home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA

Volkswagen će uskoro proširiti svoju BlueMotion porodicu novim članom. Naime, posle Pola, Passata i Passata Variant, i Golf dobija svoju BlueMotion verziju sa visokom energetskom efikasnošću (u prevodu manja potrošnja uz iste performanse). To je postignuto finim podešavanjem već ionako efikasnog 1,9 litarskog TDI dizel motora sa filterom čestica, dužim prenosnim odnosima menjača u trećoj, četvrtoj i petoj brzini, gumama 195/65 R 15 sa smanjenim otporom kotrljanja, spuštenim ogibljenjem kao i poboljšanjem aerodinamike automobila (vrednost Cw iznosi 0,30 umesto 0,32). Rezultat ? Golf BlueMotion sa 77kW/105KS i 250Nm obrtnog momenta postiže 190 km/h, prosečno troši 4,5 litre dizela na 100 km (što uz rezervoar od 55 litara podrazumeva autonomiju od 1200 km), a emituje 119 grama CO2 po kilometru. U poređenju sa standardnim Golfom 1,9 TDI, potrošnja je manja za 0,6 litra, emisija CO2 za 16 g/km, a maksimalna brzina je veća za 3 km/h. Premijera će naravno biti već na predstojećem salonu automobila u Frankfurtu, a prodaja u Nemačkoj počinje krajem godine po ceni od 20.615 evra pa naviše (odnosno Golf BlueMotion je od jednako opremljenog Golfa 1,9 TDI skuplji za samo 315 evra).





Chevrolet za septembarski salon u Frankfurtu najavljuje prezentaciju novog, odnosno kompletno prerađenog Chevrolet Avea u hatchback verziji. Najvažnije promene u odnosu na prethodnika čine njegov agresivni eksterijer (naročito prednji kraj), unapređena unutrašnjost i novi 1,2 litarski benzinski motor. Najviše pažnje naravno privlači napadni prednji deo, i to pre svega zahvaljujući ogromnoj saćastoj masci hladnjaka, koja je podeljena na dva dela horizontalnom prečkom na kojoj se nalazi i veliki znak Chevroleta (hmm, gde li su predvideli mesto za registarsku tablicu ?). Tu su i nova zakošena prednja svetla, drugačiji branici i hauba dok je zadnji deo osvežen novim okruglim svetlima. Uopštev uzev, Aveo hatchback sada deluje mnogo dinamičnije i atraktivnije (u stilu većih modela Captiva i Epica), a da sve ne bi ostalo samo na izgledu, tu je i novi 1,2 litarski benzinac sa 62kW/84KS, kome društvo pravi i već postojeći 1,4 litarski, ali koji je malo pojačan pa sada razvija 72kW/98KS (ranije 69kW/94). Uz ovaj snažniji motor se može dobiti i automatska transmisija. Kasnije će paletu upotpuniti i mali 1,5 litarski trocilindrični dizel agregat. Što se dimenzija tiče, novi Aveo je duži, širi i viši u odnosu na prethodnika (dužina sada iznosi 3920 mm, širina 1680 mm, visina 1510 mm), jedino je međuosovinsko rastojanje ostalo neizmenjeno i iznosi 2480 mm. Zapremina prtljažnika je 220 litara u osnovnoj konfiguarciji, dok sa preklopljenom zadnjom klupom raste na 980 litara.  Prodaja obnovljenog Avea hatchback počinje u martu sledeće godine.




