home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA


Carlsson je jedan od zaista brojnih nemačkih tjunera koji će izlagati svoje modele na salonu automobila u Frankfurtu (počinje naredne nedelje), ali će njihov novi model CK65 Eau Rouge Limited Edition sigurno biti među najzapaženijima. Razlog je veoma prost. Nemački specijalista za obradu Mercedesovih automobila je za osnovu svoje nove kreacije uzeo Mercedes CL 65 AMG (koji je sam po sebi već dovoljno "nasviran" i ekskluzivan) i pojačao njegov V12 motor na svih 529kW/720KS (!), što znači 79kW/108KS više u odnosu na pomenuti CL 65 AMG. Maksimalna brzina prema zvaničnom saopštenju iznosi "preko 320 km/h", a cena svih 365.000 evra ! Ovaj CK65 je inače dizajniran zajedno sa ljudima iz poznatog nemačkog brenda Etienne Aigner (proizvode ženske tašne, obuću i ostale proizvode od kože), a kao što mu i ime kaže, biće proizveden u ograničenom broju primeraka. Drugi detalji u ovom trenutku nisu dostupni, sem da će Carlsson ovaj CK65 predstaviti medijima u sredu, 12. septembra na svom izložbenom prostoru salona u Frankfurtu.

 





Pored obrade Aston Martina DB9 (o čemu je već bilo reči), britanska tjuning kuća Project Kahn od nedavno boljestojećim kupcima nudi i svoje viđenje još dva ekskluzivna automobila : Mercedes McLarena SLR i Range Rovera Sport. I standardni Mercedes McLaren SLR je izuzetan i impresivan automobil, ali u britanskoj tjuning kući su bili ubeđeni da uvek ima mesta za poboljšanja, pa je tako nastala njihova obrada ovog super-sportskog automobila. Mercedes McLaren SLR u režiji Project Kahna dobija novi sportski izduvni sistem, spušteno sportsko ogibljenje, Kahn RS-X aluminijumske točkove (9” x 20” napred, 10.5” x 21” nazad) i za 60 konja jači 5,4 litarski V8 kompresorski motor, koji sada umesto fabričkih 460kW/626KS, razvija 504kW/686KS (Project Kahn nažalost nije saopštio podatke o ubrzanju do 100 km/h, kao ni o maksimalnoj brzini, koju njihov SLR može da postigne). Britanska kompanija planira da uskoro kupcima ponudi i svoj aero body stajling paket za još individulaniji izgled ovog automobila, a dok se to ne desi, kupci sa viškom para mogu da se "uteše" opcijom personalizacije svog primerka kroz širok izbor boja za karoseriju i kožnu unutrašnjost po svom nahođenju. Kome više "leže" SUV modeli, Project Kahn ima nešto i za njihovu dušu. Naime, ljudi iz ove kuće su uzeli standardni Range Rover Sport i pretvorili ga u agresivno i luksuzno vozilo namenjeno izrazitim individualcima, kojima je važno da njihov automobil izazove pažnju i ostavi utisak na okolinu. Ukratko, Range Rover Sport Vesuvius spolja odlikuje karakterističan Kahn look, što je zasluga novog aero body paketa, koji uključuje modifikovane branike sa integrisanim spojlerima, proširenja blatobrana, spojler na poklopcu prtljažnika, Kahn prednji gril i bočne škrge, izduvni sistem od nerđajućeg čelika i naravno Kahn RS-X točkove veličine 22 inča. Završni detalj predstavlja dvobojna karoserija (kombinacija narandžaste boje za krov i haubu i crne boje za ostatak). Ni unutrašnjost nije zaboravljena, pa će budući vlasnici moći da uživaju u potpunoj privatnosti (zatamnjena stakla), potpuno kožnom interijeru (takođe u crno/narandžastoj kombinaciji) i vrhunskoj opremi, koja između ostalog podrazumeva i Start dugme za pokretanje motora i kameru za pomoći pri vožnji unazad.




