home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA

Mate Rimac za Ženevu u martu sprema nešto veliko. Tačnije, premijeru će tada imati Concept Two. Iz Rimac Automobila tvrde da će biti brži i bolji od Concepta One.

A Concept One razvija 1225KS, do stotke stiže za 2,5 sekunde, dok mu je najveća brzina 355 km/h.

S većom brzinom i kvalitetom dolazi i veća cena. Concept One košta milion evra, a svaki od 100 primeraka novog električnog superautomobila će koštati više od toga.

Cela ta priča ne bi bila moguća bez novog investitora, koji će uložiti 50 miliona evra. Rimac se nada da bi u prvoj godini mogao da proda 20 primeraka modela Concept Two.

Izvor: Autoportal.hr

Foto: arhiva Autoblog.rs / Rimac Automobili

Kineska Camel grupa ulaže 30 miliona evra u Rimac Automobile

Kineska Camel grupa je potvrdila da namerava da investira preko 30 miliona evra u Rimac Automobile i Greyp Bikes, kompanije poznate domaćoj javnosti prvenstveno po električnom automobilu Concept One i električnom biciklu Greyp. 

Ova kineska korporacija vredna preko 4 milijarde dolara sa sedištem u Šenženu bavi se prvenstveno proizvodnjom električnih baterija za različite tipove vozila i posebne namene, održavajući i vlastiti servis za internetsko naručivanje baterija – Autocamel.

Goldman Sachs procenjuje da će tržište električnih baterija do 2025. biti vredno preko 40 milijardi dolara i da će njime dominirati kineske firme – očigledno uz malu pomoć jedne hrvatske.

Kako navodi Financial Times, kineske kompanije poput Camela i 11,5 milijardi dolara vrednog CATL-a, žele da dominiraju rastućim globalnim tržištem električnih automobila, u čemu im pomažu i kineske vlasti brojnim programima podrške poput podsticaja, ali i restrikcija na stranu konkurenciju koja želi da uđe na kinesko tržište.

Vreme ulaganja takođe je značajno imajući na umu da je početkom marta kineska vlada pozvala kineske firme da udvostruče kapacitet svojih električnih baterija do 2020. i – ključno za našu priču – ulože u strane fabrike.

Autor/izvor: SEEbiz / Netokracija



čitanja : 703



Komentari