Mercedes E 300 BLUETEC

13 Avg 2007 - 00:47 Noviteti Link

Mercedesova E klasa sa inovativnom BLUETEC tehnologijom došla je i u Evropu. Naime, posle pozitivnih iskustava iz Amerike (gde se E klasa BLUETEC prodaje od jeseni prošle godine), Mercedes je odlučio da i evropskim kupcima ponudi model E 300 BLUETEC sa ovom tehnologijom, kojom je nemačka kompanija kod dizel motora postigla drastično smanjenje emisije štetnih gasova (posebno  azot-oksida) i koja zadovoljava buduće Euro5 standarde (stupaju na snagu 2011. godine). Mercedes tvrdi da je zahvaljujući ovoj tehnologiji (između ostalog podrazumeva oksidacioni katalizator, SCR katalizator, AdBlue rastvor i filter čestica čađi), motor u modelu E 300 BLUETEC jedan od "najčistijih i najefikasnijih agregata na svetu." E 300 BLUETEC pokreće 3,0 litarski V6 motor sa 155kW/211KS i 540Nm obrtnog momenta, koji prema fabričkim podacima troši 7,3 litra dizela na 100 km. Maksimalna brzina iznosi 244 km/h, dok ubrzanje do 100 km/h traje 7,2 sekunde. Ova E klasa se osim smanjenjem emisije štetnih gasova, može pohvaliti i dinamičnim karakteristikama, komfornim ogibljenjem, prijatnom unutrašnjošću i izuzetnim bezbednosnim standardima. Mercedes već najavljuje da će uskoro proširiti paletu svojih vozila sa BLUETEC tehnologijom (konkretnije, radi se o modelima GL, M i R klase, ali će se oni prvo pojaviti u SAD-u). Da podsetimo da je Mercedes u martu ove godine na salonu u Ženevi prikazao i koncept Vision C 220 BLUETEC, prvi automobila sa 4-cilindričnim motorim, u koji je ugrađena ova ultra-čista BLUETEC dizel tehnologija. Kao i prethodni Mercedesov koncept Vision GL 420 (iz januara ove godine), i ovaj pokazuje u kom pravcu će se kretati razvoj dizel motora. Naime, već sada dizel motor u Vision C 220 BLUETEC konceptu zadovoljava stroge standarde Euro6, koji će u Evropi stupiti na snagu tek 2015. godine. I što je najlepše, sa snagom od 125kW/170KS i 400Nm obrtnog momenta, ovaj auto troši samo 5,5 litara goriva na 100 km, naravno po fabričkim podacima. Kako već i standardni Mercedes C klase (W204) ispušta za 15 % manje CO2 u životnu sredinu u odnosu na stari model (W203), Vision C 220 BLUETEC "preti" da postane jedan od najčistijih vozila uopšte. Što se pomenutog koncepta Vision GL 420 tiče, radi se o doteranoj GL klasi sa moćnom V8 mašinom, BLUETEC tehnologijom i 216kW/290KS kao i 700Nm obrtnog momenta. Mercedes tvrdi da Vision GL 420 Concept troši samo 9,8 litara dizela na 100 km puta, što znači da mu autonomija iznosi skoro 1000 km.



Range Rover Sport LE

12 Avg 2007 - 00:27 Noviteti Link

Na krilima velikog uspeha Range Rovera Sport na tržištu SAD-a, Land Rover je odlučio da kupcima ponudi specijalnu verziju ovog modela sa dodatkom LE u imenu (Limited Edition), koja će se na tržištu Severne Amerike naći u samo 250 primeraka, i to po ceni od 81.450 dolara. Da bi se razlikovao od standardnih verzija, specijalni Range Rover Sport ima nekoliko novih estetskih detalja poput doteranih branika, većeg zadnjeg krovnog spojlera, donjih delova automobila ofarbanih u boju karoserije, drugačijih izduvnih cevi i 20-inčne Stormer točkove. Unutrašnjost je opremljena Luxury Interior paketom koji, između ostalog, sadrži kožna sedišta, ručno poliranu hrastovinu, adaptivni cruise control, audio-vizuelni zabavni sistem za putnike na zadnjim sedištima itd. U Land Roveru napominju da je Range Rover Sport LE namenjen kupcima koji žele nešto malo drugačije, odnosno određeni nivo personalizacije, koji oslikava njihov ukus i stil. Ovaj luksuzni terenac pokreće 4,2 litarski Supercharged V8 motor sa 390KS u kombinaciji sa permanentnim pogonom na sva četiri točka i proveranim Land Roverovim Terrain Reponse sistemom.