Iza ovog imena krije se BMW serija 3 Coupe u obradi nemačkog tjunera AC Schnitzera, ali sa pogonom na tečni naftni gas (TNG). Pod haubom se skriva 5,0 litarski V10 motor iz BMW-a M5 i M6, koji umesto serijskih 373kW/507KS ovde razvija 406kW/552KS pri 8000 o/min. i 540Nm obrtnog momenta pri 6200 o/min. (povećanje od 33kW/45KS zahvaljujući promenama na elektronskoj kontrolnoj jedinici i izduvnom sistemu). Dovde sve u redu, ali zašto pogon na gas ? Ne samo da je jeftiniji kao gorivo, već TNG emituje za 15 % manje CO2; dakle snaga, efikasnost, ekonomičnost i ekologija u jednom paketu (inače, rezervoar za gas je zapremine 80 litara). Najlepše tek sledi. Sa ovim motorm i pogonom na gas, AC Schnitzer postiže 100 km/h za 4,5 sekunde, do 200 km/h mu treba 13,9 sekundi, dok maksimalna brzina bez problema premašuje 300 km/h, tačnije iznosi 320 km/h. Da bi se naglasila snaga i potencijal, AC Schnitzer se pobrinuo za ekstravagantni eksterijer (novi branici, spojleri i pragovi, hromirana rešetka u prednjem odbojniku, zadnji difuzor, novi izduvni sistem sa centralno smeštenim završetkom, novi spojler na poklopcu prtljažnika, proširenja blatobrana od 50 mm napred, a pozadi za 60 mm, nova hauba sa integrisanim otvorima za vazduh, Mineral Green boja), sportsko-elegantni interijer (trokraki AC Schnitzer kožni upravljač, kožna unutrašnjost, trkačka sedišta, aluminijumske pedale i odmorište za nogu, patosnice sa logom GP3.10), a tu su i AC Schnitzerovo trkačko ogibljenje sa podešavanjem visine, novi kočioni sistem (diskovi napred 374 x 36 mm, pozadi od 350 x 24 mm), 20-inčni točkovi AC Schnitzer Type VI (gume 245/30 ZR 20 napred, a 315/25 ZR 20 nazad). Za sada je AC Schnitzer GP3.10 samo unikat (vredan 198.000 evra), ali će se svakako mnoge komponente sa ovog automobila uskoro naći u redovnoj ponudi ove tjuning kuće. Zvanična premijera naravno već na salonu u Frankfurtu naredne nedelje.




AC Schnitzer ACS5 BMW X5

7 Sep 2007 - 02:19 Tuning Link


Nemački tjuner se pozabavio i BMW-ovim SAV (Sports Activity Vehicle) modelom X5, koji posle tretmana u ovoj kompaniji dobija novi izgled eksterijera i interijera, kao i pojačani 3,0 litarski dizel motor. Naime, pomenuti agregat umesto serijskih  173kW/235KS i 520Nm obrtnog momenta, sada raspolaže sa 195kW/265KS i 550Nm. Iako je i serijski X5 dovoljno agilan automobil (uprkos svojoj veličini), u AC Schnitzeru su se ipak odlučili da njihov X5 dobije novo trkačko ogibljenje, čime su ionako dobre vozne osobine još više unapređene. Za dinamičniji i još sportskiji izgled brine se novi aerodinamički paket, koji sadrži modifikovane branike sa integrisanim spojlerima, moćnije pragove, zadnji dufuzor, krovni spojler, a tu je i novi sportski izduvni sistem sa hromiranim završecima i čitava paleta novih točkova (AC Schnitzer Type VI i Type IV, veličine 20 i 22 inča). Naravno, ni unutrašnjost nije zaboravljena, pa je ista bogatija ne samo za trokraki AC Schnitzer sportski upravljač, kožna sportska sedišta i aluminijumske pedale, već i za brojne dekorativne elemente od karbona i aluminijuma, kao i AC Schnitzer patosnice od velura.




