
Motorima sa unutrašnjim sagorevanjem se loše piše. Zakonodavci su i pre ekološkim normama pritiskali proizvođače automobila na proizvodnju tehnološki sve naprednijih i skupljih pogonskih jedinica, ali izgleda da će nulta emisija CO2 biti jedina stopa koju će vođe razvijenih zemalja u skoroj budućnosti biti voljni da prihvate.
Velika Britanija i Francuska su javno objavile zabranu prodaje benzinaca i dizelaša od 2040., ali ne planiraju svi gradovi da čekaju 23 godine na uvođenje ovog zakona. Pariz i Oksford bi mogli da ga uvedu već 2030, odnosno 2020!
Isto važi i za Holandiju, koja će zahtevati prodaju isključivo automobila s nultom emisijom CO2 na svojoj teritoriji od 2030.
Norveška je još ambicioznija. Jedna od zemalja s najvećim naftnim rezervama planira da dokrajči upotrebu benzinaca i dizelaša već od 2025.
Ni u svetu stvari ne idu na ruku motorima s unutrašnjim sagorevanjem.
Najveće automobilsko tržište na svetu - kinesko, okreće se električnim automobilima, a kineska vlada priprema zakon kojim bi zabranila prodaju automobila na fosilna goriva. Očekuje se da će Kinezi takođe kao rok navesti 2030., a isto želi i Indija.
Kalifornija predvodi savezne države u SAD-u koje planiraju da okrenu leđa automobilima koji emituju CO2.
Kako će se sve ovo odraziti na tržište tek ostaje da se vidi.
Izvor: Tportal.hr
Foto: arhiva Autoblog.rs
Preuranjeno. Kad se elektricni automobil (nesto kao danasnji B segment) bude mogao kupiti za 12-13 hiljada evra, uz bateriju koja se puni za manje od pola sata i moze da predje realnih 300 km, onda moze da se racuna na masovniu prodaju i proterivanje vozila sa "sus" motorom. Do tada tesko.