
Dok je svima i bez ikakvih istraživanja jasno da je čitanje ili slanje SMS poruka za volanom izuzetno opasna aktivnost, stvari nisu (bile) tako jasne u pogledu handsfree uređaja.
Zato su naučnici s australijskih univerziteta i univerziteta u Barseloni udružili snage i odlučili da provere kako stvari stoje po tom pitanju.
Ispalo je da neobavezan razgovor putem handsfree uređaja ima jedva merljiv učinak - kao da čovek ima alkohola u krvi od 0,5 g/l (Australija i Španija imaju limit od 0,5 g/l, limit u Srbiji je, podsetimo, 0,3).
Međutim, kad se od vozača zahtevalo da se skoncentriše na razgovor (tražilo se da opiše putovanje autom od posla do kuće ili da odgovori koliko njegovih/njenih prijatelja ima ime koje počinje samoglasnikom), njegove/njene su vozačke sposobnosti pale kao da ima 0,7 g/l alkohola u krvi, što prelazi granicu dozvoljene količine alkohola u krvi u mnogim zemljama (ne i u SAD-u ili UK u kojima je dopušteno 0,8 g/l).
Situacija sa SMS-ovima je još gora - kad su ljudi pokušali da odgovore na SMS poruku tokom vožnje, sposobnost vožnje im je bila kao kod alkoholizovane osobe s 1 g/l alkohola u krvi, što je količina koja je zabranjena u svim navedenim zemljama.
Istraživanje inače nije sprovedeno na putu nego u simulatoru vožnje, a učestvovalo je 12 dobrovoljaca.
Izvor: Economy.rs
Foto: arhiva Autoblog.rs