Pojava novog Audija RS6 Avant sa svih 580 konja izazvala je momentalnu reakciju tjunera, koji se bave preradom automobila bavarskog BMW-a. Tako je nemački AC Schnitzer za salon u Frankfurtu i zvanično juče najavio svoju obradu aktuelnog BMW-a M5 u Touring, odnosno karavan varijanti sa 500 litara korisne zapremine prtljažnika (sa oborenim zadnjim sedištima 1650 litara). Kao i u slučaju limuzinske verzije ACS5 sedan, i ACS5 Touring pokreće pojačani 5,0 litarski V10 agregat sa 406kW/552KS (serijski M5 raspolaže sa 373kW/507KS. Motor je dakle ojačan za 33kW/45KS zahvaljujući promenama na elektronskoj kontrolnoj jedinici motora i modifikovanom sportskom izduvnom sistemu (sa sportskim katalizatorom). Najlepše je da AC Shnitzer ima lep običaj da skida fabričko ograničenje maksimalne brzine, pa ACS5 Touring umesto 250, postiže svih 320 km/h. Osim toga, AC Schnitzer je obradio i ogibljenje ove "Petice", koje je dobilo nove sportske opruge zaslužne za niže težište automobila, a zahvaljujući tvrđe podešenom vešanju i naginjanje karoserije je smanjeno. Tu je i pojačani kočioni sistem i relativno suptilan aerodinamički paket, koji uključuje novi karbonski prednji spojler, hromiranu rešetku u prednjem braniku, zadnji difuzor, krovni spojler, hromirane "bubrege" i 20-inčne aluminjumske točkove sa gumama 245/35 R20 napred, odnosno 285/30 R20 ili 295/30 R20 nazad (u ponudi su i Black Magic točkovi od 21 inča). Ni unutrašnjost ne zaostaje za atraktivnom spoljašnjom pojavom. Kabina je između ostalog obogaćena AC Schnitzerovin trokrakim sportskim volanom, setom aluminijumskih pedala i istim takvim odmorištem za nogu i ručicom ručne kočnice, detaljima od karbona...




BMW M5 by Evosport

6 Sep 2007 - 00:43 Tuning Link

Iako bi se serijskom BMW-u M5 (kod nas košta 100.730 evra sa PDV-om) teško pronašla neka prava mana, uvek ima onih koji teže boljem i savršenijem, a takvi očigledno vode tjunersku firmu Evosport u kojoj je nastala ova prerada pomenute "Petice" u M odelu. Ukratko, Evosport je serijski 5,0 litarski V10 motor sa 373kW/507KS pojačao na 412kW/560 konja, što je postignuto zahvaljujući novom izduvnom sistemu i reprogramiranoj elektronskoj kontrolnoj jedinici motora. Motor naravno nije sve što je promenjeno prilikom ovog zahvata, pa je Evosport na svoj M5 ugradio i Rotora kočioni sistem (diskovi od 405 mm napred, a pozadi 380 mm), H&R opruge i TRAK+ distancijale (čime je spušteno ogibljenje, povećan trag točkova i spušteno težište automobila), Meisterschaft Race izduvne cevi, nove Vorsteiner V Series-1 točkove, kao i čitav niz delova od karbona (zadnji difuzor, poklopac motora sa dodatnim prorezima za vazduh, spojler na poklopcu prtljažnika, prednji spojler, retrovizori). Tačka na i su prednji bubrezi i bočne škrge na prednjim blatobranima u celosti u crnoj boji.




