
Kineska automobilska kompanija Changan će ove godine otvoriti filijalu u Evropi kako bi analizirala izgradnju fabrike na Starom kontinentu, gde se nada da će do 2030. godine prodati oko 300.000 vozila.
Prema prijavama investitora, Changan će ove godine ponuditi evropskim kupcima svoje električne brendove Deepal, Changan Qiyuan i Avatr sa šest modela koji će biti komercijalizovani do 2027. godine.
Kompanija, sa sedištem u Čongkingu, prošle godine je pokrenula globalnu strategiju za razvoj svog međunarodnog poslovanja i izgradnju fabrika u inostranstvu. Nakon pokretanja biznisa u Južnoj Americi, Kinezi se okreću Evropi gde će forsirati baterijska vozila, navodi Klix.ba.
Dok će se njihova strategija za Evropu zasnivati na električnim automobilima, Changanovi planovi u Srednjoj i Južnoj Americi su usmereni na vozila s motorima s unutrašnjim sagorevanjem, s procenama prodaje od oko 200.000 jedinica do 2030. godine. Kinezi su još u februaru registrovali predstavništvo u Meksiku.
Ova vest je došla nakon što je Evropska komisija objavila uvođenje dodatnih poreza na kineska električna vozila. Analitičari ističu da bi uvećani porezi mogli još više da podstaknu kineske proizvođače automobila da otvore fabrike u Evropi, budući da se vozila strane proizvodnje lokalno neće smatrati uvozom i neće biti predmet ovih nameta.
Druge kineske kompanije u sektoru autoindustrije, kao što su SAIC, BYD ili Chery, najavile su već ranije planove za pokretanje proizvodnje u Evropi, kako bi izbegli teret viših carina. Za sada je najbolje prošao Leapmotor, koji već koristi fabriku u Poljskoj na račun saradnje pod kontrolom Stellantisa. Sličnu sliku vidimo i sa Cheryjem koji je ušao u Španiju, odnosno u Evropu, preko oživljenog domaćeg brenda Ebro.
Izvor: Klix.ba
Foto: Arhiva Autoblog.rs / Changan