General Motors će na predstojećem salonu automobila u Frankfurtu (11.-23. septembar), osim novog Cadillaca CTS i BLS Wagon (o kojima smo naravno već pisali), evropskoj publici predstaviti i najnovije izdanje legendarne Corvette za 2008. godinu sa novim 6,2 litarskim V8 motorom. Novi LS3 agregat razvija 321kW/436KS i 586Nm obrtnog momenta, što Corvetti omogućava ubrzanje do 100 km/h za samo 4,3 sekunde dok maksimalna brzina iznosi 306 km/h. U poređenju sa prethodnim LS2 agregatom, LS3 ima 36KS i 44Nm više, dok je ubrzanje do stotke smanjeno za 0,2 sekunde a maksimalna brzina povećana za 5 km/h. Osim novog motora, GM je za ovu Corvettu (i u Coupe i u Cabrio izdanju) pripremo još neka poboljšanja (obećavaju brže promene brzina na automatskoj transmisiji sa 6 stepeni i poboljšano upravljanje). Sem toga, dorađena je i unutrašnjost, ponuđeni su novi alu točkovi (napred od 18 a pozadi veličine 19 inča), nove boje za karoseriju...

 



Renault Clio Grandtour

10 Avg 2007 - 10:53 Noviteti Link

Renault je objavio prve dve slike novog Clia Grandtour, odnosno Clia u karavan verziji, koji će zvaničnu svetsku premijeru imati za mesec dana na salonu u Frankfurtu. Ovo je brz i pravovremen odgovor novom Peugeotu 207 SW kao i novoj Škodi Fabiji Combi, koja će takođe svetlost dana ugledati u Frankfurtu. Clio karavan je za 216 mm duži od aktuelnih hatchback varijanti sa troja i petora vrata, tačnije dužina mu iznosi 420 cm (širina, visina i međuosovinsko rastojanje su ostali isti). Naravno i zapremina prtljažnika je skočila, i to sa 290 na 439 litara (tolika je zapremina u osnovnoj konfiguraciji, dok sa oborenim zadnjim sedištima iznosi 1277 litara). Clio Grandtour pokretaće već poznati Renaultovi motori, tačnije četiri benzinca (dva 1,2 litarska sa 75 i 80KS, novi TCE turbo sa 100KS i 1,6 16V sa 110KS), kao i tri dizel agregata (1,5 dCi sa 70, 85 i 105KS). Inače, Clio u karavan verziji je Renault najavio još u martu ove godine studijom Clio Grand Tour Concept, koja je doduše imala samo troja vrata, a pod haubom se skrivao 2,0 litarski agregat sa 197KS iz Clia RS. Da li će se taj motor naći i u serijskoj verziji Clia Grandtour zasad nije poznato. Estetski posmatrano, Clio karavan ne donosi ništa revolucionarno; jednostavno, u Renaultu igraju na sigurno i ne žele da rizikuju sa avangardnim rešenjima, koja bi im se obila o glavu. Tako Clio Grandtour prati trend lifestyle malih karavana, koji više daju na izgled nego na praktičnost (dovoljno je primetiti položen C stub, koji više pristaje nekom hatchbacku nego pravom karavanu). Clio Grandtour će se proizvoditi u Renaultovoj fabrici u Turskoj, a na tržište stiže početkom 2008. godine. 




