Češka Škoda se posle skoro četvrt veka vraća na tržište Australije (poslednja Škoda je tamo zvanično prodata 1983. godine). Prva vozila će biti isporučena u oktobru ove godine kada se planira i promocija Škode na salonu automobila u Sidneju (11.–21. oktobar). U početku će u ponudi biti modeli Octavia (uključujući i Combi i RS varijante) i MPV vozilo Roomster (na slici australijska verzija), a prodavaće ih dilerska mreža, koju će u početku činiti 14 prodavaca. Posle Evrope, Azije, Afrike i Južne Amerike, Australija je peti kontinent na kome Škoda prodaje svoje automobile. Istovremeno je i broj zemalja gde se prodaju Škode zaokružen na tačno 100. Inače, Škoda je u prvih šest meseci ove godine u svetu prodala 311.062 automobila, što u poređenju sa istim periodom prošle godine predstavlja povećanje od 13,2 %. Tokom 2006. godine Škoda je po prvi put u svojoj istoriji prodala preko pola miliona vozila (tačnije 549.667), što je rast od 11,4 % u odnosu na 2005. godinu.
Škoda je odlučila da svetsku prezentaciju nove Škode Fabije Combi (karavan) održi u našem komšiluku, tačnije u Hrvatskoj. U hrvatskom zastupniku češke kompanije, firmi PZ Auto, očekuju da će između 19. i 30. novembra ove godine, Split i njegovu okolinu (koji su odabrani za prezentaciju), posetiti oko 800 novinara iz celog sveta. Inače, javnosti će nova Fabia Combi prvi put biti prikazana već na salonu automobila u Frankfurtu, od 11. do 23. septembra ove godine. Fabia Combi druge generacije raspolaže prtljažnikom zapremine 430 litara (1400 kada se obore zadnja sedišta), a pokretaće je benzinski motori od 1,2 litra (sa 3 cilindra i 60 odnosno 70KS), 1,4 litra (sa 86KS), 1,6 16v sa 105 konja, a od dizelaša na raspolaganju će biti 1,4 TDI u verzijama sa 70 i 80 konja i veći 1,9 TDI sa 105KS. Paketi opreme biće isti kao i kod Fabie sa petora vrata.
2. avgusta je sa proizvodnih traka Fordove fabrike u nemačkom Kelnu sišao jubilarni 2-milioniti primerak modela Fiesta/Fusion (dele istu platformu pa Fusion u stvari predstavlja Fiestu u MPV verziji). Jubilarni primerak je bila Fiesta ST (sa 150 konja) u Colorado Red crvenoj boji, a namenjena je kupcu iz Velike Britanije. Od pomenutih dva miliona automobila, 74 odsto otpada na Fiestu a ostatak na Fusion. Inače, skoro 90 % proizvodnje odlazi u izvoz, i to u 52 zemlje. Proizvodnja aktuelne Fieste je počela u februaru 2002. godine, kada je u ovu fabriku sa 4200 zaposlenih uloženo 410 miliona evra za modernizaciju. Te 2002. godine je dnevna proizvodnja iznosila 1200 automobila, dok se danas proizvede 1950 vozila dnevno.
Osim BMW-a serije 7, još jedan nemački automobil ove godine slavi 30-ti rođendan. Radi se o Porscheu 928, koji je svojevremeno čak trebao da zameni legendarni Porsche 911 ali se naravno to nije desilo, pa se 928 već 12 godina može kupiti samo kao polovnjak dok se slavni 911 i dalje nalazi na proizvodnim trakama nemačke fabrike. Ipak, sve su prisutnije glasine da Porsche sprema naslednika modela 928, koji bi u stvari bio coupe verzija buduće limuzine Panamere i koji bi naravno koristio njenu platformu. Kako se saznaje, novi sportski coupe sa 2+2 mesta (zasad mu se ne zna ime) pojaviće se veoma brzo posle premijere Panamere, koja se očekuje krajem 2008. kao model za 2009.-tu. Novi 928 bi imao napred smešten V8 motor (navodno je isključena je mogućnost ugradnje nekog velikog V12 agregata) a snaga bi se na podlogu prenosila preko zadnjih točkova. Da se vratimo originalnom 928 iz 1977. Osim što je bio veći, tiši, upravljiviji i komforniji od 911-ice, 928 se od njega razlikovao i po motorizaciji, odnosno 928 je imao napred smešten V8 motor, koji se hladio vodom. Za razliku od njega, 911 je imao 6-cilindrični boxer motor, smešten pozadi i koji je hlađen vazduhom. Prvi agregat u 928-ici je bio zapremine 4,5 litra sa 177kW/240KS ali su se kasnije naravno pojavljivale sve snažnije i snažnije varijante da bi poslednja GTS verzija imala 5,4 litarski agregat sa 257kW/350KS. Zanimljivo je da je Porsche 928 1978. godine čak uspeo da osvoji titulu Evropski Automobil Godine (ispred BMW-a serije 7 i Forda Granade), što je uspeh, koji nijedan sportski automobil do danas nije uspeo da ponovi.
