
Jedan od vodećih menadžera Mercedes-Benza pozvao je na raspravu o troškovima rada u Nemačkoj, procenjujući da je potražnja da ljudi ponovno rade duže.
"Treba ozbiljno da razmotrimo povratak 40-satne radne nedelje", rekao je predsednik nadzornog odbora Mercedesa Martin Brudermüller za poslovni dnevnik Handelsblatt.
35-satna radna nedelja je standard, iako nije pravno obvezujući, u automobilskim firmama, uključujući Mercedes-Benz, koje zapošljavaju prema kolektivnom ugovoru.
Poslodavci i zaposleni u metalnoj i elektronskoj industriji, koja obuhvata i automobilski sektor, započeće pregovore o novom dvogodišnjem kolektivnom ugovoru kasnije ove godine.
Brudermiller upozorava da je rad u Nemačkoj preskup u međunarodnom poređenju.
"Više nemamo prednost nad ključnim konkurentima u produktivnosti", rekao je.
"Imamo dve mogućnosti: ili smanjiti plate ili naterati ljude da rade duže za istu platu", rekao je Brudermiller, koji je prethodno bio generalni direktor hemijske industrije BASF.
Odmah je dodao da prva opcija u praksi nema smisla.
Na pitanje o dužem radnom veku, Brudermüller je rekao da zbog starenja stanovništva ekonomska logika ukazuje na to da se nemački sistem "ne može finansirati bez dužeg radnog vremena".
Osim toga, nastavio je, duži radni vek doprinosi zdravlju i aktivnosti u kasnijoj životnoj dobi. "Rad ljudima daje strukturu, učestvovanje i smisao u životu."
Foto: Arhiva Autoblog.rs / Mercedes