
Toyota druga sa 6,9 miliona, Hyundai-Kia senzacionalno treći, ispred GM-a
Mada se kriza u Evrozoni širi, pa se i u ovoj godini očekuje minus od pet odsto, svetska proizvodnja automobila u punom je zamahu. Sa 62.180.849 proizvedenih primeraka u 2011. ostvaren je apsolutni rekord, najviše u 125-godišnjoj istoriji automobila. Kriza je, dakle, za velike prošlost.
Prvo mesto Volkswagena malo je koga iznenadilo, jer na prvom je mestu bio već 2010. Tada je u ‘foto-finišu’ pretekao Toyotu, ali je sa njom ostao gotovo izjednačen. A onda je koncern iz Wolfsburga ubacio u šestu brzinu, a nakon leta i sedmu… Toyotu je pogodila kataklizma cunamija, a i posledica negativne medijske kampanje na američkom tržištu. VW je porastao 12,8 odsto, i dostigao 8.280.724 proizvedena primerka, a Toyota je pala za šest odosto, na 6.867.201. Odjednom se među njima javio jaz veći od 1,4 miliona.
To znači da se japanska marka za duži period, ako ne zauvek može pozdraviti sa prvim mestom. Tim pre jer nezaustavljivo nadire korejski Hyundai-Kia, koji je sa rastom od 16,6 odsto u odnosu na 2010. najbrže rastući brend na svetskom tržištu. Sa 6.368.191 proizvedenim primerkom koncern iz Seula je zabeležio istorijski rezultat - došao je na treće mesto, pretekavši General Motors, koji je prodao 6.312.649 automobila. Za koncern iz Detroita utešno je što je ipak zabeležio rast od 3,3 odsto. Peti je Renault-Nissan, sa 5.581.488 proizvedenih primeraka i plusom od 5,4 odsto.
Neočekivano dobar posao napravio je Fiat kupovinom Chryslera - u prošloj godini je italijansko-američka koalicija proizvela četiri miliona, a u prvom kvartalu je zabeležen plus od osam odsto, mada su evropske akcije Fiata u stagnaciji.
Neočekivano dobra prodaja na severnoameričkom tržištu podstakla je Fiat-Chryslerovog šefa na izjavu da u ovoj godini očekuju 4,3 miliona prodatih. Kriza pogoduje moćnima i hrabrima, a mnogi su Fiatovim čelnicima govorili da su više ludi nego hrabri, kad su pre dve godine odlučili da preuzmu Chrysler. Budućnost je očigledno u udruživanju.
Bomba će verovatno biti udruživanje PSA i GM-a, a to će stvoriti najvećeg proizvođača na svetu sa više od 11 miliona godišnje proizvedenih automobila i rešiti čelnike iz Pariza i Detroita poslovnih glavobolja. Kriza je očigledno izmešala stvari na svetskoj automobilskoj sceni i snažne učinila još snažnijima.
Izvor: Autoportal.hr
Foto: arhiva Autoblog.rs / Volkswagen
toliko netacnih informacija ...
kao prvo, vw nije bio broj 1 jos 2010, bila je toyota.
drugo, gm je prosle godine prodao preko 9 miliona vozila (ne 6.3 miliona kao sto pise u tekstu) cime je #1 u svetu.
i trece, brojevi toyote su takodje netacni za 2011, prodali su 7.9 miliona vozila
Svaka čast. Mada poslednja rečenica sve govori, ko ima, imaće, pa i u auto svetu...
PSA GM, a šta je sa saradnjom PSA i Mitsubishi, PSA i BMW?
Kako će oko toga da se dogovore sa GM-om, kada PSA ugrađuje motore iz saradnje sa BMW-om i kada uzima gotove Mitsubishijeve modele i blago ih redizajnira.
A kako će se trpeti Cruze i budući Peugeot 301?
Itd... itd... itd... Kad se zna da GM ne trpi nikoga!
mile antena, misliš da su ovo frizirani podaci?
Svaka čast za VW, nema šta. Zaslužno prvo mesto. Ali stvarno, biće gusto kada se udruže Gm i Pežo-Citroen.
nisam siguran odakle im brojevi jer se uopste ne poklapaju sa zvanicnim brojevima kompanija.
Pa sta otkud im. Izgleda da se ovde na Auto-blogu intresuju samo za VW a ostali su kao manje vazni. Mora da neko od ovih sto pisu tekstove vozi VW.