Kineska FAW grupacija i nemački Volkswagen su koncept automobil Neeza predstavili na poslednjem salonu automobila u Pekingu (novembra 2006.), a pre par dana je kineski China Car Times objavio vest da će Volkswagen pokrenuti serijsku proizvodnju Neeze, i to već početkom naredne godine. Neeza je inače dizajnirana u Volkswagenovom dizajn centru u Šangaju, dugačka je nešto preko 4,5 metra i predstavlja pravo porodično crossover vozilo (moglo bi se reći da Neeza predstavlja VW-ovu verziju Mercedesove R klase). Osim veličinom i poreklom, Neeza privlači pažnju i tzv. samoubilačkim načinom otvaranja vrata (slično Mazdi RX8). Za sada još nije poznato koji će motori pokretati Neezu ali se nezvanično pominju agregati u rasponu od najmanjeg 1,4 TSI pa sve do 3,6 litarskog V6 iz Passata R36. Ako Neeza uspe da se nametne kupcima u Kini, sasvim je moguće da će se u budućnosti pojaviti i njena modernizovana verzija namenjena Evropi i Severnoj Americi.
Izvor : Tanjug
Brazilac Nelson Pike (Nelson Piquet), trostruki šampion Formule 1, krenuo je ovih dana u autoškolu da bi ponovo dobio vozačku dozvolu, koja mu je oduzeta zbog višestrukog kršenja saobraćajnih propisa, izveštavaju brazilski mediji.
Pike, jedan od trojice Brazilaca koji su osvojili titulu svetskog prvaka u "formuli 1", ostao je bez dozvole u junu zbog prekoračenja brzine i pogrešnog parkiranja. U autoškoli društvo mu pravi supruga Vivijen, kojoj je takođe oduzeta vozačka dozvola. Oboje će morati da prođu osmodnevnu obuku u okviru koje će odslušati 30 sati predavanja pre nego što izađu na ispit da bi povratili dragoceni dokument.
Titulu svetskog prvaka u "formuli 1" Pike je osvajao u tri navrata - 1981, 1983. i 1987. godine.
3. avgusta sada već daleke 1961. godine, nastao je legendarni Renault 4, koji je obeležio celu jednu epohu. Povodom njegovog 46. rođendana, Klub Renault 4 Srbija (www.renault4serbia.com) u petak 3. avgusta 2007., organizuje okupljanje vlasnika i ljubitelja ovog automobila. Okupljanje počinje u 18 časova, na parkingu ispred "Sava Centra". Planiran je kolektivni odlazak po tortu u obliku Renault 4 i nakon toga vožnja do Ade Ciganlije. Inače, za 32 godine proizvodnje u 16 zemalja sveta, "četvorka" je prodata u preko osam miliona primeraka (tačnije 8.135.424), što ga čini najprodavanijim francuskim automobilom ikada. Njegova izdržljivost donela mu je razne laskave epitete poput „pobednika vremena” ili „lend rovera za siromahe”. Oni zlobniji nazvali su ga „šalterom” (zbog načina otvaranja prozora), a menjač brzina – kišobranom.
