
Kako prenosi Beta, gotovo 90 odsto vozača u Srbiji ne bi znalo koje korake da preduzme za pomoć povređenima u saobraćajnoj nezgodi, pokazali su rezultati Eurotest istraživanja. To je danas saopštio Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Testiranje koje je AMSS sproveo u saradnji sa Crvenim krstom Srbije i koje je pored osam teorijskih pitanja obuhvatilo i dve praktične vežbe pružanja prve pomoći, pokazalo je da 16 odsto ispitanika u Srbiji nikada nije pohađalo kurs prve pomoći, a da je 52 odsto vozača tu obuku prošlo samo zbog dobijanja vozačke dozvole.
Iako je više od polovine anketiranih vozača odgovorilo da se smatra sposobnim da pruži prvu pomoć, testiranje je pokazalo da 88 odsto ispitanika ne poznaje pravilan redosled postupaka pružanja hitne medicinske pomoći u slučaju saobraćajne nezgode.
Skoro 84 odsto ispitanika ne zna šta treba da radi u slučaju kada je povređeni bez svesti i ne diše, a čak 97 odsto anketiranih vozača ne zna kako da pravilno pomogne u slučaju obilnog krvarenja.
Autor: Beta.rs
U Srbiji 61 odsto vozača koristi pojaseve
Sigurnosne pojaseve u Srbiji koristi 61 odsto vozača, kao i 50 odsto putnika na prednjem sedištu, pokazalo je istraživanje Agencije za bezbednost saobraćaja.
Kod putnika na zadnjem sedištu izuzetno se malo koriste sigurnosni pojasevi - svega tri odsto, saopštila je Agencija.
To telo je u toku 2012. godine sprovelo pilot istraživanje u vezi sa praćenjem prelaznih indikatora bezbednosti saobraćaja koji se odnose na korišćenje sigurnosnih pojaseva vozača i putnika u vozilima.
Istraživanje je sprovedeno na putevima u 27 najvećih gradova u Srbiji, na uzorku većem od 20.000 vozila.
U razvijenim zemljama sa efikasnim i održivim sistemom upravljanja bezbednošću saobraćaja (Švedska, Velika Britanija, Holandija, Nemačka, Australija, SAD i dr.) beleži se vrlo visok procenat korišćenja sigurnosnih pojaseva u vozilima, koji je veći od 90 odsto, a sličan je procenat i kada je u pitanju korišćenje sigurnosnih pojaseva na zadnjim sedištima.
Autor: Tanjug.rs
"16% nije pohadjalo kurs prve pomoci". Ja nisam pohadjao sigurno i ne znam kada je to bilo obavezno pre ovog najnovijeg zakona?
Sramota za nas vozace. Prvi ja nemam pojma o prvoj pomoci :( a nekome to moze da spasi zivot. Verujem da samo medicinski radnici koji voze mogu da pruze pravu prvu pomoc i oni cine sigurno 9% od onih 10% koji su znali da pomognu. Evo ja obecavam da cu da proucim prvu pomoc.
A kako bi znali kad nikad i nigde nisu imali priliku da nauce!
@Bagzi
nekad i ako znas ne mozes pomoci jer nemas cime a obicno i bude kasno...
@carobnjak
Ima raznih slucajeva gde ni vma na licu mesta ne pomaze,ali ima slucajeva kad jedno obicno podvezivanje moze da spasi zivot coveku.
@Bagzi
srecom vise ne, bio skoro 7 godina, video svasta...
Sada sam napredovao! :)
Ja sam jednom vodio drugara na urgentni i dosta mi je za ceo zivot sta sam video u hodniku za sat vremena
nisam strucan za to, panicar sam kad vidim krv i verovatno bih napravio vecu stetu nego sto bih bio od koristi u toj situaciji. Jedino sto bih ja mogao je da telefonom pozovem hitnu pomoc i obezbedim mesto udesa svetlosnom signalizacijom.
Da li mi zbog toga treba oduzeti vozacku dozvolu?
UPRAVO ne postoji obua za pruzanje prve pomoci i to PRAVE. A ova smejurija od paketa sa dva falstercica i jednim makazicama i kakvim sve n glupostima.... NO COMMENT
PRVA POMOCJ je znati kao postaviti povredjenog, kako prekinuti dotok krvi, kako omogucjiti dotok krvi, kako skolinit jezik u slucaju epi napada, prva pomocj je pumpica za sirenje bronhija, prva pomocj je toplotno cjebe, prva pomocj je voda, prva pomocj je shecjer, prva pomocj je insulin i prva pomocj je zvati hitnu pomocj!
I sramota da bude svakog ko je ucestvovao u sastavlajnju ovakvog paketa "hitne pomocji" od 1950. pa do sad.