Porsche je Limited Edition verziju Boxstera pokazao još u aprilu ove godine u Njujorku, a sada je konačno objavljena i njegova cena i termin početka prodaje. Prodaja počinje 28. septembra po ceni od 49.990 dolara za Boxster (2,7 litarski motor sa 245KS), odnosno 59.990 dolara za verziju Boxster S (3,4 litarski motor sa 295KS). Kao što mu i ime kaže, Limited Edition Boxster će biti ponuđen u ograničenom broju primeraka, tačnije radi se o količini od svega 500 komada. Prvo što pada u oči na ovom Boxsteru jeste njegova narandžasta boja, koja se inače upotrebljava i na ekskluzivom modelu 911 GT3 RS. Pored zanimljive boje, Limited Edition Boxster je dobio i SportDesign paket, koji sadrži doterani prednji branik, zadnji difuzor, novi zadnji spojler, koji se izvlači i 18-inče točkove za Boxster, odnosno točkove od 19 inča za jači Boxster S. Kao odličan kontrast narandžastoj karoseriji, Porsche je točkove, retrovizore i bočne usisnike za vazduh ofarbao u crno. I unutrašnjost je uglavnom crna ali ima i par detalja u narandžastoj boji, koji se slažu sa spoljašnošću (i sigurnosni lukovi iznad glava putnika su takođe narandžasti). Motori istina nisu dirani ali je ovaj Boxster ipak dobio koju konjsku snagu više zahvaljujući novom sportskom izduvnom sistemu. Limited Edition Boxster će inače biti na raspolaganju samo kupcima u SAD-u i Kanadi.