Alfa Romeo se posle 13 godina "izgnanstva", od sledeće godine ponovo vraća na tržište SAD-a i to u velikom stilu. Naime, prvi model Alfe, koji će videti Ameriku od 1995. godine, biće prelepi sportista 8C Competizione, a to je prošlog vikenda i zvanično potvrdio Jim Selwa, pri čovek kompanije Maserati North America, koja će biti zadužena za distribuciju modela 8C Competizione. Od ukupno 500 primeraka, koliko će ih biti proizvedeno, u SAD-u će završiti tačno 99 komada Alfe 8C Competizione u Coupe verziji (svi su naravno već prodati) dok se kasnije planira i produkcija 500 komada u otvorenoj Spider varijanti (na drugoj slici). U svakom slučaju, ovo će biti jedna od najekskluzivnijih Alfi u istoriji. 8C Competizione će u Americi koštati preko 200.000 dolara dok će njena cena u Evropi iznositi 159.300 evra. Alfu 8C Competizione pokreće 4,7 litarski V8 motor sa 331kW/450KS i 470Nm obrtnog momenta, a snaga se preko 6-stepene transmisije prenosi na zadnje točkove (od 20 inča). Raspored težine je idealnih 50:50 odsto, ubrzanje do 100 km/h iznosi 4,5 sekunde a maksimalna brzina je oko 300 km/h. Inače, karoserija 4,34 metra dugačkog dvoseda, napravljena je od karbon fibera. Posle 8C Competizione, Alfa će u SAD-u lansirati i modele 159 i Brera.
Hennessey Venom 1000 Twin Turbo odnosno Dodge Viper, prerađen u američkoj kompaniji Hennessey, pobedio je Bugattija Veyron u ubrzanju do 200 milja na sat (322 km/h). To se desilo na uporednom testu, koji je organizovao američki magazin Road & Track. Hennessey Venom 1000 Twin Turbo je tu brzinu postigao za 20,3 sekunde dok je Veyronu (inače najbržem serijskom automobilu na svetu) za to trebalo skoro četiri sekunde više, odnosno 24,2 sekunde. Za poređenje, Hennessey Venom 1000 Twin Turbo ima 8,6 litarski V10 motor sa dva Garrett turbo punjača i raspolaže sa 1000KS dok 8,0 litarski W16 agregat Bugatti Veyrona uz pomoć četiri turbo punjača razvija 1001KS. Na pomenutom uporednom testu učestvovali su i Ruf Rt12, Mercedes-Benz McLaren SLR, Lamborghini Murcielago, Lingenfelter Corvette Mercedes CLK63 AMG Black Series. Video pokazuje kako Hennessey Venom pobeđuje Veyrona u trci "ko će pre do 200 milja na sat".
Bavarski BMW je pre tačno tri decenije promovisao prvu generaciju svog najluksuznijeg modela, seriju 7 (fabrička oznaka E23), koju je u početku pokretao redni 6-cilindrični motor sa oznakom M30. Taj model nosio je oznaku 728, a kasnije su paletu upotpunili 730 i 733i. Prva serija 7 je veliki deo izgleda pozajmila od serije 6, za koji je zaslužan tadašnji prvi čovek BMW dizajna Paul Bracq. "Sedmica" je veoma brzo postavila nove standarde luksuza među velikim limuzinama, a u tom probranom društvu uspela je da se održi praktično čitavu narednu deceniju, sve do pojave druge generacije, krajem 1986. godine (model E32), koja je 1987. dobila (i danas fantastičan) 5,0 litarski V12 motor sa okruglo 300 konja. Prva "sedmica" je u svoje vreme bila opremljena tada najsavremenijim cakama poput direktnog ubrizgavanja goriva, klima uređaja, ABS-a, putnog kompjutera, a kasnije je dobila i vazdušne jastuke. Treća generacija (model E38) je ugledala svetlost dana 1994. dok je aktuelna, četvrta generacija (model E65), predstavljen u jesen 2001., a obnovljen 2005. godine. Sa tom serijom 7 iz 2001. stigao je i novi dizajnerski rečnik bavarske marke, za koju je zaslužan novi šef dizajna, Amerikanac Chris Bangle. Iako se nova serija 7 rešila konzervativnog stila prethodnih modela i značajno povećalu prodaju u odnosu na prethodnike (naročito izvan Evrope), ogroman broj starijih fanova i dalje ne može da "svari" izgled novijih modela BMW-a. Kako bilo, aktuelna "sedmica" predstavlja jedan od tehnički-tehnološko najnaprednijih automobila današnjice što je nešto što čak i najzadrtiji fanovi starih BMW-a ne mogu da opovrgnu.
