Bolje gume stavite na zadnje točkove

Kada je god to moguće vozači automobila bi morali da bolje gume imaju na zadnjim točkovima, kažu stručnjaci.
To je opšte pravilo koje se primenjuje bez obzira na to ima li automobil prednji pogon, zadnji ili pogon na sva četiri točka, objašnjavaju nemački eksperti u automoto časopisu Auto Motor und Sport.
Zadnja osovina ima ključnu ulogu u stabilnosti vozila i ako se starije ili istrošenije gume stave na zadnje točkove, to može da izazove proklizavanje pri naglim promenama smera.
Čak ni ugrađeni sistem elektronske stabilnosti (ESP) ne može uvek da spreči 'plesanje' zadnjeg kraja automobila ako su tamo 'ćelave' gume.
Izvor: Seebiz.eu
Foto: arhiva Autoblog.rs
Zanimljivo, do sad sam uvek vidjao da savetuju da bolje gume treba staviti napred, čak i na vozilima sa pogonom pozadi.
Doduše ovo važi za zimske uslove, sneg.
Jer prednji točkovi služe za upravljanje ( i pogon kod nekih ).
Tako da džaba staviti ih pozadi, kod rwd, kad ne možeš da skreneš.
Davno se na ovom Blogu polemisalo na tu temu (još dok je tu bio i "Energy Saver", a i mnogi drugi), nove gume idu pozadi. Im na YT i dosta videa na tu temu i vidi se koji "haos" (zanošenje) nastaje ako se nove gume stave napred.
Tamo gde ce nove (novije) gume krenuti na uzbrdici, nekad i na ravnom, slabije nece biiti od koristi. Tamo gde ce auto skrenuti sa prednjim gumama u krivini, sa slabijim ce nastaviti pravo. Govorim o vozilima sa prednjim pogonom u slucaju poledice ili klizavog puta. Tako da mislim da je bezbednije na prednjim tockovima imati bolje gume, nego na zadnjim. Lakse je kontrolisati zanosenje zadnjeg kraja, nego klizanje prednjeg, a i necete ostati "u po' brda" zbog slabijih guma.