Castagna Fiat 500

5 Sep 2007 - 17:39 Tuning Link

 


Italijanski dizajn studio Castagna (poznat po preradama novog Minija i superautomobilu Aznom), za svoj najnoviji projekat je izabrao novi Fiat 500, koji trenutno stvara slatke muke torinskom gigantu (celokupna ovogodišnja proizvodnja je planula za samo tri nedelje). U Castagni su naime odlučili da od novog "500" naprave još individualniji lifestyle automobil za šepurenje gradskim ulicama, iako već i fabrički primerak na tom polju ima šta da pokaže. Mada iz ovog Milanskog dizajn studija zasad nisu saopštili neke konkretnije detalje o ovoj doradi, objavljena slika ipak dovoljno otkriva. Odmah se primećuje plastična nadogradnja blatobrana, novi branici, dvobojna karoserija (krov i B stubovi u crnoj boji), a tu su i stakleni panoramski krov, novi alu točkovi od 17 inča, hromirani dupli završetak izduvnog sistema, Castagna logo na B stubovima, kožna unutrašnjost (uključujući i oplate vrata i prednji panel), kao i detalj u vidu crvene trake, koja okružuje ceo automobil. 

 



Budući da "American way of life" dobija na popularnosti i u Evropi (bar što se tiče automobila), austrijski tjuner Koenigseder (poznat pre svega po preradama Renault Clia i Dodge Calibera) od nedavno u ponudi ima i robustan aerodinamički paket za Jeep Grand Cherokee, koji još više naglašava njegovu veličinu i snagu. Osim velikih 24-inčnih (!) Milane 721 hromiranih točkova, ovaj Grand Cherokee karakterišu i proširenja blatobrana i ogromno zadnje krilo (veličine onog u Formuli 1). To zadnje krilo je i jedino što će većina učesnika u saobraćaju i videti kada ih ovaj Grand Cherokee pretekne na nekom autoputu...Iako je Koenigseder ovaj aero body kit u osnovi razvio za sportski Grand Cherokee SRT-8, ipak ga je moguće ugraditi na bilo koji Grand Cherokee. I kolika je cena za ovo zadovoljstvo ? Koenigseder ovaj aero body paket naplaćuje 3300 evra...




 

Auto Tuning Club i časopis Tuning-Styling, u nedelju 16. 09. 2007. godine sa početkom u 11h, na parking prostoru i karting stazi Ada Huja, organizuju sportsku međunarodnu manifestaciju pod nazivom : "16. Tuning Styling show & Drift Day". Ljubitelji brzine i adrenalina uz Drift race uživaće uz sadržaje kao što su Burnout-takmičenje u spaljivanju guma, mini styling izložba, uz naravno nezaobilazni zabavni deo programa : celodnevni nastupi DJ-a i plesnih grupa, nagradne igre i live koncert grupe Puls. Trojici najboljih driftera, kao i najboljem takmičaru u burnoutu, sponzori će uručiti nagrade. Sve elektronske prijave, kao i spisak takmičara biće objavljeni na sajtu : www.tuning.co.yu zaključno sa 15. 09. 2007., dan pre početka manifestacije. 

 

 




 



Posle VW Touarega i novog Nissana X-Trail, i Peugeotov prvi SUV model 4007 je prošao estetski tretman u tjuning kući Cobra Technology & Lifestyle. Elegantno stilizovani Cobrini ekskluzivni elementi (prednji "bul bar", novi izraženiji pragovi i novi sportski izduvni sistem sa jednim ovalnih završetkom; sve od nerđajućeg čelika i sa visokom sjajem) ovom Peugeotu 4007 daju napadniji i dinamičniji izgled u odnosu na standardni model. Prednji "bul bar" (cevi prečnika 60 mm) je naravno prošao obavezne crash testove i zadovoljava sve propise EU vezane za bezbednost pešaka. Drugi detalj su novi pragovi, koji osim estetske, imaju i praktičnu funkciju jer olakšavaju ulazak u automobil. Sportski izgled 4007-ice upotpunjuju i 16 ili 17-inčni alu točkovi (najveći od 17 inča se zovu Cobra Grenada II i opremaju se gumama 245/55 R 17), a tu su i Cobrine bočne zaštitne lajsne na vratima. Na sve svoje proizvode Cobra Technology & Lifestyle daje garanciju u trajanju od 24 meseca bez ograničenja kilometraže.