Za predstojeći 62. salon automobila u Frankfurtu (11.-23. septembar), japanski Subaru priprema nekoliko zaista zanimljivih noviteta. Pre svega, evropska publika će po prvi put videti potpuno novu, već treću generaciju modela Impreza (prva se pojavila 1992. godine), a osim te "civilne" verzije, Subaru je kao šlag na torti na njenoj osnovi pripremio i prototip WRC Concept (na prve dve slike), koji predstavlja najavu "budućih trendova u stilizovanju automobila za svetski rally šampionat" (WRC). Kao što se odmah primetili, Impreza za WRC šampionat neće više biti limuzina kao do sada, već hatchback ali su naravno karakteristična plava boja, zlatni točkovi, široki blatobrani i ogromno zadnje krilo i dalje tu. Takođe, WRC Concept se može posmatrati i kao najava budućih sportskih Impreza WRX i WRX STi, koje će imati 230 odnosno 280 konja, čime bi se Impreza direktno suprostavila novom Mitsubishiju EVO X sa oko 300 konja. Što se tiče obične Impreze (treća slika), evropskim kupcima će se (bar u početku) nuditi samo u hatchback verziji sa petora vrata (dužina 4115 mm, širina 1740 mm, visina 1475 mm, međuosovinsko rastojanje 2620 mm), mada nije isključeno da se kasnije i Evropljanima ponudi klasična limuzinska varijanta (dužine 4590 mm), koja je već predstavljena Amerikancima pre nekoliko meseci. Bez obzira na vrstu karoserije, nova Impreza generalno donosi "mirniji" dizajn (plus komforniju i prostraniju kabinu) u odnosu na prethodnicu, koja je ipak imala oštrije i agresivnije linije. Paleta agregata obuhvata benzince od 1,5 i 2,0 litra sa 79kW/107KS odnosno 110kW/150KS, ali u oba slučaja u kombinaciji sa poznatim Subaruovim simetričnim integralnim pogonom (Symmetrical AWD). Slabiji model postiže maksimalnih 175 km/h i ubrzava do stotke za 13,9 sekundi, dok snažniji stiže do 193 km/h, a do 100 km/h ubrzava za 9,3 sekundi (toliko treba sa manuelnim menjačem, a sa automatikom 11,3 sekunde). Osim novog dizajna, Impreza je po navodima fabrike, sada daleko bezbednija i kvalitetnija. Može se pohvaliti i novim zadnjim vešanjem, nižim težištem, krućom karoserijom, manjom potrošnjom, boljom aerodinamikom (Cw količnik je umesto 0,36 sada 0,34), boljim voznim osobinama kao i VDC elektronskim sistemom za kontrolu stabilnosti i 6 vazdušnih jastuka u standardnoj opremi. Prodaja nove Impreze u Evropi startuje u septembru (modeli sa 1,5 i 2,0 litra), verzija WRX sa 2,5 litarskim turbo motorom i 230KS biće u prodaji od novembra, a najjača WRX STi varijanta sa 280KS tek od jeseni 2008. godine. Još jedan novitet za Frankfurt jeste estetski i mehanički obnovljeni SUV model Tribeca (četvrta slika), koji se u prvoj generaciji izdvajao od konkurencije po karakterističnom dizajnu prednjeg dela, koji baš i nije bio po volji mnogih zainteresovanih kupaca ovakvih vozila. Zato Subaru na salonu u Frankfurtu izlaže i novu, detaljno obnovljenu verziju ovog velikog SUV-a sa promenjenim dizajnom spoljašnjosti, naročito prednjeg dela (na koga je i letelo najviše kritika). Nova maska, svetla, hauba i branici su od Tribece napravili privlačan SUV model sa moćnim izgledom, koji i dalje zadržava sportski i dinamičan karakter odlazeće varijante. Promene pozadi nisu toliko drastične kao napred, odnosno iako su vrata prtljažnika, svetla i branici potpuno novi, zadržavaju stil prethodnika pa se promene možda neće videti na prvi pogled. Da pomenemo i da je u sklopu svih ovih dizajnerskih doterivanja i treće bočno staklo dobilo novi oblik. Osim novog dizajna, Tribeca je dobila i novi motor, zapremine 3,6 litra; i kao i ranije, radi se o 6-cilindričnom bokser agregatu. Iako veće zapremine i nešto veće snage od prethodnika, novi motor emituje manju emisiju štetnih sastojaka i čak troši nešto manje goriva. Pored novog motora, Tribeca se može pohvaliti i doteranim zadnjim vešanjem pa Subaru obećava udobniju vožnju nego ranije. Dimenzije nove Tribece sada izgledaju ovako-dužina/širina/visina : 4865 mm/1870 mm/1686 mm, a međuosovinsko rastojanje 2749 mm. Subaru će u Frankfurtu promovisati  i "potpuno novu" generaciju njihovog najmanjeg modela Justy. Navodnici su neophodni jer novi Justy nije ništa drugo do klon Daihatsu Siriona sa značkom Subarua (ovde i napomena da Subaru još nije objavio sliku novog Justy-a). Da podsetimo, još aktuelni Justy je napravljen zajedno sa Suzukijem, koji svoju verziju ovog automobila prodaje pod imenom Ignis. Novi Subaru Justy će tako biti kraći, širi i niži od svog prethodnika, budući da su dimenzije Daihatsu Siriona ovakve : dužina 3600 mm, širina 1655 mm i visina 1550 mm. Za poređenje, sadašnji Justy je dugačak 3770 mm, širok 1605 mm a visok 1565 mm. U novi Justy će se ugrađivati benzinci od 1,0 i 1,3 litra (prvi ima 3, a drugi 4 cilindra). U Subaruu napominju da Justy nudi prostranu kabinu, izuzetne manevarske sposobnosti, ekonomične motore i malu emisiju CO2. Subaru će u Frankfurtu izložiti i svoj prvi turbo-dizel agregat ("Subaru Boxer Turbo diesel"), koji će evropskim kupcima biti na raspolaganju 2008. godine. Ovim će biti uklonjen i poslednji pravi nedostatak u ponudi ove marke bar što se tiče prodaje u Evropi gde kupci jednostavno traže dizelaše koje Subaru dosad nije imao, pa nije ni postizao neke rekorde u prodaji. U Americi je drugačije pa se nedostatak dizel motora nije odražavao na prodaju dok Evropljani putničke 4WD modele, terence i SUV vozila, kakve Subaru ima u ponudi, kupuju uglavnom sa dizelašima zbog manje potrošnje i većeg obrtnog momenta. Sa dolaskom ovog dizelaša, situacija u Evropi će se promeniti na bolje (bar se tako nadaju u japanskoj firmi). Na štandu Subarua će takođe biti izložen i već poznati mali elektroauto, model R1e, koji je već u upotrebi u Japanu i koji pokazuje privrženost ove kompanije u razvijanju ekološki podobnih tehnologija.



