dosta prepravljenih automobila, posebno klasičnih, međutim prema rečima zaposlenih, Lunaz uopšte nije mogao da ispuni poslovne ciljeve.

Najverovatnije su ulaganja u modifikacije privrednih vozila, kao i u restomodove klasičnih automobila jednostavno bila prevelika i nisu se isplatila. Štaviše, mnogi proizvođači kamiona već nude fabričke električne pogone, što garantuje bolje garancije i pouzdaniju uslugu. Zato je teško reći da li Lunaz ima šanse da se vrati na tržište u sadašnjoj formuli ili će mu preostati samo deo koji se bavi modifikovanjem klasika. Međutim, ovo je prilično malo tržište.
Izvor: Automobili.ba
Foto: Arhiva Autoblog.rs / Lunaz