home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA
Audi A5
 
Audi možda neće lansirati svoj poslednji automobil sa SUS motorom 2026. godine kao što je prvobitno planirano i iskoristiće ovu godinu za odlučivanje o novom vremenskom okviru za postepeno ukidanje SUS automobila.

Kako podseća Autocar, Audi je ranije najavio da će lansirati svoj poslednji SUS automobil 2026. – za koji se očekuje da će to biti nova generacija Q7 – i ukloniti ga iz prodaje 2032. godine, ali različite brzine usvajanja EV na ključnim globalnim tržištima znače da bi kompanija mogla da zadrži benzinske i dizel motore u svom opsegu duže nego što je planirano.

Govoreći na prezentaciji godišnjih rezultata kompanije, izvršni direktor Gernot Dolner je istakao stalni značaj SUS-a i naglasio značajna ulaganja Audija u hibridnu tehnologiju nove generacije.

„Za sve globalne regione, razmotrićemo životni vek motora sa unutrašnjim sagorevanjem“, rekao je on.

„2032. godina je bila rok koji smo saopštili, ali moramo ponovo da procenimo datume i rokove."

Objašnjavajući da će prelazak na EV pogonske sisteme „biti duži nego što smo prvobitno planirali“, Dolner je rekao da će SUS i dalje imati važnu ulogu u srednjoročnom periodu – posebno kao osnova za hibridne pogone.

Novi Audi A5 plug-in hibrid biće predstavljen sledeće nedelje kao jedan od 10 novih PHEV modela koji će se pojaviti 2025. godine, a A3, A6, Q5 i sledeća generacija Q3 takođe treba da dobiju PHEV varijante u narednim mesecima. Novi Q3 je i zvanično potvrđen za leto ove godine.

Audi Q3

Novi Q7 i veći modeli, uglavnom fokusiran na SAD, poznat kao Q9, takođe će biti ponuđeni sa PHEV snagom kada budu lansirani u narednim godinama.

Predviđeno je da Audijevi najnoviji SUS automobili ostanu u prodaji i posle kraja decenije, rekao je Dolner, a kompanija je spremna da produži njihov životni ciklus još više ako postoji potražnja i zakon dozvoljava.

„Produženje života motora sa unutrašnjim sagorevanjem imaće pozitivan uticaj na naš poslovni model“, rekao je on. U 2024. godini, električna vozila su činila manje od 10% prodaje Audija na globalnom nivou, a kompanija ostaje posvećena održavanju „fleksibilne ponude pogonskih sklopova“ kako bi izbegla ustupanje tržišnog udela rivalima.

Dolner je rekao da dizel motori ostaju važna ponuda u tom kontekstu, ali kompanija "neće mnogo ulagati u nove dizel generacije". Aktuelne TDI jedinice su u skladu sa propisima EU o emisiji izduvnih gasova Euro 7 i ostaće dostupni za naručivanje „sve dok smo u mogućnosti da proizvodimo i plasiramo ove motore na tržište“.

„Nećemo produžavati našu ponudu dizel motora – ako pogledate brojke, one su u padu – ali nam je to važno, tako da smo fleksibilni na tom polju“, zaključio je Dolner.

Priredio: Ivan Mitić – Autoblog.rs



čitanja : 276



Komentari