
Kako prenosi Tanjug, južnokorejski proizvođač automobila Kia motors povećao je u drugom tromesečju ove godine neto profit za 7,8 odsto, na 1,06 milijardi dolara.
Promet je istovremeno porastao za 4,5 odsto, dok je operativni profit pao za 8,5 odsto. Kompanija je ostvarila rast uglavnom na stranim tržištima, naročito u Kini, gde je u pomenutom periodu ostvareno 19 odsto ukupnog obima prometa, preneo je AFP.
Drugi najveći proizvođač automobila u Južnoj Koreji kao glavne faktore rizika do kraja godine navodi globalni pad prodaje automobila, mogućnost prestanka finansijskih stimulansa u SAD i usporavanje kineske privrede.
Kia je sestrinska firma najvećeg južnokorejskog proizvođača automobila Hjundai. Obe firme zajedno čine petu najveću automobilsku grupaciju na svetu.
Autor: Tanjug.rs
Foto: arhiva Autoblog.rs / Kia