Mazda je povodom 40 godina proizvodnje automobila sa rotacionim motorom predstavila specijalnu (i naravno limitiranu) seriju modela RX8, čiji puni naziv glasi RX8 Rotary Engine 40th Anniversary. Bazira se na modelima RX8 Type S (sa manuelnim 6-stepenim menjačem) i i RX8 Type E (sa automatskom 6-stepenom transmisijom). RX8 Rotary Engine 40th Anniversary se nudi samo u Marble White beloj boji karoserije dok je unutrašnjost u kombinaciji crna koža/svetlo srebrna alkantara. Uz zaštitni logo cele serije na boku automobila, ova Mazda raspolaže i srebrnim 18-inčnim alu točkovima (sa gumama 225/45R18), Bilstein amortizerima, svetlima za maglu sa plavim reflektorima, volanom i ručicom ručne kočnice u ekskluzivnoj crnoj koži (sa sivim šavovima), ručicom menjača takođe u crnoj koži (samo verzija sa ručnim menjačem), dok je verzija sa automatskim menjačem dobila i aluminijumske pedale i aluminijumsko odmorište za nogu kao i veće kočione diskove (to je specijalna oprema za RX8 sa automatikom, a standard za model sa manuelnim menjačem već od bazne verzije). Mazda će proizvesti samo 200 primerka ovog RX8, koje će se Japancima nuditi po ceni od 3.150.000 jena ili samo 19.340 evra !! (kod nas najjeftiniji RX8 košta 28.799 evra). 



Japanski Subaru je ponudu svojih modela Legacy Touring Wagon i Legacy B4 sedan za 2008. godinu obogatio sportskim STi paketom. Subaru Legacy "Tuned by STi" bazira se na modelu Legacy GT Spec B, a pokreće ga 4-cilindrični 2,0 litarski turbo benzinac sa 260 konja (u verziji sa 5-stepenim automatskim menjačem), odnosno 280KS u kombinaciji sa manuelnom 6-stepenom transmisijom (podrazumeva se da je pogon na sva četiri točka). Estetski se Legacy "Tuned by STi" od ostale sabraće razlikuje po 18-inčnim alu točkovima i doteranom aero body paketu, a promene su doživeli i ogibljenje (STi opruge i amortizeri), kočioni sistem (Brembo kočnice) i sportski izduvni sistem. U standardnoj opremi se (između ostalog) nalaze HDD navigacioni sistem i McIntosh audio sistem. Subaru će proizvesti samo limitiranu seriju od svega 600 primeraka ovog Legacy-a, i to po ceni od 4.137.000 jena ili 25.360 evra za sedan i 4.273.500 jena ili 26.200 evra za Touring Wagon. Nažalost, ovakav Legacy je namenjen samo domaćem, japanskom tržištu pa ga nećemo videti u Evropi. Šteta.