Dok se mi u Evropi "palimo" na Kijinu garanciju za njihov model Ceed u trajanju od sedam godina ili 150.000 kilometara, u Americi je Chrysler upravo odobrio doživotnu (!!) garanciju na pogonski sklop za automobile modelske godine 2007. i 2008. Ova garancija se odnosi na pogonski sklop tokom čitavog životnog veka automobila, odnosno vlasnici svih novih Chryslera mogu biti sto posto sigurni u ispravnost motora, prenosnog sistema i ostalih delova pod uslovom da jedanput u pet godina dođu na (besplatan) pregled u neki od ovlašćenih Chryslerovih servisa. Međutim, u svemu ovome ima i jedno ALI. Kvaka je u tome da se doživotna garancija odnosi samo na prvog vlasnika i ne može da se prenese prilikom promene vlasništva vozila. Takođe, ova garancija se odnosi samo na Chryslerove modele sa benzinskim motorima i važi samo na teritoriji SAD-a. Chrysler je čak i napravio originalni logo, kojim reklamira ovu garanciju (na slici).
Potražnja (ili pomama, kako god) za nedavno predstavljenim Fiatom 500 je veća nego što je iko u Fiatu i zamišljao (za samo tri nedelje u Italiji je prodato 51.000 komada a za sedam dana u Francuskoj 6000), pa ne iznenađuje odluka rukovodstva Fiata da poveća proizvodnju ovog modela, koji se zasad zvanično prodaje samo u Italiji i Francuskoj. Fiat očigledno tek očekuju slatke muke kada prodaja počne i u drugim zemljama (a tek kada se pojave i Abarth, Cabrio, SW i Crossover modeli...). Za ovu godinu je bilo planirano da hale Fiatove fabrike u poljskom mestu Tychy napusti 58.000 primeraka Fiata 500, ali budući da je ta količina razgrabljena za samo tri nedelje, odlučeno je da se ovogodišnja proizvodnja poveća na 65 do 67.000 primeraka a da proizvodnja na godišnjem nivou umesto planiranih 120.000 bude 140.000 komada, počev od naredne godine. Fiat će sada biti primoran da proširi kapacitete fabrike u Poljskoj da bi proizveo ovu dodatnu količinu novog "500" ali i da bi bio spreman da počne sa proizvodnjom novog Forda Ka, koji će se takođe proizvoditi u pomenutoj fabrici u Poljskoj (u narednih 12 meseci ova fabrika će biti sposobna da godišnje izbaci na tržište pola milona automobila - 140.000 primeraka Fiata 500, 240.000 Fiata Pandi i 120.000 komada novog Forda Ka).
Na crash testu bezbednosti nezavisne organizacije EuroNCAP (European New Car Assessment Programme), Škodin novi adut, Fabia II nije baš zablistao. Iako rezultat od četiri zvezdice za sigurnost odraslih putnika (od mogućih pet) naravno nije katastrofa, treba reći da je istu ocenu dobila i prva Fabia još 2000. godine. Drugim rečima, ako je pre sedam godina to bio dobar rezultat, danas je situacija sasvim drugačija, pa četiri zvezdice pre predstavljaju neuspeh nego uspeh. Konkurenti Fabije II poput Fiata Grande Punto, Opel Corse, Peugeota 207, Toyote Yaris ili Renaulta Clio, bez problema su osvojili maksimalnih pet zvezdica za bezbednost odraslih putnika. Što se tiče sigurnosti dece, Fabia je osvojila tri od mogućih pet zvezdica a za bezbednost pešaka dobila je samo dve od mogućih četiri. Da podsetimo, organizacija EuroNCAP ispituje bezbednost automobila frontalnim udarom u čvrstu prepreku pri brzini od 64 km/h, zatim bočnim udarom od 50 km/h i naletom na lutke (koje simuliraju pešake) pri brzini od 40 km/h.