Austrijski tjuner Koenigseder je za skorašnji salon automobila u Frankfurtu spremio novi Chrome Line paket, koji je zaslužan za još sportskiji i individualniji izgled Audijevog SUV modela Q7. Ukratko, paket podrazumeva suptilan aero body kit, koji se sastoji od modifikovanog prednjeg i zadnjeg branika, zadnjeg difuzora sa integrisanim završecima novog Koenigsederovog izduvnog sistema, spuštenog ogibljenja i širokog izbora novih točkova veličine i do 23 inča ! Nažalost, Koenigseder je za sada objavio samo ovu tzv. teaser sliku svog viđenja Audija Q7, što znači da nove slike i detalji tek slede.



Fiat 500 by H&R

1 Sep 2007 - 00:49 Tuning Link

Bilo je samo pitanje vremena kada će se pojaviti prve prerade novog retro Fiata 500, a ovo na slikama je "500" obrađen u nemačkoj tjuning kući H&R. Iako (zvanična) prodaja Fiata 500 u Nemačkoj startuje tek u oktobru ove godine, to nije smetalo ovom tjuneru da prikaže šta sve može da se napravi od ovog simpatičnog automobila, a uzimajući u obzir dinamičniji izgled, kao i poboljšane vozne karakteristike ove prerade, na svoje su došli i svi oni kupci, koji nemaju strpljenje da sačekaju sportski Fiat 500 sa Abarthovom značkom. Doduše, H&R nije dirao motore (1,2 i 1,4 litarski benzinci, kao i 1,3 litarski dizelaš i dalje razvijaju standardnih 51kW/69KS, 74kW/100KS, odnosno 55kW/75KS), ali je poradio na voznim karakteristikama ovog mališe. Konkretno, zahvaljujući novim H&R oprugama, ogibljenje ovog Fiata 500 Sport je spušteno za dodatnih 30 mm, pa su uz niže težište automobila, širi trag točkova (TRAK+ distancijali) i velike eMotion Wheels točkove od 17 inča (u srebrnoj ili crnoj boji) sa gumama 205/40-17, dobijene dinamičnije vozne osobine u odnosu na standardnu verziju. Uz crnu boju karoserije i crveno ofrabana kočiona klješta - dobitna kombinacija !




Tjuning kuća TechArt za aktuelne Porscheove modele 911 Carrera 4 i Carrera 4 S (oba sa pogonom na sva četiri točka), ima na raspolaganju novi tjuning program, koji podrazumeva reprogramiranu elektoniku motora (za oba agregata, odnosno 3,6 i 3,8 litarske 6-cilindraše), kao i novi filter za vazduh. Rezultat je porast snage za 11kW/15KS i bolje ubrzanje do 100 km/h za skoro pola sekunde. Da ne bi ostalo samo na promenama ispod karoserije, Techart je za Porsche 911 Carrera 4 i Carrera 4S predvideo i estetsko doterivanje eksterijera i interijera. Pomenimo novi aerodinamički paket, koji sadrži novi prednji spojler, drugačije pragove, zadnji difuzor i veliki TechArtov zadnji spojler. Ozbiljnija prerada jednog ovakvog automobila podrazumeva i novi sportski izduvni sistem, kao i čitavu paletu različitih točkova (u ovom slučaju petokrakih felni veličine 18, 19 i 20 inča). Najekskluzivniji su naravno i najveći, tačnije to su TechArt Formula točkovi od 20 inča (8.5Jx20) sa gumama ContiSportContact 2, dimenzija 235/30 ZR 20 napred i 305/25 ZR 20 nazad. Što se ogibljenja tiče, Techart u ponudi ima nekoliko solucija. Prvo rešenje je spušteno ogibljenje za 25 mm, a ko želi više, na raspolaganju mu je i TechArt Vario sport ogibljenje, razvijeno u saradnji sa kompanijom Bilstein i koje dozvoljajva svakom vozaču da individualno podešava set-up ogibljenja. Uz nove kočnice sa diskovima od 365 ili 380 mm, to je to što se tiče mehaničkih promena. Techart takođe nudi i doterivanje unutrašnjosti, a to podrazumeva u potpunosti kožni interijer, ergonomski oblikovan sportski volan, kao i pedale, odmorište za nogu i vrh ručice menjača napravljene od aluminijuma.




