home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA
Merenje

Pet godina nakon početka skandala s dizel motorima Volkswagena, Evropski sud (European Court of Justice) je proglasio kontroverzni softver za nameštanje vrednosti izduvnih gasova u testovima - nezakonitim. Presuda je doneta u četvrtak u Luksemburgu i mogla bi da značajno ojača prava vlasnika starijih dizel automobila.

Kako piše Revija HAK, na Evropskom sudu je bilo pitanje softvera koji prepoznaje da je automobil testiran u laboratorijskim uslovima zbog homologacija. Uglavnom, softver je prepoznavao testni rad i u tim uslovima je emitovao manje štetnih gasova. U stvarnim uslovima, na putu povećavale su se emisije.

U svom izveštaju odgovorni stručnjak Evropskog suda je otkrio da je ovakav tip softvera zapravo zabranjen pravilima EU. Proizvođač, koji se u postupku naziva samo X, to negira. Ova presuda otvara niz implikacija i jedno ključno pitanje: da li su ovom odlukom pogođeni i takozvani termalni prozori, sistemi koje koriste gotovo svi proizvođači automobila u Evropi.

Proizvođači automobila liberalno koriste termalne prozore koji su, recimo, blaža tehnologija od softvera koji je koristio Volkswagen. Termalni prozori se odnose na vreme kada proizvođači automobila smeju da smanje rad sistema upravljanja emisijama kako bi zaštitili motor od kondenzacije ili drugih oštećenja. Automobili koji se pokreću kada je spolja vrlo hladno, rizikuju da se u njihovim katalizatorima i motorima nagomila kondenzat, što može da izazove rđu i kvarove. To je vreme u kojima funkcionišu takvi termalni prozori. Isključivanje ili prigušivanje sistema za obradu emisija ima dodatnu prednost poboljšanja performansi motora i rastezanja intervala između punjenja vozila ureaom, potrebnom za izdvajanje NOx iz izduvnih gasova. O toj tehnologiji proizvođači automobila uglavnom su obavestili svoje vlade.

Ako će i termalni prozori biti zabranjeni, to znači da će milioni automobila ići u opozive, a moguće su i nove tužbe. Uglavnom, bile bi to milijarde dolara troškova za autoindustriju. Ovo nije dobra vest za Volkswagen jer svi vlasnici vozila u koje je bio ugrađen taj softver imaju mnogo bolji položaj na sudovima.

Izvor: Revijahak.hr

Foto: arhiva Autoblog.rs



čitanja : 439



Komentari