Mazda je objavila prvu tzv. teaser sliku nove generacije Mazde 6, koja će svetsku premijeru imati za mesec dana na salonu automobila u Frankfurtu (11.-23. septembar). Iako se na ovoj slici praktično vidi samo prednji deo automobila (zato se i zove teaser slika), očigledno je da će japanska fabrika sa novom Mazdom 6 nastaviti sa svojom praksom da po (relativno) povoljnim cenama nudi stilski atraktivan i dinamičan automobil; sve u skladu sa svojom "zoom-zoom" filozofijom. Prema prvim informacijama, nova Mazda 6 je duža i šira u odnosu na prethodnicu (iako nema zvaničnih podataka dužina bi trebalo da bude veća za 30 mm), što će omogućiti više mesta za putnike na zadnjim sedištima, a prema tvrdnjama iz Mazde načinjen je i značajan skok u pogledu kvaliteta celog vozila. Mehanički će se nova Mazdina limuzina srednje klase oslanjati na nedavno predstavljeni novi Ford Mondeo (koristi njegovu CD3 platformu, koju će dobiti i novi Volvo S60), što naravno ne čudi budući da je američki gigant vlasnik japanske kompanije. Osim novog dizajna, Mazda 6 će na nekim tržištima dobiti i novi motor, i to benzinski 3,5 litarski V6 sa 250KS. Prodaja će početi početkom sledeće godine (kada će biti poznate i cene), a kao i dosad nudiće se tri karoserijske varijante : klasična limuzina sa 4 vrata, hatchback sa 5 vrata i karavan. Tokom 2009. godine će se pojaviti i sportska MPS varijanta, a u planu je i hibridna verzija (kombinacija benzinskog motora od 2,5 litra i elektromotora).  



Audijeva perjanica, model A8, upravo je doživeo blagi kozmetički tretman, koji bi trebalo da mu pomogne u borbi sa konkurentima poput BMW-a serije 7 ili Mercedesove S klase. Međutim, ristajling je toliko blag i nemački diskretan da se može primetiti samo veoma, veoma pažljivim posmatranjem. Inače, aktuelna D3 generacija Audija A8 lansirana je još 2002. godine i već iza sebe ima jedan redizajn iz 2005. kada je dobila ogromnu i sada već tipičnu Audijevu "single frame" masku. Ovaj najnoviji redizajn (dakle već drugi za poslednje dve godine) opet donosi doterivanje te maske hladnjaka, koja sada u svom gornjem delu umesto pet ima četiri horizontalne prečke, a u svom donjem delu (ispod registarske tablice) umesto tri, ima samo dve horizontalne prečke. Promena ima i na svetlima za maglu (više nisu ovalnog oblika) i retrovizorima, koji su dobili novi izgled kao i inkorporirane pokazivače pravca. Zadnji kraj može da se pohvali novim zadnjim LED svetlima, odnosno njihovom novom grafikom, a neke od verzija dobile su i blago istaknut zadnji spojler integrisan u poklopac prtljažnika (kakav je dosad imao samo sportski S8). Uz nove alu točkove, to je to što se tiče estetskih promena (naravno nema promena ni što se tiče dimenzija). Međutim, najveći novitet se možda krije pod poklopcem motora. Naime, Audi je istovremeno sa vizuelnim korekcijama na ovom modelu, promovisao i novi bazni agregat za A8. To je 2,8 litarski V6 FSI benzinac, koji raspolaže sa 154kW/210KS i 280Nm obrtnog momenta, što je dovoljno za maksimalnih 238 km/h i ubrzanje do 100 km/h za okruglo 8 sekundi. Prosečna potrošnja po fabričkim tvrdnjama iznosi 8,3 litara goriva na 100 km, a emisija CO2 199 grama po kilometru. Inžinjeri Audija su takođe doterali upravljački mehanizam i ogibljenje; sve u cilju preciznijeg i direktnijeg upravljanja. Uz ionako luksuznu i komfornu unutrašnjost (dodatno je poboljšana zvučna izolacija), ove estetske promene (uz novi motor), trebali bi "osmici" osigurati mirniji period do lansiranja potpuno nove generacije. Premijera osveženog A8 biće na skorašnjem salonu automobila u Frankfurtu (11.-23. septembar).



