
Posle nedavnih vesti da će od februara naredne godine organizacija EuroNCAP na svojim testovima krenuti sa pooštrenim režimom ocenjivanja bezbednosti automobila, sada su stigli i konkretniji detalji.

Direktori američkih automobilskih kompanija zatražili su 50 milijardi dolara od države da prežive finansijsku krizu koja je usporila ekonomiju i dovela potražnju za kolima blizu sloma.

Italijanski "Fijat" i ruska kompanija "Solers" potpisali su sporazum o namerama, kojim se predviđa proizvodnja novih modela torinske fabrike u Rusiji.

Za razliku od BMW-a CS Concept koji neće videti serijsku proizvodnju (o tome OVDE), atraktivni Lamborghinijev koncept automobil sa četvoro vrata Estoque (predstavljen pre mesec dana na Salonu automobila u Parizu), prema pisanju britanskog magazina AutoCar, ima šanse da krajem 2011. godine preraste u serijski model koji bi koštao oko 150.000 funti. Za poređenje, Lamborghini Gallardo u Velikoj Britaniji košta 135.000 a Murcielago 220.000 funti.

Nakon Lagune Coupe, Renault jer svoje nove V6 motore (3,5 litarski benzinac i 3.0 dCi dizelaš) sada ugradio i u standardne verzije Lagune hatchback i Lagune GrandTour (karavan).

Dongfeng-Peugeot, kineski joint venture između francuske PSA grupacije i Dongfeng Corporationa će još tokom ovog meseca na kineskom tržištu lansirati novi model – 207 sedan, koji ipak nije ništa drugo modifikovani Peugeot 206 sedan.

Iz BMW-a su tokom objavljivanja rezultata poslovanja u trećem kvartalu ove godine i zvanično saopštili da od serijske proizvodnje njihovog atraktivnog CS Concepta neće biti ništa.

Prodaja vozila u SAD smanjena je za čitavih 32 odsto u oktobru, na nezapamćen nivo u poslednjih 25 godina, pri čemu prednjači "Dženeral motors" (GM) sa 45-procentnim kolapsom prodaje.

Južnokorejski Hyundai je danas objavio zvanične detalje o svom novom turbodizel motoru – Hyundai R-Engine, koji će biti dostupan u 2,0 i 2,2 litarskim verzijama.

Mada je nova Opel Insignia iz GM-ove evropske ponude istisnula dosadašnju Vectru, to ne znači da je i samo ime Vectra nepovratno otišlo u istoriju, jer je pomenuta Insignia ovih dana u Čileu osvanula kao Chevrolet Vectra.

Posle promocije na Salonu automobila u Ženevi 2006. godine, holandski Spyker će naredne godine konačno startovati sa proizvodnjom svog SSUV (Super Sport Utility Vehicle) modela D12 Peking to Paris (proizvodnja će se odvijati u Spykerovoj Zeewolde fabrici).

Nemački "Porše" najavio je da će u decembru i januaru smanjiti proizvodnju zbog globalne ekonomske krize koja uzima danak i na tržištu skupih automobila.

Preuzeto sa : Pressonline.rs
Vlasnici automobila sa CG tablicama iz Srbije obnavljaju registraciju svojih kola bez tehničkog pregleda u Crnoj Gori. Iz AMSS-a upozoravaju da su takva vozila velika opasnost po bezbednost u saobraćaju.

Južnokorejski proizvođač automobila Hjundaji (Hyundai) pušta danas u probni rad fabriku automobila u Nošovicama na istoku Češke, iz koje do kraja godine treba da izađe 18.000 vozila a do 2010. godine proizvodnja se planira na do 200.000 automobila godišnje.
