home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA

Dok je svima i bez ikakvih istraživanja jasno da je čitanje ili slanje SMS poruka za volanom izuzetno opasna aktivnost, stvari nisu (bile) tako jasne u pogledu handsfree uređaja.

Zato su naučnici s australijskih univerziteta i univerziteta u Barseloni udružili snage i odlučili da provere kako stvari stoje po tom pitanju.

Ispalo je da neobavezan razgovor putem handsfree uređaja ima jedva merljiv učinak - kao da čovek ima alkohola u krvi od 0,5 g/l (Australija i Španija imaju limit od 0,5 g/l, limit u Srbiji je, podsetimo, 0,3).

Međutim, kad se od vozača zahtevalo da se skoncentriše na razgovor (tražilo se da opiše putovanje autom od posla do kuće ili da odgovori koliko njegovih/njenih prijatelja ima ime koje počinje samoglasnikom), njegove/njene su vozačke sposobnosti pale kao da ima 0,7 g/l alkohola u krvi, što prelazi granicu dozvoljene količine alkohola u krvi u mnogim zemljama (ne i u SAD-u ili UK u kojima je dopušteno 0,8 g/l).

Situacija sa SMS-ovima je još gora - kad su ljudi pokušali da odgovore na SMS poruku tokom vožnje, sposobnost vožnje im je bila kao kod alkoholizovane osobe s 1 g/l alkohola u krvi, što je količina koja je zabranjena u svim navedenim zemljama.

Istraživanje inače nije sprovedeno na putu nego u simulatoru vožnje, a učestvovalo je 12 dobrovoljaca.

Izvor: Economy.rs

Foto: arhiva Autoblog.rs 



čitanja : 837



Komentari

Je li se ko pitao kako utiče pušenje cigarete za volanom, ili doručkovanje ili menjanje CD diskova, ili vožnja lepe stoperke na prednjem sedištu? Do kada će više masirati sa glupostima?

Autor bumbar 18 Mar 2013, 16:07