Kao što smo već pisali pre nešto manje od mesec dana, Portugalac Ernesto Freitas iz firme Luso Motors, odlučio je da ne čeka Ferrari (koji je juče opet demantovao da uopšte radi na novom Dinu), pa je napravio svoju viziju kako bi novi Ferrari Dino mogao i morao da izgleda. Njegova maketa moderne interpretacije Ferrarija Dino je očigledno pogodila u metu jer će ovaj retro automobil biti proizveden u limitiranoj seriji od 100 primeraka. Naravno, auto neće moći da se zove Ferrari već će nositi ime CEIIA Vinci Sport budući da će kompanija CEIIA (Centro para a Excelencia e Inovacio na Industria Automovel) biti zadužena za realizaciju serijskih primeraka. Inače, u celom poslu oko proizvodnje ovog automobila učestovaće ukupno 36 portugalskih dobavljača delova. Karoserija ovog kompaktnog i veoma laganog dvoseda biće napravljena od karbon fibera, dok će za pogon najverovatnije biti zadužen centralno smešten 6-cilindrični motor sa preko 200 konja.



Kia je konačno objavila i drugu sliku novog modela Pro-ceed, koji u stvari predstavlja trovratnu verziju aktuelnog Ceeda. Posle one slike od pre dve nedelje, koja je pokazivala samo prednji deo, nova fotografija konačno prikazuje i definitivni izgled zadnjeg kraja ovog modela, koji će zvanično biti predstavljen na salonu automobila u Frankfurtu (od 11. do 23. septembra). Proizvodnja počinje u novembru, u novoj Kijinoj fabrici u Slovačkoj, dok će se na tržištu naći početkom 2008. godine. Pro-ceed je posle hatchbacka sa petora vrata i karavana, već treća karoserijska verzija ovog Kijinog modela C segmenta (u njemu se nalaze VW Golf, Renault Megane, Citroen C4, Audi A3, Opel Astra, Peugeot 308, Seat Leon, Fiat Bravo, Toyota Auris i drugi). Iako zadnji deo prilično podseća na Audi A3 (ipak je Kijin glavni dizajner Peter Schreyer nekada radio za Audi), dovoljno je dinamičan i dopadljiv da privuće nove kupce koji do sada nisu razmišljali o modelima ovog korejskog proizvođača. Pro-ceed će najverovatnije pokretati benzinski motori od 1,4 i 1,6 litra kao i 1,6 litarski dizelaš. Inače, Pro-ceed se bazira na konceptu pro_ceed sa prošlogodišnjeg salona u Parizu (od koga se skoro i ne razlikuje), a u odnosu na brata sa petora vrata, Pro-ceed se, osim po paru vrata manje i dimenzijama (duži, niži i lakši od Ceeda sa 5 vrata), razlikuje i po izmenjenom prednjem braniku sa većim otvorom za vazduh i atraktivnom "rezu" na donjem delu boka automobila. Za izgled se inače pobrinuo Kijin evropski dizajn studio na čelu sa već pomenutim Peterom Schreyerom (radio je 25 godina za VW i Audi a od septembra 2006. za Kiu).

  



Novi motori za Audi A5

6 Avg 2007 - 16:03 Noviteti Link

Novi Audijev coupe A5, koji je uspešno lansiran na tržište sredinom juna meseca, od sada je dostupan sa dva nova motora. To su 2,7 litarski TDI dizelaš i 3,2 litarski FSI benzinac; oba sa 6 cilindara, direktnim ubrizgavanjem i multitronic transmisijom. Agregat 2,7 TDI razvija maksimalnih 140kW/190KS i 400Nm obrtnog momenta, koji je na raspolaganju između 1400 i 3250 obrt./min. Ovaj common-rail dizelaš omogućava Audiju A5 ubrzanje do 100 km/h za samo 7,6 sekundi i maksimalnih 232 km/h, uz prosečnu potrošnju od samo 6,7 litara goriva na 100 km (fabrički podatak). S druge strane, 3,2 litarski V6 FSI benzinac raspolaže sa 195kW/265KS i 330Nm obrtnog momenta, što je dovoljno za ubrzanje do stotke za 6,6 sekundi uz prosečnu potrošnju od 8,7 litara. Cene za ove nove verzije Audija A5 se kreću od 40.850 evra (za A5 2,7 TDI) do 44.000 evra za A5 3,2 FSI. Cene naravno važe na zapadu Evrope.