
Cena sirove nafte na svetskom tržištu je na istorijskom minimumu i nastavlja da pada, ali se u Srbiji pojeftinjenje goriva očekuje tek u martu i to za najviše tri dinara.
Gotovo u svim zemljama u okruženju cene goriva padaju. Slovenci su korigovali cene, a apsolutni rekorder je BiH, gde se litar benzina odnedavno prodaje za 0,77 evrocenti.
U Srbiji, međutim, promena nema, iako je cena sirove nafte na svetskom tržištu u odnosu na početak godine sa 35,6 pala na 31,1 dolar po barelu. Osnovni razlog za to je, kako kaže Milan Rakić iz Udruženja naftaša Srbije, povećanje državnog zahvatanja.
Nakon dodatnog pada cene nafte na svetskom tržištu, očekujemo da će narednih dana na to regaovati i naftne kompanije kod nas.
Problem je što državni nameti u maloprodajnoj ceni goriva učestvuju sa preko 50 odsto. Cena sirove nafte na svetskoj berzi čini tek jednu trećinu, a to znači da svako pojeftinjenje na svetskom tržištu može da se odrazi samo na taj manji deo. Zato se u Srbiji može očekivati pad cene za najviše tri dinara – objašnjava Rakić.
Nove cenovnike ne treba očekivati pre marta, jer se promene na svetskom tržištu kod nas osete sa odloženim dejstvom od 30 do 60 dana. U svetu se očekuje dalji pad cene nafte, posebno sa ulaskom nafte iz Irana, kojem su ukinute sankcije. Stručnjaci procenjuju da bi cena mogla da padne i na 20 dolara po barelu.
– U tom slučaju bi gorivo kod nas moglo da pojeftini i do deset dinara – kaže Rakić.
Stanovnici pograničnih mesta u Srbiji gorivo kupuju u BiH jer razlika u ceni nije mala. Za 10 evra u Srbiji može da se kupi 9,5 litara benzina, a u Bosni čak 13 litara.
– Celom dužinom Drine sa naše strane gotovo da nema benzinske stanice. Ceo promet se prebacio preko granice. Problem će nastati ako krene šverc – kaže Borisav Tatić iz Udruženja benzinskih stanica.
U tom slučaju na gubitku će biti i država, koja preko akcize puni budžet. Zbog manjih prihoda od očekivanih država je i povećala akcize od 1. januara 2016.
– Smanjen je promet goriva i država je zbog toga prihodovala manje para. Način da nadomeste gubitak bio je povećanje akcize. Dodatni teret je i to što država na namet naplaćuje i PDV. Zato nema prostora za veće pojeftinjenje – kaže Nebojša Atanacković iz Unije poslodavaca.
Iz Ministarstva finansija, koje je nadležno za akcize, nije stigao odgovor na pitanje kada će i da li će se razmatrati smanjenje ovog državnog nameta.
Izvor: Pravda.rs
"Nove cenovnike ne treba očekivati pre marta, jer se promene na svetskom tržištu kod nas osete sa odloženim dejstvom od 30 do 60 dana." KOJA LAŽ. Kada cena nafte poraste, u roku 7-10 dana poraste cena goriva kod nas na pumpi, ali kada pada, to se eto kažu osteti tek posle 30-60 dana. LOPOVI.
I nije samo država kriva (a jeste većim delom zbog akciza) nego kod nas svi love u mutnom i drže cenu (ili je smanjuju manje nego što bi mogli na osnovu pada cena nafte) da još ekstra zarade!
Jutros sam video da je pojeftinelo gorivo na NIS-u pa je tako BMB 95 128,20, Euro dizel 134,70, TNG 69,90...
Kakav je to sada "jeftniji" Euro dizel za 134,70 na NIS-u? Onaj "skupoceni" ULTRA D PREMIUM?
Neka - hvala, ne verujem u te šarene aditivske laže, a i ne vozim "EURO 6".
Ovo je tačno što je Miki rekao.
Kad barel padne, ako se zadrži tako mesec dva, skinu onda dinar-dva kao šarenu lažu.
Kad poskupi, odma dižu cenu sa pričom "poskupeo" barel.
Biće sve veća razlika u BiH i kod nas cene goriva, pa će sve više i više ljudi ići tamo da sipa, koji i nisu blizu granice.
Ja sipao Ultra D po 133 din. To je 1.09 eura, a u okruzenju od 75 do 90 centi. Ovi nasi su stvarno preterali svaku meru.
@moron
Meni je euro 3, oseti se da je bolje gorivo, oseti se cak drugi miris, kad sam u garazi. I za ove hladnoce je idealan
S
Pre 10-ak godina je bio onaj "eko dizel" sa baš dosta sumpora (koji je EURO 3 mogao da trpi) i ti izduvni gasovi su bili odvratno "kiseli" (ako ostane u garaži duže od 30 sec da radi, odmah da "crkneš").
Ali, ja godinama u garaži ne osetim bilo kakav poseban "smrad" izduvnih gasova od "klasičnog" euro dizela. A "klasičan" euro dizel mi ništa nije oštetio za sve te godine (bar ja ne znam da jeste). I ne verujem u mogućnost da se za 4-5 dinara po litru putem aditiva napravi neko primetno čudo od postojećeg goriva.
Radije bih ( opet) koristio onaj "redovan" wynns aditiv za dizel (prestao samo zbog lenjosti, mada mi u gepeku i dalje stoji).
Da imam EURO 6, sigurno bih sipao tu najskuplju varijantu. Ovako (vozim EURO4 i 5), čemu?
Pri tome, dosta je "sporno" koliko je za starije dizel motore uopšte zdravo korišćenje savremenog goriva sa malo sumpora (kao što za stare benzince nije zdrav bezlovni benzin).
Tako da - pojma nemam.
Ali, sve mi to ( "Maxx Motion & kompanija" ) najviše liči na šarene laže.
Lako je Bosancima, jer su protektorat EU. Oni im pune budžet, pa mogu da odrđuju cene benzina a akciza po volji. Srbija je ipak stabilna zemlja, koja je izbegla bankrot i živi od svojih prihoda, zahvaljujući našem premijeru i vladi. Najmanja šteta je što ćemo se za 10 procenata manje vozati. Kad bi svi plaćali svoje obaveze na vreme i kad ih ne bi izbegavali na razne načine, ovakve mere ne bi bile neophodne.
Malopre sipao gorio (Sarajevo), cena preracunato 94.8 dinara za 1 litar dizela.
@moron
"Radije bih ( opet) koristio onaj "redovan" wynns aditiv za dizel (prestao samo zbog lenjosti, mada mi u gepeku i dalje stoji)."
Potpuno se slazem sa tim rezonom.
@W
Hahahaha, nema bloga bez botova.
@NemanjaBB
Daleko mi je to... ovo mi je usput... :)
@moron
U pravu si, pogresno sam video, fensi Ultra D je toliko (sada je vec 133,90), a obican Euro dizel je 128,90... jutro je bilo... :)
Damko
Samo, zahvaljujući nekom automatskom "čepu" (poklopcu rezervoara, koga otvara samo "pištolj" tačno odredjenog promera ), kod 500L, sve da hoćeš, ne možeš da sam uspeš neki aditiv :) Jer, ne možeš "da otvoriš" prokleti rezervoar kao na svim normalnim kolima ...
Istina, ima u alatu neka "redukacija", koja služi "za nuždu" (kao, "za sipanje iz kante"), ali, ko bi to svaki put "montirao" (pa skidao) da bi samo aditiv sipao ...