Izvor : index.hr
Rast Golfove popularnosti ne jenjava. U prvih šest meseci ove godine prodato je 300.600 primeraka VW-ovog kompaktnog modela, što je za čak 10 % više u odnosu na isti period 2006. godine. Neočekivani rast Golfove prodaje bio je jedan od ključnih uzroka Volkswagenovog uspeha. Naime, VW je sa prodatih 1,8 miliona automobila u istom periodu povećao prodaju za 7,2 % i popravio vlastiti rekord. Golf je sve popularniji u Evropi, njegovom najvažnijem tržištu, gde je prodat u 219.000 primeraka. Najveće tržište je naravno Nemačka sa 61.500 prodatih primeraka za prvih šest meseci (+ 5,7 %), a dalje slede Velika Britanija sa 35.100 primeraka (+ 8,7 %) i Italija sa 28.200 prodatih primeraka (+19,5 %). Osim toga, model je udvostručio svoju prodaju na tržištima istočne Evrope, kao što su Poljska, Rumunija i Rusija. Najvažnije neevropsko tržište su SAD. Tamo poznatiji kao Rabbit (na slici), model je ostvario rast prodaje od 79,9 %, a Amerikanci su kupili oko 20.000 Golfova.
Izvor : dnevni list Press (www.pressonline.co.yu)
Zahvaljujući Ambasadi Švajcarske u Beogradu, naši sugrađani i brojni novinari imali su u petak priliku da uživo vide i provozaju se u prvom vozilu na solarni pogon koje će obići svet, pod nazivom Solarni taksi (Solar Taxi). Vozač Solarnog taksija, Luis Palmer, krenuo je na put u ovom neobičnom vozilu iz Lucerna u Švajcarskoj 3. jula, tokom Evropskog foruma o obnovljivim izvorima energije, kako bi ukazao na potrebu pronalaženja načina da se pobedi globalno zagrevanje. Solarni taksi projektovan je na četiri švajcarska instituta - HTA Lucern, ETH Cirih, Univerzitet primenjenih nauka u Arauu i Univerzitet primenjenih nauka u Bernu. Sastoji se od solarnog vozila i prikolice sa solarnim ćelijama. Vozilo u potpunosti pokreće sunčeva energija. Pola energije potiče iz solarnih ćelija vozila, dok se drugih 50 odsto proizvodi i priključuje na električnu mrežu na krovu zgrade kompanije "Sviskom" u Kenicu, a vozilo se napaja putem utičnica tokom putovanja. To znači da solarni taksi koristi struju iz 100 odsto obnovljivih izvora energije i ne ispušta nikakve gasove u atmosferu. U vreme smanjenja prirodnih resursa, visokih cena goriva i globalnog zagrevanja, Luis Palmer, avanturista i putopisac, želi da pokaže da održive tehnologije već sada savršeno odgovaraju za svakodnevnu upotrebu i da čak mogu da se koriste za put oko sveta. Palmerovo putovanje oko sveta trajaće najmanje 12 meseci. Iz Švajcarske je krenuo na istok, preko Nemačke, i prošao je kroz Republiku Češku, Austriju, Slovačku, Mađarsku, Rumuniju i stigao u Srbiju, odakle nastavlja do Turske. Palmerov cilj je da pronađe rešenja u borbi protiv globalnog zagrevanja i da pređe najmanje 50.000 km i poseti 50 zemalja na pet kontinenata. Sa kontinenta na kontinent će putovati brodom.U vozilu na solarni pogon ima mesta za još jednu osobu. Palmer koristi taj prostor da bi usput povezao razne saputnike - zato se ovo vozilo i zove taksi. Solarni taksi je vozilo na tri točka, čija maksimalna brzina dostiže 90 km/h, opremljen je luksuznim kožnim sedištima koja garantuju i dobru zabavu i udobnost. Putnici takođe mogu da upravljaju vozilom, jer upravljač može horizontalno da se pomera. Ako sve bude teklo po planu, ovaj projekat će oboriti svetski rekord, jer će to biti prvo motorno vozilo koje je obišlo svet regularnim putevima bez korišćenja fosilnog goriva. Zahvaljujući najnovijoj telekomunikacijskoj tehnologiji, Palmer svakog dana piše internet dnevnik sa svog revolucionarnog putovanja.