
U Australiji je danas i zvanično prestala proizvodnja automobila, nakon što je iz Holdenovih pogona izašlo poslednje vozilo – crveni model Commodore!
Danas je za sve ljubitelje automobila u Australiji, prilično “crn” dan, budući da je i zvanično prestala proizvodnja vozila u ovoj zemlji! Naime, danas je zatvorena i Holdenova fabrika, nakon što je sa proizvodne trake sišao poslednji model – crveni Commodore.

Ovim je General Motors, u čijem vlasništvu je Holden, praktično, stavio “tačku na i” kada je reč o australijskom proizvođaču, nakon što je pre par godina, “penzionisao” kultni Pontiac, a odmah zatim i brend Saturn.
Pre samo dve nedelje, i Toyota je zatvorila svoju fabriku u kojoj se proizvodila limuzina Camry, dok je prošle godine, od proizvodnje automobila u Australiji odustao i drugi “lokalni” gigant – Ford, čiji je model Falcon bio veoma popularan u “zemlji kengura”.
Glavni razlog odlaska proizvođača automobila iz Australije jeste sve velika razlika u ceni radne snage u odnosu na okolne zemlje, poput Tajlanda, Indonezije ili Malezije. Primera radi, radnik u automobilskoj fabrici u Australiji, imao je prosečnu platu od oko 70.000 australijskih dolara dok je, recimo, na Tajlandu, njegov “kolega” godišnje plaćen tek oko 12.000 australijskih dolara.
Ovo će svakako biti i veliki udar za australijsku privredu jer će veliki broj ljudi ostati bez posla, ali će isto tako, ovo biti težak udarac i za sve ljubitelje australijskih automobila, jer ipak ne treba zaboraviti da su kultni automobili iz Mad Max serijala filmova, koje smo svojevremeno gotovo svi obožavali, upravo Ford Falcon Coupe i Holden Monaro.
Izvor: Topspeed.telegraf.rs
Foto: Holden
Ima li kolega zastava riješenje za spas australske auto industrije? ;)
Jedan od najinteresantnijih članaka koje sam o ovome pročitao -
„Frank Gelber, the chief economist and Director of BIS Oxford Economics says that aside from the issue of subsidization, the decision to close the factory was made as a direct result of the Australian mining boom. 'The mining boom wasn't costless," says Gelber'. 'The rise in the Australian dollar during the mining boom made a lot of other industries uncompetitive'“.
http://edition.cnn.com/style/article/australia-holden-cars-new/index.html
RE: Djordje
Pogledaj im cenu i sve ce ti biti jasno. To je i sudbina FCAS-a za nekoliko meseci, ako ne i pre. Narod (vecina) ne voli domace i skupo. Za skuplje automobile preferiraju uvoz, a u slucaju nizeg standarda (kao sto je to kod nas slucaj) uvoz polovnjaka. FIAT u Srbiji, a kasnije i u inostranstvu, moze da uspe kao Dacia pa cak kao Skoda samo ako se okrenu proizvodnji (za pocetak) jeftinih ili nesto jeftinijih automobila od glavnog brenda (u ovom slucaju FIAT-a). Sve ostalo je gubljenje vremena, novca, kao i pozicije na trzistu. Danas se prodaju jeftiniji automobili. To je nesto sto FIAT nikako ne moze da shvati ili su delimicno shvatili na primeru Tipa. Jos kada bi ponudili za Evropu neki limunzinski model sa veoma povoljnom cenom. Dizajnerski prava i platforma Tipa bi bila idealna za novu Floridu kada bi se proizvodila, a sa cenom od recimo 6000 evra FIAT bi preko Zastave izuo konkurenciju iz carapa. FIAT-ov dizajn sa Zastavinom cenom bi bio pun pogodak za evropsko trziste. Valjda ce im to jednom uci u glavu, a do tada ko im je kriv sto beze od nekadasnjih sebe, a samim tim i od ogromne armije svojih kupaca.