
Ovo je bilo najbolje što smo mogli učiniti!
Sa svojim plug-in hibridnim sistemom, novi M5 ima masu od 2444 kg, odnosno 450 kg više od svog prethodnika. Pojmovi ‘dve i po tone’ i ‘sportska limuzina’ ne bi trebalo da budu u istoj rečenici, ali vremena se menjaju. Frank van Meel, šef BMW-ovog M odeljenja, nedavno je rekao za CarBuzz da je dodavanje teškog plug-in hibridnog sistema bio jedini način da se M5 zadrži u proizvodnji.
Prema van Meelu, BMW još nije spreman da učini M5 električnim vozilom, tako da je u skladu s propisima o emisijama morao pribeći hibirdnom pogonu s dometom od oko 70 km samo na struju. Nije puno, ali je dovoljno za vozikanje po gradu.
– Električnom M5 bi bilo potrebno mnogo više od samih baterija. Potrebna vam je cela arhitektura, elektronika, visokonaponski sistem – rekao je van Meel za CarBuzz.
– Dakle, ovo je u stvari bilo najbolje što smo mogli učiniti.
Van Meel insistira da se M5 i dalje ponašao kao – M5.
S obzirom na to da je njegova emisija CO2 samo 50 g/km prema WLTP-u, u nekim zemljama će zbog smanjenih poresknih davanja M5 na kraju biti pristupačniji od M3 koji nema hibridnu konfigraciju.
Izvor: Revijahak.hr / CarBuzz
Foto: Arhiva Autoblog.rs / BMW