I tjuner Novitec Rosso se dobro pripremio za skorašnji salon automobila u Frankfurtu (11. – 23. septembar). Radi se o obradi Ferrarijevog modela 599 GTB Fiorano, koji je u režiji Novitec Rossa, osim pojačanog V12 agregata, dobio i suptilni aero body kit za bolje prijanjanje automobila (sadrži novi prednji spojler i pragove sa većim otvorima za vazduh, difuzor pozadi i zadnje krilo), kao i nove točkove (napred od 20, a pozadi od 21 inča) sa gumama Pirelli P Zero 275/30 R20 napred, odnosno 255/25 R21 nazad. Pomenuti 6,0 litarski V12 agregat (smešten centralno) dobio je dodatnih 19kW/25KS, pa sada razvija ukupno 481kW/645KS. Novitec Rosso se tu nije zaustavio, pa ovaj 599 GTB Fiorano ima i novi sportski izduvni sistem sa četri završetka (svaka cev je prečnika 90 mm) i KW aluminijumsko ogibljenje, čija visina može da se podešava prostim pritiskom na dugme. Maksimalna brzina je skočila za 5 km/h i iznosi 335 km/h. Uz ovoliku brzinu, neophodan je jak kočioni sistem, pa su zato montirane nove Brembo kočnice sa diskovima prečnika 405 mm na svim točkovima. Tačka na i su LED zadnja svetla, kao i zatamnjeni bočni žmigavci. Novitec Rosso inače radi na još snažnijoj verziji ovog motora, a kupcima će na raspolaganju biti tokom 2008. godine.




Mercedes GL ART-X64

30 Avg 2007 - 01:14 Tuning Link

Osim one prerade Mercedesa CLS 350 (o kome je već bilo reči pre nekoliko dana), tjuner ART je za salon u Frankfurtu (11. – 23. septembar) pripremio i svoje viđenje Mercedesove GL klase. Osim robusnog aero body paketa za karoseriju (tu su novi branici sa većim otvorima za vazduh i integrisanim spojlerom, dodatna dnevna svetla u LED tehnologiji, prednja Xenon svetla sa novim crnim kućištima, širi pragovi, zadnji difuzor), najvažnije promene su u stvari na motorima. Tako model ML 320CDI umesto serijskih 224KS i 510Nm sada u ART-ovoj verziji razvija 269KS i 612Nm, a model GL 420CDI umesto standardnih 306KS i 700Nm, sada ima 367KS i 840Nm ! To su bili dizelaši, a sad evo kako je prošao benzinski model GL 500. Naime, njegov V8 motor je pojačan sa 388KS i 530Nm na 462 konja i 615Nm. Ovaj poslednji GL, težak inače 2300 kg, postiže 255 km/h i ubrzava do 100 km/h za 6 sekundi. Ovaj ART-X64 je dobio i novi sportski izduvni sistem od nerđajućeg čelika (sa po dva završetka na levoj i desnoj strani automobila za bolji zvuk) i nove felne veličine od 18, 19, 20 ili čak 22 inča (na ove poslednje se montiraju gume dimenzija 302/35 R22). Tu je i ogibljenje koje zahvaljujući posebnom elektronskom modulu može da se spušta za 35 do 70 mm. Da kažemo i da je i unutrašnjost doživela promene u vidu "oplemenjivanja" kožom, alkantarom, novim sportskim volanom i aluminijumskim pedalama.