
Ford će početi da isporučuje novi Tesla Supercharger NACS adapter kupcima. Novi adapteri su razvijeni u saradnji sa Lectron-om. Lectron je veliki proizvođač punjača za električna vozila, adaptere i kablove za Teslu i druge.
Ford i dalje obezbeđuje vlasnicima električnih vozila stariji stil adaptera jer nisu svi u seriji imali probleme. Novi adapter razvijen sa Lectron-om je namenjen da dopuni i poveća zalihe adaptera za kupce, a ne da ih zameni.
Fordovi vozači su ranije ove godine dobili pristup Tesla Supercharger punjačima, ali CCS priključak za punjenje na Fordovim EV nije kompatibilan sa Tesla-ovim NACS priključkom. Da bi to rešio, proizvođač automobila je ponudio besplatan NACS adapter vlasnicima Mach E, F-150 Lightning i drugih vozila, sa rokom do juna 2024.godine.
“Potencijalni problem”
Ranije u oktobru, međutim, Ford je poslao servisni bilten nekim kupcima da prestanu da koriste adapter. Razlog je bio “potencijalni problem” koji bi mogao smanjiti brzinu punjenja, pa čak i oštetiti priključak za punjenje. Ford je produžio rok i obećao zamenski adapter u narednim nedeljama. Iako je deo originalne serije adaptera imao potencijalne probleme, to se ne odnosi na sve adaptere. Ford će, zapravo, obezbediti i stari i ove nove modele.
“Kako bismo nastavili da ubrzavamo pristup Tesla Supercharger mreži za Fordova električna vozila, Ford je počeo da šalje novi Ford-brendirani besplatni adapter kupcima 31. oktobra,” rekao je portparol kompanije. “Kupci koji čekaju besplatan adapter mogu dobiti novi Ford-brendirani brzi adapter ili postojeći odobreni adapter.”
Ostali proizvođači automobila, uključujući Nissan, GM i Subaru, takođe su potpisali sporazume sa Teslom za korišćenje njihovih punjača. Tesla mreža predstavlja veliku većinu DC brzih punjača u SAD-u, sa 19.000 instaliranih u poređenju sa 15.000 od svih drugih operatera. Globalno, Tesla je instalirao preko 62.000 supercharger konektora do Q3 2024.godine što je 23 procenta više nego prošle godine.
Izvor: PCpress.rs / Engadget
Foto: Ford