home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA
Opel Astra e
 
Prodaja električnih automobila fizičkim licima u Nemačkoj ponovo pokazuje znake života, posle dugog zatišja koje je izazvao kraj državnih subvencija početkom prošle godine, navodi osiguranje HUK-Koburg u novom izveštaju o tržištu.

Naime, u prvom kvartalu 5,5 odsto kupaca privatnih automobila u Nemačkoj izabralo je električno vozilo, što je za trećinu više nego u prva tri meseca 2024. Te brojke ne uključuju hibridne automobile, odnosno računaju samo čisto električne, piše DPA.

Povećanje je usledilo posle pada tržišnog udela e-automobila sa 6,2 na manje od četiri odsto posle ukidanja subvencija.

HUK-Koburg je analizirao podatke o registraciji novih i polovnih automobila bez onih koje su kupile firme. Ta osiguravajuća kuća pokriva više od 14 miliona motornih vozila, najviše u zemlji.

„Uspeh tranzicije ka e-mobilnosti u Nemačkoj zavisi od tržišta privatnih automobila, jer ono čini 90 odsto tržišta“, rekao je član upravnog odbora osiguranja Jerg Rajnlender (Jörg Rheinländer).

Prateće istraživanje nagoveštava rastuće društveno prihvatanje e-automobila – među više od 4.000 ispitanika starijih od 16 godina, 48 odsto je ta vozila opisala kao „veoma dobra“ ili „dobra,“ naspram 37 odsto s početka 2024.

Podrška, doduše, zavisi od starosne grupe, roda i mesta stanovanja.

Tako e-automobile favorizuje skoro dve trećine ispitanika starosti između 16 i 39 godina, a samo 39 odsto starijih. Sa 55 naspram 41 odsto, muškarci su naklonjeniji električnim automobilima od žena.

Regionalno, e-automobili su najšire prihvatljivi u pokrajinama Bavarska i Donja Saksonija.

Izvor: Biznis.rs

Foto: Arhiva Autoblog.rs / Opel

Svaki peti novi auto u Nemačkoj je na e-pogon

Broj električnih automobila sa novim registracijama u Nemačkoj je u julu ponovo značajno porastao. Više od 48.600 vozila je skok od 58 odsto u poređenju sa istim mesecom prošle godine, saopštila je Savezna uprava za motorna vozila.

Sa udelom od 18,4 odsto, skoro svaki peti novi automobil bio je vozilo na baterije (BEV), prenosi DPA.

Velika potražnja traje inače od početka godine, pošto je 2024. znatno opala.

Između januara i jula 2025. registrovano je više od 297.000 novih automobila na baterije, što je rast od 38,4 odsto u poređenju sa prošlom godinom, saopštilo je Udruženje međunarodnih proizvođača motornih vozila (VDIK).

„Porast pripisujemo znatno većoj ponudi vozila u početnom segmentu“, izjavila je predsednica VDIK-a Imelda Labe (Imelda Labbé).

„Tokom proteklih meseci mnogi brendovi predstavili su nove modele koji su tehnički zreli i, što je još važnije, cenovno pristupačni za široke grupe kupaca i korisnika.“

Kriza u prodaji američkog proizvođača Tesle i dalje traje.

U julu je Tesla, čiji je vlasnik Ilon Mask (Elon Musk), uspeo da proda samo oko 1.100 novih vozila u Nemačkoj – više od 55 odsto manje nego u istom mesecu 2024.

U svim pogonskim vrstama i segmentima ukupno je u julu u Nemačkoj registrovano oko 264.802 novih putničkih automobila, što je oko 11 odsto više.

Izvor: Biznis.rs



čitanja : 52



Komentari