
Nemački proizvođač automobila Volkswagen i američki regulatori za zaštitu životne sredine postigli su dogovor o vozilima VW-a pogođenim skandalom izazvanim lažiranjem podataka o emisiji štetnih gasova, prenela je agencija "Bloomberg".
Prema sporazumu, koji treba da odobri i sud, VW će popraviti 60.000 automobila sa trolitarskim motorima u koje je bio ugrađen softver za lažiranje podataka na eko testovima, i otkupiće 19.000 starijih modela čija popravka bi bila previše složena, navodi "Bloomberg" pozivajući se na anonimne izvore upoznate s pregovorima.
Sporazum s američkom Agencijom za zaštitu životne sredine i kalifornijskom Komisijom za vazdušni resurs ne rešava sudske postupke koje su pokrenuli vlasnici trolitarskih dizel automobila ili Savezna komisija za trgovinu, dodaje njujorška agencija.
Predstavnica VW-a za medije je rekla za agenciju AFP da su razgovori poverljivi i da kompanija ne može da daje komentare pre ročišta zakazanog za kraj ovog meseca. Američka Agencija za zaštitu životne sredine je odbila komentar.
Ovom nagodbom bi bilo zatvoreno još jedno veliko poglavlje u skandalu s varanjem na eko testovima nemačke automobilske grupacije. Volkswagen je prošlog meseca postigao nagodbu "tešku" rekordnih 15 milijardi dolara za dvolitarske dizel automobile.
Izvor: Seebiz.eu
Foto: arhiva Autoblog.rs / Volkswagen